In 2024 wordt energieverbruik van invloed op maximale hypotheek
Het kabinet is van plan om vanaf 2024 bij de vaststelling van de maximale hypotheek meer rekening houden met het uiteenlopende energieverbruik van woningen.
Dat heeft minister De Jonge gemeld in zijn Kamerbrief over de leennormen hypothecair krediet 2023. In 2024 wil het kabinet dat bij de aankoop van een woning met een laag energieverbruik of bij het nemen van energiebesparende maatregelen, de consument verantwoord een hogere hypotheek kan aangaan. De maandelijkse energielasten zullen voor deze consument namelijk relatief laag zijn. Het Nibud adviseert om bij de uitwerking goed te kijken naar enkele punten rondom het gebruik van het energielabel. De ministeries van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) en Financiën zullen deze punten samen met de sector uitwerken.
In 2023 kunnen de meeste huishoudens in 2023 iets meer lenen voor de aanschaf van een woning, als rekening wordt gehouden met de verwachte loonstijgingen. Voor tweeverdieners telt het tweede inkomen vanaf 2023 volledig mee bij bepaling van de maximale hypotheek. Daarnaast is het kabinet van plan de normen in 2024 aan te passen voor het meewegen van studieschulden en de energiezuinigheid van de woning.
Hugo de Jonge, minister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening: “De meeste huishoudens kunnen volgend jaar verantwoord iets meer lenen voor een woning. Dit komt vooral door de verwachte loonstijgingen en de koopkrachtmaatregelen van het kabinet. Het is belangrijk dat mensen een huis kunnen kopen dat zoveel mogelijk past bij hun wensen en persoonlijke situatie. Tegelijkertijd moeten huishoudens voldoende geld overhouden voor andere essentiële uitgaven als boodschappen en energie. De jaarlijkse actualisatie van de leennormen is een goed systeem om te voorkomen dat huizenkopers te veel lenen en hun hypotheek niet meer kunnen betalen.”
Maximale leenruimte
Indien rekening wordt gehouden met de door het CPB verwachte loonstijging van 3,7% en een gelijkblijvende rente, kunnen de meeste huishoudens volgend jaar iets meer lenen. Zonder loonstijging daalt de maximale leenruimte voor alle huishoudens. Wijzigingen in de hoogte van de rente hebben ook invloed op de hoogte van de hypotheek. Het afgelopen jaar is de hypotheekrente fors gestegen wat een negatieve invloed heeft gehad op de maximale hoogte van de hypotheeklening. Zoals gebruikelijk heeft het kabinet de leennormen voor 2023 vastgesteld op basis van het onafhankelijk advies van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud).
Volledig meetellen tweede inkomen
Hypotheekverstrekkers kunnen vanaf 2023 bij tweeverdieners het tweede inkomen volledig meenemen bij de bepaling van de maximale hypotheek. Het Nibud heeft dit geadviseerd. Dit jaar weegt het tweede inkomen nog voor 90% mee. Het zwaarder meewegen van het tweede inkomen van tweeverdieners voorkomt dat de leencapaciteit van tweeverdieners terugloopt als gevolg van de afbouw van de overdraagbaarheid van de algemene heffingskorting. De impact van deze wijziging op de leenruimte is beperkt. Tweeverdieners kunnen gemiddeld over alle inkomens zo’n € 3.200 meer lenen dan wanneer het tweede inkomen voor 90% wordt meegeteld.
Nieuwe methode meewegen studieschulden
Het kabinet heeft het voornemen om in 2024 over te stappen naar een nieuwe methode om de invloed van studieschulden op de leenruimte van oud-studenten te bepalen. In het coalitieakkoord is vastgelegd dat voor starters de actuele stand van de studieschuld bepalend wordt bij het aanvragen van een hypotheek. Dit moet oud-studenten die extra hebben afgelost meer ruimte bieden om te lenen.
Het Nibud constateert namelijk dat de huidige methodiek een accuraat beeld geeft van de maandelijkse lasten die horen bij een studielening wanneer een oud-student niet extra heeft afgelost – dus naast de reguliere aflossingen – op de studieschuld. Maar in situaties waarin wél extra is afgelost op de studieschuld kan de huidige methodiek leiden tot onnodige beperking van de leenruimte. Daarom adviseert het Nibud om de mogelijkheid uit te werken om per 1 januari 2024 over te stappen op een methode gebaseerd op de actuele maandlasten van de studielening.
Differentiatie leennormen naar energieverbruik
Het kabinet is van plan om vanaf 2024 bij de vaststelling van de maximale hypotheek meer rekening houden met het uiteenlopende energieverbruik van woningen. Bij de aankoop van een woning met een laag energieverbruik of bij het nemen van energiebesparende maatregelen, kan de consument verantwoord een hogere hypotheek aangaan. De maandelijkse energielasten zullen voor deze consument namelijk relatief laag zijn. Het Nibud adviseert om bij de uitwerking goed te kijken naar enkele punten rondom het gebruik van het energielabel. De ministeries van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) en Financiën zullen deze punten samen met de sector uitwerken.
Laatste nieuws
- 05-06-2026 16:13 Corporaties krijgen miljarden extra, maar uitvoering Nationale Prestatieafspraken blijft onzeker
- 05-06-2026 16:04 Frisia Makelaars versterkt taxatieteam met Baldwin Poolman
- 05-06-2026 15:55 Property Partners en Con Questa huren kantoorruimte in Amsterdam Buitenveldert
- 05-06-2026 14:30 Skepp opent kantoor en showroom in Amsterdam
- 05-06-2026 13:51 Cushman & Wakefield: Vastgoed legt knelpunten Nederlandse economie bloot
- 05-06-2026 12:00 Akoestiek als blinde vlek in de vastgoed businesscase
- 05-06-2026 11:14 Achmea koopt 103 middenhuurwoningen in Amsterdams Amstelkwartier
- 05-06-2026 11:01 Hof van Justitie legt mogelijk een ‘bom’ onder heffing van overdrachtsbelasting bij bepaalde herstructureringen
- 05-06-2026 10:49 Xenos huurt winkelruimte in Piazza Center Eindhoven
- 05-06-2026 10:43 Huurconflict Park Centraal Amsterdam: Dochterbedrijf Circle moet 3,8 mln euro betalen aan Pandox
- 05-06-2026 10:30 DGBC op de Provada: Op het Paris Proof Plein en in diverse sessies
- 05-06-2026 10:16 McDonald’s opent restaurant met McDrive in Brugrestaurant A4 in Hoofddorp
- 05-06-2026 09:46 'Te veel gezinswoningen, te weinig gezinnen'
- 05-06-2026 09:37 AJC International huurt kantoorruimte in Deventer van Explorius
- 05-06-2026 09:18 KaFra haalt Rabobank en ABN Amro aan boord voor groeifinanciering
- 05-06-2026 09:14 Taylor Wessing Nederland en België verder als Winston Taylor
- 05-06-2026 09:06 Van leegstand naar nieuwe waarde: De groeiende rol van herontwikkeling in bestaand vastgoed
- 05-06-2026 09:00 Woon Alarm! roept jongeren op leegstaande panden aan te wijzen waar ze willen wonen
- 05-06-2026 08:47 Huib Boissevain toegetreden tot bestuur Stichting Rechtvaardige Wetgeving Woningverhuur (RWW)
- 05-06-2026 06:00 Levitudo koopt winkelportefeuille in Loon op Zand
- 05-06-2026 06:00 Lidl bevoorraadt ondanks netcongestie alle winkels elektrisch: 'We waren er vroeg bij'
- 04-06-2026 17:13 Vastgoedeigenaar Interparking: Investeren in parkeerfaciliteiten begint bij locatie én een goed ontwerp
- 04-06-2026 15:44 ER Capital en Blink ontwikkelen in joint venture honderden woningen in Hoofddorp
- 04-06-2026 15:40 Alternative Bank Solutions (ABS): Betere financieringsvoorwaarden mogelijk, ook in een stijgende rentemarkt!
- 04-06-2026 15:10 Sarten Packaging koopt bedrijfsgebouw in Roosendaal
- 04-06-2026 14:00 Golfterrein en natuurgebied van bijna 175 hectare in Venlo onder de veilinghamer








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.