Vijf houten woontorens goed voor 204 appartementen in Heerhugowaard

Met behulp van 7.300 m3 duurzaam hout uit Oostenrijk zal De Nijs Projectontwikkeling in samenwerking met Hamlet komend voorjaar in Heerhugowaard vijf woontorens met 204 appartementen realiseren. Het zal één van de grootste houten woningbouwprojecten van Europa worden. 

Het houten woningbouwproject heeft de naam Woodstone gekregen en heeft een totale vloeroppervlakte van 18.700 m2. Het zal in de lente van 2023 verrijzen in Heerhugowaard. De bureaus Boparai en Mecanoo tekenden voor de architectuur. Initiatiefnemer van het project is de Noord Hollandse projectontwikkelaar M.J. de Nijs Projectontwikkeling.

Door van binnen naar buiten te ontwerpen krijg je een efficiënt te bouwen casco en ontstaat er een heel duidelijk uitgangspunt voor de architecten die met de woningen en gevels aan de slag gaan.

Woningen voor starters en gezinnen
Het grootschalige houtbouwproject, dat de naam Woodstone heeft gekregen, zal bestaan uit vijf woontorens met 204 appartementen. De torens, waarvan de hoogste twaalf verdiepingen telt, worden vanaf de eerste verdieping helemaal in Cross Laminated Timber (CLT) uitgevoerd, inclusief de liftschachten en trappenhuizen. De woningen zijn bedoeld voor een brede groep, waarbij kopers kunnen kiezen uit diverse woningoppervlaktes van 45 m2 tot ruim 200 m2. (tekst gaat verder onder de afbeelding)

Schoon, duurzaam en circulair
Bouwen met hout is veel schoner dan met beton. De CO2 uitstoot die zo bespaard wordt bedraagt in dit project maar liefst 4.900 ton. Bovendien zit in het hout dat gebruikt wordt 5.560 ton CO2 opgeslagen. Dat betekend dubbele milieuwinst. Omdat hout 80% lichter is dan beton, kan tijdens de bouwfase gewerkt worden met elektrische hijskranen en gereedschap dat geen stikstof of CO2 uitstoot. Dat is schoon en stil en daarmee een stuk beter voor het milieu en voor de omwonenden.

Eerst het casco
Om vroegtijdig zekerheid te verschaffen over de bouwkundige en economische haalbaarheid van het project, ontwierp Hamlet eerst de houten CLT casco’s op basis van de principes van ‘Design for Manufacturing and Assembly’. “Daarbij gaat het erom dat we zowel constructief, productiematig, logistiek én ten aanzien van bouwgemak en bouwtijd tot het meest efficiënte ontwerp komen. Het is een geïntegreerd proces. Eerst worden de casco’s ontworpen en daarna wordt pas invulling gegeven aan de woningplattegronden en aan de gevels”, aldus Hans Lormans, oprichter en directeur van Hamlet.

Economische haalbaar
Volgens Niek Schaap, senior projectontwikkelaar bij De Nijs Projectontwikkeling en verantwoordelijk voor het Woodstone project, is de aanpak van dit project inderdaad anders dan gebruikelijk, maar zeker voor herhaling vatbaar. “Door van binnen naar buiten te ontwerpen krijg je een efficiënt te bouwen casco en ontstaat er een heel duidelijk uitgangspunt voor de architecten die met de woningen en gevels aan de slag gaan. Binnen de kaders van het casco moeten dan de oplossingen gezocht worden. Dat is even wennen, maar als ontwikkelaar heb je wel de zekerheid dat het project wat betreft de CLT toepassing technisch en economisch haalbaar is”, aldus Niek Schaap.

Hoofdafbeelding: video houten casco's/©Hamlet



Reacties


Laatste nieuws