'Natuurlijk maken corporaties zich grote zorgen om de financiële situatie van hun huurders'
Huurverlaging voor lage inkomens mag van Aedes jaar eerder komen
De herfst is in aantocht. Dat betekent dat de verwarming weer aan moet. De torenhoge energieprijzen en de inflatie hangen als een zwaard van Damocles boven de maatschappij. Het niet meer kunnen betalen van rekeningen zal ook woningverhuurders treffen. Hoe zien woningcorporaties hun rol in deze energiecrisis en hebben zij al maatregelen getroffen?
Op de vraag of woningcorporaties zicht hebben op het aantal huurders die door de hogere energierekening moeite zullen krijgen met het betalen van de huur laat de koepelorganisatie van woningcorporaties, Aedes, via een woordvoerder weten: "Verreweg de meeste corporaties (75%) nemen binnen een maand contact op met de huurder als een betaling achterwege is gebleven. De anderen doen dit binnen 2 maanden. Aedes meet jaarlijks in hoeverre huurders achterstanden hebben, maar de reden van deze achterstand kennen wij niet. De meest recente cijfers zijn te vinden onze Corporatiemonitor Huurachterstand en Huisuitzettingen.
Moeten corporaties deel uitmaken van de oplossing voor dit omvangrijke probleem?
"Natuurlijk maken corporaties zich grote zorgen om de financiële situatie van hun huurders. Ze willen helpen de oplopende kosten voor levensonderhoud het hoofd te bieden binnen de mogelijkheden van een sociale woningverhuurder (zonder winstoogmerk). Woningcorporaties doen er alles aan om huren betaalbaar te houden. De komende jaren (tot en met 2025) worden de huren niet meer gekoppeld aan de inflatie, maar aan de loonontwikkeling minus 0,5%. Zodoende betalen huurders de komende jaren relatief minder huur. Voor huurders met een laag inkomen komt er een huurverlaging naar € 550, wat Aedes betreft vanaf 2023 en niet -zoals eerder afgesproken- pas vanaf 2024.
Woningcorporaties doen wat ze kunnen, binnen de grenzen van hun invloed en mogelijkheden. Op hoge inflatie en sterk stijgende energieprijzen hebben we geen invloed. Gelukkig werkt het Rijk aan een noodfonds voor mensen die in de schulden terechtkomen omdat ze hun energierekening niet meer kunnen betalen. Maar ook hogere lonen kunnen de pijn van de oplopende energiekosten verzachten."
Is het voor de corporaties mogelijk om de woningverduurzaming te versnellen?
Er is in maart al €150 miljoen extra toegezegd voor versnelling van verduurzaming van de Nederlandse woningportefeuille. Is het het deel dat voor de corporaties gereserveerd afdoende om een verschil te maken op de torenhoge energierekeningen van de huurders?
Aedes: "Woningcorporaties hebben in juli de Nationale Prestatieafspraken getekend. In ruil voor het niet meer hoeven betalen van de verhuurderheffing hebben corporaties afspraken gemaakt over o.a. verduurzaming. Ook zijn daar afspraken gemaakt over het versneld aanpakken van huurwoningen met een energielabel E, F of G. De reden van deze versnelling zit in het sneller behalen van afspraken uit het klimaatakkoord. Corporaties plannen hun verduurzaming vaak ver vooruit, het zijn hele huizenblokken die tegelijk worden aangepakt. Een verduurzamingsslag gaat vaak tegelijk met onderhoudswerk of renovatie.
De eenmalige subsidie van €150 miljoen is bedoeld voor huishoudens die energiearmoede kennen en waarvan de energetische kwalieit van de woning onvoldoende is. Zowel huurders als huiseigenaren, kunnen hierdoor direct aan de slag met kleine energiebesparende maatregelen en daarmee ook het comfort van hun woning verbeteren. Corporaties nemen allerlei initiatieven om huurders te helpen met maatregelen die zij zelf kunnen nemen. Denk aan energiecoaches die huurders meer inzicht geven in hun energiegebruik en helpen met kleine maatregelen als tochtstrips, radiatorfolie of het plaatsen van energiedisplays. De subsidie die nu beschikbaar is gesteld komt grofweg neer op € 250 per woning. Dit is een mooi bedrag voor individuele huurders, maar draagt niet bij aan de stelselmatige verduurzaming van woningen, waaronder de verbetering van de energielabels."
Hoe verloopt het contact tussen Aedes en het Rijk rondom dit onderwerp? Ook bijvoorbeeld in aanloop naar Prinsjesdag
"Aedes heeft in juli afspraken gemaakt over wat woningcorporaties kunnen doen. Daarbij zit ook een fors pakket met betaalbaarheidsmaatregelen. Daarbij hebben we ook bij het ministerie gepleit om de eenmalige huurverlaging te vervroegen naar 2023."
Laatste nieuws
- 23-10-2026 16:40 GMVM Real Estate koopt kantoorgebouw in Maastricht
- 23-10-2026 15:50 WDP boekt meer winst en investeert netto bijna half miljard euro
- 23-10-2026 15:30 Nieuwe ceo Pierre Nolte: ‘Ik ben hier om Cushman & Wakefield te laten groeien’
- 23-10-2026 14:07 Netcongestie als bouwvertraging: Waarom een beroep op overmacht niet vanzelfsprekend is
- 23-10-2026 12:04 Urban Industrial koopt EOS-portefeuille van EQT Real Estate
- 23-10-2026 11:37 Bram Linnartz nieuwe voorzitter raad van commissarissen Boei
- 23-10-2026 11:23 Woningbouw op locatie oud HagaZiekenhuis op zijn vroegst in 2030
- 23-10-2026 10:32 Rijksvastgoedbedrijf betaalt 75 mln voor Daalse Kwint in Utrecht
- 23-10-2026 10:27 ING: Bestaande bouw voelt hogere rente in prijzen, nieuwbouw in verkopen
- 23-10-2026 09:48 NHG-grens stijgt ruim vier keer zo hard als gemiddelde hypotheek
- 23-10-2026 09:39 De gemeente als concurrent: De Wet markt en overheid wordt permanent
- 23-10-2026 09:13 Floris van der Wilden wordt junior consultant bij Dils
- 23-10-2026 08:53 Blend Wonen huurt ruimte in zorgpaviljoen in Huizen
- 22-10-2026 16:44 JLL verlengt huur hoofdkantoor in Atrium op Zuidas
- 22-10-2026 16:26 Necron koopt distributiecentrum in Almere
- 22-10-2026 15:58 CityLink breidt logistieke portefeuille uit met bedrijfsgebouw in Almere
- 22-10-2026 15:19 Chantal de Bree neemt leiding Vastgoed Syndicering Nederland over
- 22-10-2026 14:53 Bata huurt kantoor en showroom van Jamestown in Amsterdam
- 22-10-2026 13:18 Modulair Nederland presenteert ‘Het 30-30-30-Plan’ als uitvoeringsagenda voor het 50-puntenplan van het ministerie van Volkshuisvesting
- 22-10-2026 12:18 Tenzin Vastgoed koopt honderd appartementen in Roermond
- 22-10-2026 11:50 Rendement infrastructuur 56 procent in vijf jaar, op vastgoed slechts 4 procent
- 22-10-2026 11:49 Drentse ondernemer Lammert Tel koopt landgoed van Hennie van der Most
- 22-10-2026 11:29 Drenthe helpt bedrijventerreinen met verduurzaming en herontwikkeling
- 22-10-2026 11:20 161 nieuwe woningen gepland op voormalig hockeyterrein in Schiedam
- 22-10-2026 11:09 Ivo van der Mark (Jajo): 'Veel ontwikkelaars en bouwers denken nog te traditioneel'
- 22-10-2026 11:08 EIB: Personeelstekort zet woningbouw en infrastructuur onder druk





.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.