ESG binnen de hotellerie
In de volgende bijdrage gaan Marc van Niekerken, Head of Building & Project Consultancy en Ruben Schuuring, Associate Director Hotel Investment bij Savills in Nederland in op het thema ESG binnen de hotellerie. De crux zit hem niet enkel in de ‘stenen’ maar ook in de duurzame bedrijfsvoering.
Als u denkt aan een hotelovernachting denkt u waarschijnlijk direct aan bedlinnen van Egyptisch katoen, zachte grote handdoeken, een skybar met prachtig “instagrammable” uitzicht over de stad en een uitgebreid bar assortiment. Niet aan waterverbruik, CO2-uitstoot of energieverbruik.
Nu we te kampen hebben met een klimaatcrisis en ESG hoger op de agenda komt te staan, is de vraag hoe hotels de klantervaring en winstgevendheid kunnen behouden en tegelijkertijd hun impact op het milieu kunnen minimaliseren.
Operationele en materiaalgebonden emissies
De CO2-uitstoot van een hotel is onder te verdelen in twee categorieën, namelijk: operationele en materiaalgebonden emissies (embodied carbon) – gedefinieerd als ‘de emissies gerelateerd aan energiegebruik door gebruik van het gebouw’, en ‘de emissies gerelateerd aan materialen en (bouw)processen’.
De grootste energieverbruiker in een hotel is meestal verwarming en/of koeling, op de voet gevolgd door warmwatervoorzieningen. Ondanks de gedeeltelijke controle die hotelgasten hebben over de thermostaatinstellingen, komt het geregeld voor dat ramen open blijven staan terwijl verwarmings- en koelsystemen in werking zijn, hetgeen resulteert in onnodige energieverspilling. Daarnaast draaien de wasmachines, drogers en vaatwassers constant om alles spic en span te houden – van het tafellinnen tot het beddengoed, handdoeken, personeelskleding enzovoorts.
Hotelbeheer aanpassen als oplossing
De meest kosteneffectieve en misschien wel de meest eenvoudige manier om de operationele CO2-uitstoot te verminderen, is het hotelbeheer anders in te richten. Dit loopt uiteen van de manier waarop kamers worden geboekt tot het moment waarop ze worden verwarmd en gekoeld. Dit zou je kunnen oplossing door gebruik te maken van intelligente (kamer)sensoren of – indien mogelijk – de hotelkamers zo te ontwerpen dat energieverspilling tegen wordt gegaan. Ook loont het om over te stappen van fossiele brandstoffen naar CO2-neutrale technologieën, zoals grondwarmtepompen, warmte/koude opslagsystemen, welke het energieverbruik aanzienlijk kunnen verminderen. Een voorbeeld hiervan is The Albus Amsterdam – het eerste CO2-neutrale hotel in Europa.
De eerste stap bij het beoordelen van de hotelprestaties en de mate waarin verbeteringen moeten worden aangebracht, is het bepalen van de operationele CO2-uitstoot. Dit doet u door inzichtelijk te maken waar het meeste energie verbruikt wordt. De meest geschikte methode hiervoor is een CRREM-analyse (Carbon Risk Real Estate Monitor). Dit biedt inzicht in het basisverbruik en de toekomstige CO2-uitstoot aan de hand van de jaarlijks gemeten energiegegevens. Zo voorkomt u dat hotels ‘stranden’ doordat ze niet meer voldoen aan toekomstige energie efficiënte standaarden.
De operationele emissies zijn slechts een deel van de uitstoot. Bij de bouw of herontwikkeling van hotels wordt er in elke fase – van het bewerken en de productie van bouwmaterialen, transport, installatie tot sloop en oogst – CO2 uitgestoten. Vaak zijn materiaalgebonden emissies goed voor 70% van de totale levenscyclusemissies van een gebouw.
Programma van Eisen
Hoewel de dynamiek tussen operationele en materiaalgebonden emissies complex is, moet men, om hotels CO2-neutraal te maken, rekening houden met de emissies gedurende de hele levenscyclus. Zo kunnen beslissingen die in een vroeg stadium genomen worden van grote invloed zijn op het hotelbeheer en de CO2-uitstootreductie. Te beginnen met het nauwkeurig beoordelen van het hotelontwerp en technisch Programma van Eisen (PvE), het in kaart brengen van prestatiecriteria, materiaalgebruik, afvalbeheer en het gebruik van lokale materialen waar weinig of geen koolstofuitstoot aan te pas komt.
In de praktijk zien we dat hoteliers innovatieve oplossingen aandragen, bijvoorbeeld hotelgasten de mogelijkheid bieden om hun CO2-uitstoot te compenseren of mensen bewust te maken van hun handdoekgebruik zodat de zachte grote handdoeken niet elke dag opnieuw gewassen hoeven te worden. Bovendien heeft Booking.com de Duurzaam Reizen-badge in het leven geroepen – het eerste wereldwijde, betrouwbare duurzaamheidswaarmerk waardoor reizigers goed geïnformeerde, duurzame keuzes maken.
De hotelsector staat aan de vooravond van een flinke verduurzamingsopgave, zoals beschreven in ons recente hotelrapport. De crux zit hem niet enkel in de ‘stenen’ maar ook in de duurzame bedrijfsvoering. Wij reiken opdrachtgevers de hand door het bieden van CRREM-analyses, als onderdeel van een ESG Due Diligence. Zo zorgen wij er samen met onze opdrachtgevers voor dat steeds meer hotels voldoen aan toekomstige energie efficiënte standaarden. Laten we er samen voor zorgen dat het niet enkel blijft bij een trend, maar de norm wordt!

Laatste nieuws
- 27-08-2026 16:29 Tijdelijke woningverhuur, wat kan er nog wel?
- 27-08-2026 16:17 Levitudo breidt portefeuille uit met IOS-locatie in Wijchen
- 27-08-2026 15:53 Onderzoekers zetten vraagtekens bij gangbare oplossingen voor woningtekort
- 27-08-2026 14:35 LX Pantos verlengt huur kantoorruimte in Hoofddorp
- 27-08-2026 14:24 Topvacature: Vastgoedbeheerder Zorgvastgoed
- 27-08-2026 12:53 'Bezwaargegevens geven nog te weinig inzicht in vertraging woningbouw'
- 27-08-2026 11:48 ABB huurt kantoorruimte op Lotus Office Campus in Rotterdam
- 27-08-2026 11:14 Particuliere belegger koopt kinderdagverblijf in Kortenhoef
- 27-08-2026 10:32 Raad van State laat vergunning voor 50 woningen in Beverwijk in stand
- 27-08-2026 10:03 'Uitpondcijfers blijven stijgen en overtreffen van tevoren ingecalculeerde scenario's'
- 27-08-2026 09:24 Mijdrecht wil 88 woningen en nieuwe bibliotheek in centrum
- 27-08-2026 09:01 Lieven de Key koopt 79 sociale huurwoningen op NDSM-werf
- 27-08-2026 00:00 Woningverkopen groeien verder, huurmarkt blijft krapper worden
- 26-08-2026 16:50 Centrummanager Leiden: 'Economie moet niet afhankelijk zijn van alleen Biosciencepark'
- 26-08-2026 15:37 Provincie Noord-Brabant wil 150 mln investeren in zorgvastgoedfonds Achmea
- 26-08-2026 15:30 Topvacature: Business improvement lead bij Build Finance
- 26-08-2026 15:17 Maarten Donkers nieuwe directeur Research bij Capital Value
- 26-08-2026 14:52 TWA huurt kantoorruimte in Leusden
- 26-08-2026 14:00 Verbouwen zonder chaos: Waarom coördinatie het verschil maakt tussen een succesvol project en een nachtmerrie
- 26-08-2026 12:33 Dirk Brounen benoemd tot lid van de RvC van Amvest
- 26-08-2026 11:00 Bestemmingsplan stationsgebied Hoorn definitief
- 26-08-2026 10:21 Aantal jongeren dat verhuist naar universiteitsstad blijft jaren ongeveer gelijk
- 26-08-2026 09:58 Ondernemersvertrouwen detailhandel gestegen en 3 procent meer omzet
- 26-08-2026 09:48 Hoogleraar transportbeleid: ‘Juist meer geld voor onderhoud, desnoods ten koste van nieuwe projecten’
- 25-08-2026 16:58 CSafe Global huurt op Schiphol
- 25-08-2026 16:10 Gamma en Jysk huren op Spaklerweg van Kroonenberg








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.