Start circulaire sloop voormalig Amphia Ziekenhuis

De plek waar nu nog het Amphia ziekenhuis Langendijk staat ontwikkelt BPD 290 woningen. De sloop is net begonnen, waarbij de vrijkomende materialen en grondstoffen worden omgezet in nieuwe bouwmaterialen.

Om te komen tot de groene, stadse woonwijk met circa 290 woningen waaruit ‘Park Langendijk’ straks gaat bestaan, moet het grootste deel van de bestaande gebouwen worden ontmanteld. Wethouder Daan Quaars deed daartoe de eerste handeling. De gebouwen worden circulair gesloopt. Dat wil zeggen dat de vrijkomende materialen en grondstoffen worden omgezet in nieuwe bouwmaterialen. Op deze manier wordt invulling gegeven aan de duurzaamheidsdoelen van zowel BPD als de gemeente Breda.

Markt uitgedaagd
In de voorbije maanden heeft BPD de markt uitgedaagd in haar zoektocht naar een partner voor de circulaire ontmanteling van de oude ziekenhuisgebouwen. Uiteindelijk is gekozen om de ontmanteling te laten doen door het Brabantse bedrijf New Horizon Urban Mining. Een relatief jong bedrijf (opgericht in 2015) dat zich volledig richt op het terugwinnen van bruikbare materialen en grondstoffen uit de sloop van gebouwen. Samen met zo’n 25 grote producenten en distributeurs van bouwmaterialen hebben ze tal van nieuwe kringlopen tot stand gebracht.

Michel Baars, Directeur New Horizon Urban Mining: ‘’Zo zal het beton van de gebouwen weer worden verwerkt tot nieuw beton, worden bakstenen weer grondstof voor nieuwe bakstenen en zal het hout worden verwerkt tot nieuwe kozijnen en deuren’’. Het ziekenhuis, met haar rijke historie, zet haar geschiedenis dus eigenlijk op heel veel andere plekken voort. Zoveel mogelijk wat uit de bestaande gebouwen komt, wordt weer teruggebracht in andere gebouwen. Zo zijn alle speciale beugels uit het ziekenhuis gedemonteerd en geschikt gemaakt voor hergebruik in andere zorginstellingen en worden onder andere kabelgoten gedemonteerd en toegepast in nieuwe kantoorgebouwen. Het gehele complex wordt op deze manier een magazijn vol herbruikbare materialen.

Oogsten
Wethouder Daan Quaars heeft het startsein gegeven voor de ontmantelingswerkzaamheden door zelf een aantal direct herbruikbare materialen te ‘oogsten’. Gezien de enorme omvang van de gebouwen is het mogelijk om duizenden elementen en honderden tonnen materiaal hoogwaardig her te gebruiken. Dat betekent dan ook duizenden tonnen aan CO2 besparing en dat is precies waar het om gaat. Gemeente Breda en BPD werken hard aan het behalen van de klimaatdoelen.

Sander Hofs, Hoofd Ontwikkeling en Realisatie BPD regio Zuid: ’’Als BPD willen wij een bijdrage leveren aan het versnellen van de transitie naar een duurzame samenleving. De afgelopen jaren hebben we veel kennis verkregen op het gebied van circulariteit. Kennis opdoen is één, maar uiteindelijk moet je het ook echt gaan doen. Samen met partners die dezelfde visie hebben, zoals New Horizon’’.



Reacties


Laatste nieuws