Dag van de Vastgoedfinanciering spetterend geopend

De openingssessie van de Dag van de Vastgoedfinanciering had wel iets weg van de ouverture van een opera: alle onderwerpen en thema’s die in de loop van de dag parallelsessies nog aan de orde (zouden) komen, kwamen voorbij. Onder de prikkende leiding van dagvoorzitter Prof. Dr. Peter van Gool, emeritus-hoogleraar vastgoedeconomie aan de Universiteit van Amsterdam, gaf een panel vastgoed(financierings)professionals hun deskundige mening over een breed scala onderwerpen. Variërend van de verwachting wat de rente gaat doen de komende tijd, de woningcrisis en de oorzaken ervan, tot de afnemende rol van de grootbanken op financieringsterrein.

Marga Boerman-Plugge, Head of Real Estate Advisory & Portfolio Management bij RNHB, Hein Wegdam, directeur ING Real Estate Finance, Elwin de Groot, hoofd macrostrategie Rabobank en Maurits van Bouwdijk Bastiaanse, CEO Adelaer Group zorgden onder de prikkelende begeleiding van Peter van Gool (“het is op dit moment makkelijker een vastgoedfinanciering te krijgen dan een bamipakket”) voor een boeiend discussie-uurtje waar de ruim 600 aanwezigen (!; nooit trok de Dag van de Vastgoedfinanciering meer belangstellenden) van genoten.

Wat doet de rente?
Het onderwerp rente vormde, bijna vanzelfsprekend, een mooie opmaat voor een flink deel van de gedachtenwisseling. En omdat niemand beschikt over de noodzakelijke glazen bol voor stevige voorspellingen, bleef het bij het schetsen van voorzichtige verwachtingen en de gevolgen daarvan. De discussie eindigde in een wel heel technisch verhaal dat hopelijk in de middagsessies verder zal kunnen worden uitgewerkt. De gevolgen van de stijging doen zich op de korte termijn al gelden: een dip in de transacties en een piek in de herfinancieringen. Volgens de vier panelleden zal de renteverhoging (eigenlijk een wel te verwachten correctie op de door de ECB kunstmatig laag gehouden rente) in elk geval leiden tot een afkoeling van de woningmarkt.

De woningcrisis
Op de vraag wie de schuldigen zijn van de woningcrisis, volgend onderwerp aangedragen door Peter van Gool, kwam het meest adequate antwoord van Marga Boerman-Plugge: kijk niet naar de schuldigen, maar focus je op de oplossing. Daarbij sloot Hein Wegdam zich van harte aan met een oproep om iedereen te betrekken bij de uitdagingen waar we voor staan: meer bouwen, meer verduurzamen.

Rol van de banken
Natuurlijk kwam ook de rol van de grootbanken in het financieringsverhaal aan de orde. Logisch, gezien het feit dat het grootste deel van de deelnemers aan deze Dag van de Vastgoedfinanciering uit de hoek komt van de alternatieve vastgoedfinanciers. Partijen die onder andere flink hebben geprofiteerd van het feit dat de speelruimte van de grootbanken na de financieel-economische crisis van 2008 enorm is beperkt door wet- en regelgeving. Basel III, Basel IV, u kent de mantra’s inmiddels wel.

Tot slot
Tot slot de vraag aan het panel: wat zijn de verwachtingen op de lange termijn? Duidelijk eenstemmig antwoord: vastgoed is een lange termijn product en in combinatie met de huidige schaarste op de woningmarkt zal de vraag naar woningen blijvend zijn. En dus ook naar vastgoedfinancieringen, in welke vorm dan ook. Daar kon zelfs de uitsmijter van dagvoorzitter Peter van Gool, opgetekend uit de mond van econoom Keynes weinig aan af doen: in the long run we ‘re all dead.



Reacties


Laatste nieuws