Na de consumenten wordt nu ook het bedrijfsleven somberder
De verwachtingen van het bedrijfsleven voor productie, afzet en werkgelegenheid is voor de komende 3 maanden voor de tweede maand op rij zijn verslechterd. Vooral de detailhandel is historisch gezien pessimistisch over de verkopen, niet gek gezien het consumentenpessimisme.
Dat analyseerde ING Research. Maar hoewel de analisten meer bewolking zien opdoemen, zien ze nog geen plensbui hangen. Zij zeggen: "Hoogconjunctuur is niet voor eeuwig. Deze week kregen we vanuit enquêtecijfers een nieuwe indicatie waar het met de economie heen gaat. Voorlopig wijst dit signaal op stagnatie en is het nog niet voldoende alarmerend om direct over te schakelen naar een doemscenario."
Mogelijk omslagpunt
De arbeidsmarkt is zelden zo krap als nu, de lonen accelereren, levertijden zijn lang en de prijsstijgingen zijn hoog. Allemaal tekenen van hoogconjunctuur: de economie loopt tegen de grenzen van het aanbod aan. Toch zijn onze economische vooruitzichten zeer gematigd. Vorige week toonden we dat de pintransacties een eerste signaal van een mogelijk omslagpunt gaven, terwijl het consumentenvertrouwen al geruimere tijd erg laag is. Nu is het uitkijken naar steeds meer signalen die iets zeggen over het heersende beeld van een voortkabbelende economie dan wel een mogelijk omslag naar een recessie. Deze week is er zo’n signaal bij gekomen, maar schokkend is dit nog niet.
Economisch sentiment nu benedengemiddeld
De Economic Sentiment Indicator -een belangrijke voorlopende indicator voor het bbp- daalde in Nederland in juni (ten opzichte van mei), voor het eerst sinds de coronacrisis weer tot net onder het langjarig gemiddelde. Deze maatstaf voor het sentiment onder consumenten en bedrijven is nu drie maanden op rij gedaald. Deze maand was de daling in ons land het sterkst onder EU-landen, maar lang niet zo groot als eind 2008 en in het voorjaar van 2020. Het niveau is ook nog niet dramatisch, maar het Nederlandse sentiment ligt wel ruim onder het eurozone gemiddelde. Vooral Duitsland en Italië -waar het bbp nog meer resterend herstelpotentieel na de coronacrisis heeft- houden het eurozonegemiddelde nog hoog, terwijl het sentiment in Oostenrijk, Finland en België nog lager is dan in Nederland.
Na somberheid consument nu bedrijfsleven een beetje minder optimistisch
Van de hoofdsectoren is de consument veruit het meest pessimistisch. In heel veel Nederlandse bedrijfssectoren gaat het echter nog best prima: alleen de administratie & overige zakelijke ondersteuningsdiensten, detailhandel, juridische en boekhoudkundige dienstverlening, onroerendgoedsector, post- en koeriersdiensten, telecomsector en verenigingen scoren op de samengestelde sentimentsindicator lager dan hun langjarig gemiddelde. De overige 29 (sub)sectoren, zoals de bouw, industrie en horeca, geven nog positieve cijfers af.
Minder productie- en werkgelegenheidsgroei, maar ook lagere inflatieverwachtingen
Als de analisten naar de onderliggende indicatoren kijken, dan valt op dat de verwachtingen van het bedrijfsleven voor productie, afzet en werkgelegenheid in de komende 3 maanden voor de tweede maand op rij zijn verslechterd. Vooral de detailhandel is historisch gezien pessimistisch over de verkopen, niet gek gezien het consumentenpessimisme. De zakelijke dienstverlening zit rond het langjarig gemiddelde, terwijl de industrie en vooral de bouw voor de komende maanden per saldo nog positief zijn over de ontwikkeling van de productie. Ook onderliggend dus een beeld van afnemende verwachtingen, maar nog steeds geen crisisalarm.
Positief is dat voor de tweede maand op rij de verkoopprijsverwachtingen van het bedrijfsleven voor de komende 3 maanden iets daalden en deze daling was breed gedragen. Dit bevestigt het beeld van de researchers dat de inflatie richting het eind van het jaar aan kracht afneemt. Dat maakt de koopkrachtonwikkeling op termijn minder dramatisch en betekent minder tegenwind voor de consumptie. Al met al verschijnt er zoals verwacht wat bewolking voor de zon, maar van een zekere plensbui lijkt nog steeds geen sprake.
Laatste nieuws
- 25-08-2026 16:10 Gamma en Jysk huren op Spaklerweg van Kroonenberg
- 25-08-2026 15:40 Reinier Walta nieuwe cfo van Vesteda
- 25-08-2026 15:38 Topvacature: Kredietanalist bij Build Finance
- 25-08-2026 15:28 Malafide vastgoedman moet geld aan investeerders terugbetalen
- 25-08-2026 14:20 Huur opzeggen bij 290-bedrijfsruimte? Dit zijn de regels voor verhuurders
- 25-08-2026 13:53 Utrecht en ontwikkelaars vestigen hoop op Tweede Kamer voor tramlijn Rijnenburg
- 25-08-2026 11:45 2.215 m2 kantoorruimte verhuurd in Munthof Amsterdam
- 25-08-2026 11:17 Omgevingsvergunning verleend voor Citywall aan het Stadhuisplein in Eindhoven
- 25-08-2026 11:01 Zorgen over verkeer en parkeren bij ontwikkeling woontorens in Leidschenveen
- 25-08-2026 10:36 Twintig woningen op voormalige Biotrading-locatie in Mijdrecht
- 25-08-2026 10:26 Bridges koopt Vredenburg 17-19 in Utrecht
- 25-08-2026 10:03 Overdekte winkelcentra profiteren van hitte
- 25-08-2026 09:57 Scapino zet verdere groei in en mikt op 230 vestigingen: ‘Onze klant zoekt betaalbare schoenen en kleding in de directe omgeving’
- 25-08-2026 09:33 Amerikaans bedrijf huurt bedrijfsruimte in Velp
- 25-08-2026 09:14 Vastgoed blijft een people’s business
- 24-08-2026 15:23 Sander Dekker nieuwe algemeen directeur Van Gelder Groep
- 24-08-2026 14:09 Drie vestigingen New York Pizza failliet
- 24-08-2026 13:19 Maximale piekbelasting nieuwbouwwijken extra voorwaarde bij nieuwbouwwijken
- 24-08-2026 12:22 Twee Rotterdamse ambtenaren ontslagen na nieuwe onthullingen over bouwprojecten
- 24-08-2026 12:09 EIB: Kabinet rekent zich rijk met transformatie, splitsen en optoppen
- 24-08-2026 11:33 Pieces opent vestigingen in Middelburg en Maastricht
- 24-08-2026 11:21 Opvallende paradox in bouwsector: Betaalbaarheid topzorg, maar niet voor eigen bedrijf
- 24-08-2026 10:49 Groningen profiteert van krapte op Amsterdamse datacentermarkt
- 24-08-2026 10:42 Hypotheekrente 10 jaar vast met NHG stijgt naar hoogste niveau van 2026
- 24-08-2026 10:35 Portaal koopt woningproject in Nieuwegein met 189 sociale huurwoningen
- 21-08-2026 16:58 Het Rijk heeft geen geld voor tramlijn naar nieuwe woonwijk Rijnenburg Utrecht








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.