Plegt-Vos opent Slimme Huizenfabriek
Tientallen robots gaan zorgen voor de productie van duizenden woningen
De vraag naar betaalbare huisvesting is nijpend op het moment. Er zouden voor 2030 één miljoen woningen gebouwd moeten worden. Dat gaat op de traditionele manier niet lukken. Temeer omdat er ook nog eens flinke obstakels zijn in de vorm van de stikstof- en PFAS problematiek en het groeiende tekort aan vakmensen. Hoe dan wel? Plegt-Vos heeft een antwoord, namelijk industrieel geproduceerd bouwen. Duurzamer, sneller, betaalbaarder en in vele opzichten slimmer. Donderdag 2 juni was de officiële opening van de Slimme Huizenfabriek van Plegt-Vos in Almelo. Vastgoedjournaal gaat erover in gesprek met directeur-eigenaar Theo Opdam.
De manier waarop Plegt-Vos het hele huisvestingsvraagstuk benadert mag gerust revolutionair genoemd worden en is totaal anders dan gebruikelijk. Daarmee geeft ze wellicht het perfecte antwoord op de enorme, huidige vraag naar betaalbare woningen. Want met de traditionele aanpak red je het niet. Bovendien kan met de slimme aanpak van Plegt-Vos perfect worden ingespeeld op de verduurzamingsopgave die de komende jaren een steeds belangrijker rol gaat spelen.
Grootschalig
Dat het Plegt-Vos menens is, blijkt alleen al uit de grootschalige aanpak die ze voorstaat. Want inmiddels is de eerste hal van wat ze zelf omschrijft als de Slimme Huizenfabriek in Almelo in gebruik genomen. Terwijl ze nu al bezig is met de voorbereidingen van de bouw van de tweede hal. En Plegt-Vos gaat door, want plan is om de komende jaren nog drie hallen toe te voegen, waardoor de capaciteit uiteindelijk op zo’n 8.000 woningen per jaar zal komen.
Slimme aanpak
Niet alleen de omvang van de productie in ongekend; ook de aanpak is bijzonder vernieuwend. Theo Opdam: “Onze Slimme Huizenfabriek is afgelopen donderdag 2 juni officieel geopend en we gaan inderdaad meteen door met de realisatie van een tweede hal. De ervaringen met de eerste hal hebben ons geleerd dat het minimaal anderhalf jaar duurt voor je in productie bent. Dus beginnen we nu al met de bouw van de tweede hal, zodat we door kunnen blijven schakelen in capaciteit.” Een capaciteit die hard nodig is, want de vraag naar woningen blijft onverminderd hoog en zal ook de komende jaren hoog blijven. Theo Opdam: “Klopt. De komende jaren moeten er tienduizenden woningen gebouwd, gerenoveerd en verduurzaamd worden. Dat is op de traditionele manier niet te doen, zeker als je weet dat er een groot tekort aan vakmensen is. Onze fabrieksmatige aanpak drukt het vakmanschap niet weg, maar zorgt ervoor dat het vakmanschap dat er nog is ingezet kan worden op plekken waar het echt nodig is. Onze slimheid zit met name in het feit dat we met slimme integraliteit en standaardisatie onze klanten volop variëteit aan kunnen bieden. Wij produceren absoluut geen eenheidsworst. Wij hebben het hele proces zo ingericht dat elk element dat we maken er anders uit kan gaan zien en dat daarin enorm veel mogelijk is. Daarnaast produceren we ook op een slimme manier. Het proces en de aansturing ervan en ook de aansturing van de machines hebben we helemaal zelf bedacht en ontwikkeld. Wij wisten precies hoe we het wilden hebben. Dat was in de markt echter niet voorhanden. Toen hebben we het zelf maar in eigen huis ontwikkeld. Het is dus geen kwestie van zomaar een paar robots kopen. Het gaat veel verder dan dat.”
Duurzamer
Vervolgens gaat Opdam in op de aspecten duurzaamheid en circulariteit. Want de aanpak van Plegt-Vos is niet alleen slimmer, maar ook veel duurzamer: “Ten opzichte van traditioneel bouwen hebben we 35% minder CO2-uitstoot. Dit hebben we door TNO laten verifiëren. En door de toepassing van biobased materialen zoals hout zal dat, zeker met de realisatie van de tweede hal, verder vorm krijgen. Als we straks overstappen naar vrijwel volledig biobased, dan gaan we van 35% CO2-reductie zelfs naar 80%. Daarnaast heb je met onze aanpak veel minder afval en zijn er ook veel minder transportbewegingen nodig. De traditionele bouwplaats waar af en aan wordt gereden met materiaal en mensen verdwijnt en wordt een assemblagelocatie waar binnen enkele dagen complete woningen in elkaar worden gezet. Je veroorzaakt zo niet alleen minder overlast, maar kunt de componenten ook onder perfecte omstandigheden produceren. We hebben wel eens berekend dat er voor het realiseren van iets eenvoudigs als een toilet 22 bewerkingen nodig zijn door 11 disciplines: een metselaar, een timmerman, een loodgieter, een elektricien, een tegelzetter en noem maar op. Die werkzaamheden moeten op elkaar worden afgestemd en die mensen moeten ook allemaal naar de bouw. Dat maakt het hele traditionele bouwproces complex en niet zo duurzaam. Onze aanpak, waarbij de hele bouwketen radicaal anders is ingericht, is duurzamer, sneller, goedkoper en minder verspillend.”
Fabrieksmatig bouwen next level
Plegt-Vos produceert een deel van haar woningen al jaren fabrieksmatig vanuit haar bestaande fabriek in Langeveen. Deze woningen en woningelementen zijn verspreid door het hele land te vinden, toegepast in grondgebonden woningen, appartementen, hotels en zorgcomplexen. Fabrieksmatig bouwen is dan ook niet een nieuwe activiteit. De Slimme Huizenfabriek vormt veeleer een volgende stap in de ontwikkeling van het fabrieksmatig bouwen. De ervaring in Langeveen wordt daarbij gebruikt om in Almelo echt next level te gaan produceren. Vele malen sneller, efficiënter, duurzamer en nog gevarieerder dan voorheen. Precies waar de markt en de maatschappij nu behoefte aan hebben.
Laatste nieuws
- 23-10-2026 16:40 GMVM Real Estate koopt kantoorgebouw in Maastricht
- 23-10-2026 15:50 WDP boekt meer winst en investeert netto bijna half miljard euro
- 23-10-2026 15:30 Nieuwe ceo Pierre Nolte: ‘Ik ben hier om Cushman & Wakefield te laten groeien’
- 23-10-2026 14:07 Netcongestie als bouwvertraging: Waarom een beroep op overmacht niet vanzelfsprekend is
- 23-10-2026 12:04 Urban Industrial koopt EOS-portefeuille van EQT Real Estate
- 23-10-2026 11:37 Bram Linnartz nieuwe voorzitter raad van commissarissen Boei
- 23-10-2026 11:23 Woningbouw op locatie oud HagaZiekenhuis op zijn vroegst in 2030
- 23-10-2026 10:32 Rijksvastgoedbedrijf betaalt 75 mln voor Daalse Kwint in Utrecht
- 23-10-2026 10:27 ING: Bestaande bouw voelt hogere rente in prijzen, nieuwbouw in verkopen
- 23-10-2026 09:48 NHG-grens stijgt ruim vier keer zo hard als gemiddelde hypotheek
- 23-10-2026 09:39 De gemeente als concurrent: De Wet markt en overheid wordt permanent
- 23-10-2026 09:13 Floris van der Wilden wordt junior consultant bij Dils
- 23-10-2026 08:53 Blend Wonen huurt ruimte in zorgpaviljoen in Huizen
- 22-10-2026 16:44 JLL verlengt huur hoofdkantoor in Atrium op Zuidas
- 22-10-2026 16:26 Necron koopt distributiecentrum in Almere
- 22-10-2026 15:58 CityLink breidt logistieke portefeuille uit met bedrijfsgebouw in Almere
- 22-10-2026 15:19 Chantal de Bree neemt leiding Vastgoed Syndicering Nederland over
- 22-10-2026 14:53 Bata huurt kantoor en showroom van Jamestown in Amsterdam
- 22-10-2026 13:18 Modulair Nederland presenteert ‘Het 30-30-30-Plan’ als uitvoeringsagenda voor het 50-puntenplan van het ministerie van Volkshuisvesting
- 22-10-2026 12:18 Tenzin Vastgoed koopt honderd appartementen in Roermond
- 22-10-2026 11:50 Rendement infrastructuur 56 procent in vijf jaar, op vastgoed slechts 4 procent
- 22-10-2026 11:49 Drentse ondernemer Lammert Tel koopt landgoed van Hennie van der Most
- 22-10-2026 11:29 Drenthe helpt bedrijventerreinen met verduurzaming en herontwikkeling
- 22-10-2026 11:20 161 nieuwe woningen gepland op voormalig hockeyterrein in Schiedam
- 22-10-2026 11:09 Ivo van der Mark (Jajo): 'Veel ontwikkelaars en bouwers denken nog te traditioneel'
- 22-10-2026 11:08 EIB: Personeelstekort zet woningbouw en infrastructuur onder druk





.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.