VJ in Helsinki: het belang van people flow

De City of Helsinki (1,4 miljoen inwoners) en de van origine Finse lift- en roltrapfabrikant KONE nodigden de Europese pers uit om een kijkje te komen nemen in het hoge noorden en te zien hoe men daar met uitdagingen zoals verstedelijking, verduurzaming en innovatie op het gebied van people flow omgaat.

In dit tweede deel (het eerste deel vindt u hier) meer over het belang van een goede people flow binnen een hedendaagse stad. Hoe zorg je ervoor dat de bewoners, bezoekers en forensen zich zo goed mogelijk door de stad en de gebouwen kunnen bewegen? En dat gaat vele malen verder dan het aanleggen van wegen, fietspaden en voldoende openbaar vervoer. Het is ook terug te vinden in de gebouwen en de manier waarop openbare ruimtes gebruikt worden. De gemeente Helsinki en KONE werken hiervoor nauw samen. Een leuk weetje: KONE is het Finse woord voor 'machine'. 

Het vervoer van A naar B zo plezierig mogelijk maken
Hanna Harris is Chief Design Officer van de gemeente Helsinki: “Tien jaar geleden zijn we hier begonnen met city design in samenwerking met verschillende partners, waaronder KONE. De vraag bij alles wat we in de stad doen is ‘hoe kunnen we design inzetten in de stad en dingen anders en beter doen? De komst van corona heeft ons gedwongen om anders naar de stad en onze bewoners te kijken. KONE heeft bijvoorbeeld een roltrapsysteem ontwikkeld waarbij de handrail automatisch gedesinfecteerd wordt (foto inzet). Een deel van de 400 meter lange, innovatieve zelfreinigende roltrappen verbindt de luchthaven van Helsinki met het metrostation. KONE is niet alleen producent en leverancier van alle liften en rolrappen op het vliegveld en alle metrostations in de stad, zij denken ook met ons mee over hoe we de mensenstroom, de people flow, kunnen optimaliseren en het gebruik van gebouwen en voorzieningen zo aangenaam mogelijk kunnen maken. En dat kan in de kleinste details zitten.”

Kleine details hebben soms het grootste effect
Eén voorbeeld van een heel klein detail met een groot effect is bijvoorbeeld het zijdelings plaatsen van een bordje boven een lift. Normaliter staan mensen recht voor een lift te wachten en kijken zij boven de lift naar de digitale cijfers die aangeven op welke etage de lift zich op dat moment bevindt. Om mensen aan de zijkanten van de liftdeuren te laten wachten, waardoor uitstappende passagiers automatisch vrij baan krijgen, heeft KONE bedacht dat het praktischer is om het ‘nummerbordje’ haaks boven de liftdeuren te plaatsen. Simpel doch effectief.

Tessina Czerwinski is Program Director Smart & Sustainable Cities bij KONE haalde ook nog een interessant voorbeeld van people flow management aan: “Bij één van onze klanten zagen wij bijzonder veel liftverkeer naar een bepaalde etage in de ochtenduren. Wij waren er niet van op de hoogte dat hier na de bouw een vestiging van de koffieketen Starbucks opende. Om de mensenstroom zo soepel mogelijk door het gebouw te laten verlopen op die piekmomenten besloot men om liften die niet werden opgeroepen automatisch richting de etage met de Starbucks te sturen, zodat vertrekkende klanten sneller over een lift konden beschikken.” Om tot dit soort oplossingen en verbeteringen te komen is het verzamelen van data essentieel. Dat weet men ook bij KONE. 

Data kan voorspellen wanneer een lift onderhoud nodig heeft. Door exact te weten wanneer liftonderdelen moeten worden vervangen, wordt kostbare tijd en energie bespaard. Doordat de lift altijd op de juiste momenten wordt onderhouden en onderdelen preventief worden vervangen, zal dit van invloed zijn op de downtime. De people flow kan hierdoor soepel worden gemanged, door bijvoorbeeld het onderhoud in te plannen in daluren. 

Ook kan de data die voort komt uit roltrappen en liften soms hele andere inzichten geven voor de fabrikant. Informatie die overigens ook handig kan zijn voor ontwikkelaars, bouwers en architecten. Zo installeerde KONE in een winkelcentrum in Azië naast de roltrappen ook een lift. Na het uitlezen van de data bleek dat de lift door veel meer mensen werd gebruikt dan de roltrap. Wat was hier aan de hand? Na onderzoek bleek dat in deze regio veel dames een sari droegen en dat zij bang waren dat deze lange rok vast zou komen te zitten in de roltrap. Kortom: kostbare informatie bij de bouw van een volgend pand.

Een miljard mensen maken dagelijks gebruik van een KONE-oplossing
De oplossingen van KONE vervoeren dagelijks 1 miljard mensen in 60 landen en het bedrijf wil dat hun machines voor iedereen toegankelijk zijn. Daarom werkte KONE onder andere samen met BlindSquare, een ontwikkelaar van oplossingen voor mensen met een visuele beperking. Om hen meer zelfstandigheid te kunnen bieden in openbare ruimtes hebben KONE en BlindSquare er samen voor gezorgd dat de route naar de lift via verhogingen op de vloer is te volgen. Wanneer men voor de lift op de verhoogde strip gaat staan, wordt de lift automatisch opgeroepen.  

Tijdens het verblijf in Helsinki maakte Vastgoedjournaal ook kennis met Alfred, of Alfie zoals hij liefkozend wordt genoemd. Alfie is een robot die is ontwikkeld door Yunji en KONE. Hij staat in directe verbinding met de lift, waardoor hij kan worden ingezet voor het doen van boodschappen voor mensen die dat misschien zelf niet meer kunnen. Wanneer het winkelpersoneel het adres invoeren rolt Alfie direct naar de lift en naar zijn ontvanger. Hij is zelfs in staat om te praten met andere gebruikers in de lift. Het is misschien nu nog wat ver gezocht, maar de mogelijkheden zijn er.

In het derde en laatste deel meer over de KONE Jumplift. Dit liftsysteem vergroot de veiligheid van de bouwers en kan ontwikkelaars veel tijd besparen. 



Reacties


Laatste nieuws