Retail en logistiek in de stad van de toekomst
Winkelen is beleving. Mensen missen het sociale aspect van het shoppen in de stad, winkelcentra of malls, meent Peter Oosterbaan, Sector Leader Logistics van Drees & Sommer Netherlands. “Ik denk dat mensen altijd wel fysiek willen blijven winkelen. Een mixvorm van offline en online winkelen heeft daarom de toekomst. Dat heeft ook zijn weerslag op retailvastgoed, logistiek vastgoed en zelfs op stadsontwikkeling. Dat is waar Drees & Sommer van toegevoegde waarde kan zijn. ”
Door de vele beperkingen in de openstelling van fysieke winkels heeft e-commerce een vlucht genomen. “De retailsector neemt veel minder risico’s dan een paar jaar geleden”, aldus Oosterbaan. “Non-food winkeliers houden kleinere voorraden aan en zullen steeds vaker kiezen voor een omnichannelstrategie: ze tonen een selectie van de producten; het volledige assortiment is te bestellen. Warenhuizen als Bijenkorf, Coolblue en Mediamarkt doen dit nu al en ik verwacht dat veel bedrijven hen zullen volgen. Kijken, voelen, ruiken doe je in de winkel, die straks overigens met wat minder vierkante meters toekan. De daadwerkelijke aankoop vindt terplekke plaats, offline of online, óf online vanaf elke gewenste locatie met internettoegang.”
Toename last-mile hubs
Zowel het veranderde voorraadbeheer van offline retailers als de toename van online winkelen hebben de vraag naar last-mile hubs aanzienlijk vergroot. “Er is een toenemende trend – nog steeds – dat zowel groothandels als e-commerce handelaren hun voorraadbeheer onderbrengen in fulfilment centers of regionale last-mile hubs. Dat maakt het mogelijk kleine hoeveelheden snel in de buurt te kunnen uitleveren. En zéker nu in een aantal Nederlandse gemeenten de komst van grote fulfilment centers ter discussie staat, wordt de inpassing en situering van deze kleinere tussenstations nog belangrijker.”
Een DC blijft van buiten een doos, maar met een juiste materiaalkeuze kun je een heel gevarieerd gevelbeeld creëren en bovendien, bijvoorbeeld door de toepassing van natuurlijke of of Cradle to Cradle materialen, ook sustainable bouwen.
Nieuwe concepten
Grote organisaties kunnen zich een eigen distributiecentrum permitteren. Bij nieuwbouw of verbouw zijn esthetiek en duurzaamheid tegenwoordig gangbare thema’s. “Een DC blijft van buiten een doos”, zegt de sectorleider die zelf tot architect is opgeleid, “maar met een juiste materiaalkeuze kun je een heel gevarieerd gevelbeeld creëren en bovendien, bijvoorbeeld door de toepassing van natuurlijke of of Cradle to Cradle materialen, ook sustainable bouwen. Voor een deel kun je daarmee de ‘verdozing’ van het landschap verzachten en een aantrekkelijker beeld creëren. Daarnaast is het wenselijk nieuwe concepten te implementeren: een klein distributiecentrum naast een supermarkt bijvoorbeeld of multifunctioneel ruimtegebruik door logistiek gecombineerd met andere functies.”
Trends integreren in stadsontwikkeling
Oosterbaan pleit ervoor om bij gebiedsontwikkeling al vroeg in het proces met gemeenten en projectontwikkelaars in overleg te gaan. “Zowel Retail als Logistics zijn beeldbepalend voor een stad. Samen met de horeca vormen winkels het hart van een stad dat zorgt voor levendigheid en leefbaarheid. De behoefte aan nieuwe woningen is groot, maar er zijn ook meer oplossingen voor op- en overslag en distributie nodig. Drees & Sommer is sectoroverstijgend: wij zitten op Europees niveau dicht op ontwikkelingen in de diverse sectoren. Wij hebben ideeën over hoe de stad van de toekomst eruit komt te zien. Daarom praten en denken we graag mee over trends en vertalen die naar vastgoedoplossingen.”
Beeld uit de Drees & Sommer-film ‘Blue Way, The Next Exit'
Laatste nieuws
- 01-05-2026 14:27 Rechter trekt harde lijn: 'Onderhoudsrisico kost Optisport exploitatie Den Asseldonk'
- 01-05-2026 14:08 De Vrije Blick kiest GoHome als verhuurplatform voor woningportefeuille
- 01-05-2026 13:36 EU-leiders komen in november bijeen om wooncrisis
- 01-05-2026 12:58 Bouwinvest maakt kapitaal vrij voor hoogste woontoren van Amsterdam met verkoop van 205 woningen
- 01-05-2026 12:47 Ondernemers Food Center willen ontwikkelaar Marktkwartier voor rechter slepen
- 01-05-2026 11:48 Intospace wil distributiecentrum ‘inpakken’ met 300 woningen in Zoetermeer
- 01-05-2026 11:14 Chinees elektronicamerk kiest Westfield Mall voor eerste Benelux-winkel
- 01-05-2026 11:00 Logistiek vastgoed verhuren? Denk aan triple net, maar leg het goed vast
- 01-05-2026 10:46 Zesde winkel voor Uniqlo in Nederland
- 01-05-2026 10:35 Eigenaar Batavia Stad aast op outletcentra in vier Europese landen
- 01-05-2026 10:19 CBRE breidt taxatieteam uit met drie nieuwe gezichten
- 01-05-2026 09:52 Mei bij VJ in het teken van logistiek
- 01-05-2026 09:42 Online verkoop blijft detailhandel vooruitduwen: Omzet 7,7 procent hoger
- 01-05-2026 08:59 Prof. Arjan Bregman: ‘Gebruik de BOPA slim, het kan woningbouw juridisch versnellen’
- 01-05-2026 06:00 Netcongestie als contractvraagstuk
- 30-04-2026 21:31 Europese druk voor aanpassing ATAD-richtlijn heeft pas effect in 2029
- 30-04-2026 16:35 Vivet koopt appartementencomplex in Emmen
- 30-04-2026 16:29 Kabinet verlaagt geluidsplafonds langs spoor, meer ruimte voor woningbouw
- 30-04-2026 16:24 Webinar GroenGebouw: Slim verduurzamen met maximaal rendement voor jouw pand
- 30-04-2026 16:06 Nederlandse vastgoedmarkt onttrekt zich aan Europese daling investeringsvolume
- 30-04-2026 15:43 ECB laat rente onveranderd ondanks oplopende inflatie
- 30-04-2026 15:29 Onderzoek Kadaster: 46 procent bebouwde kom in handen gemeenten
- 30-04-2026 13:19 Topvacature: Vastgoedmanager bij Nobillon Vastgoed
- 30-04-2026 12:30 First Sponsor koopt eenderde van Crown Plaza op Amsterdamse Zuidas
- 30-04-2026 12:06 Amsterdamse corporaties: College, laat 40/40/20 per wijk los
- 30-04-2026 11:32 Stimmt Digital huurt op Campus CeeCee Timber in Enschede

.jpg)
.jpg)
.jpg)




Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.