Vastgoedontwikkeling en finance: naast elkaar of met elkaar?
Iedereen heeft zijn eigen versie op de werkelijkheid. Dit is zeker van toepassing bij verschillende afdelingen binnen een bedrijf. Met vastgoedontwikkeling is dit niet anders. De projectontwikkelaar wil mooie projecten realiseren. Finance is kritisch ten aanzien van de haalbaarheid en wil controle en bewaking van de ROI. Te vaak wordt finance pas later bij een project betrokken wanneer het soms al te laat is om de ROI nog te behalen. En dan worden kansen gemist.
In dit blog ‘Vastgoedontwikkeling en finance: naast elkaar of met elkaar?’ Lees je meer over de samenwerking tussen vastgoedontwikkeling en finance en hoe hier nog winst op te halen is.
Vroeger samenwerken voor een succesvoller project
In een ideale situatie gaan finance en projectontwikkeling al in een vroeg stadium van een project om de tafel zitten en stellen zij samen vast waaraan het project moet voldoen. Op basis van transparante, meetbare, door de directie vastgelegd criteria. Uiteraard eenieder vanuit zijn eigen verantwoordelijkheid. Gaan we groter of kleiner bouwen, meer of minder sociale woningen, welk risico vinden we reëel in relatie tot de verwachte ROI? En wat mag een betere duurzaamheid kosten en wat gaan huurders daarvoor betalen?
Vastgoedontwikkeling is een complexe multidisciplinaire opgave, waarbij aan heel veel knoppen moet worden gedraaid. Als team in goed overleg kijken naar dezelfde uitgangspunten en parameters is het beste begin voor een succesvol project.
Samenwerking vanuit één gezamenlijk systeem
Samenwerking tussen finance en projectontwikkeling vereist een gezamenlijk systeem wat beide partijen ondersteunt en faciliteert. De veel gehoorde single point of truth. De projectontwikkelaar kan andere informatiebehoeften hebben om zijn project op tijd en binnen budget te realiseren dan de business controller. Of er is een onverwachte uitgave of cashflow wijziging, dan moet finance precies weten welke middelen er nodig zijn en wanneer. En de informatie moet gebaseerd zijn op dezelfde uitgangspunten.
Vastgoedontwikkeling en finance
Samenwerking tussen deze twee partijen kent ook een zachte kant. Vanuit een teamgeest het project gezamenlijk oppakken en elkaars rol en verantwoordelijkheid willen begrijpen zal de kans op een succesvol project en vooral de snelheid waarmee besluiten kunnen worden genomen enorm bevorderen.
Vastgoedontwikkeling en finance
Te vaak zie ik in de praktijk een projectontwikkelaar klagen dat finance niet begrijpt hoe projectontwikkeling werkt vice versa. En hoe beide afdelingen naar elkaar kunnen wijzen als het project anders loopt dan verwacht, wat altijd het geval is. Hoe logisch klinkt het en hoe mooi kan het zijn als zij samenwerken in plaats van tegen elkaar. Samen naar dezelfde uitgangspunten, cashflowprognose, geprognosticeerde resultaten etc. kijken. Maar eenieder wel vanuit zijn of haar eigen discipline.
In de ideale wereld volgt de projectontwikkelaar een cursus finance voor beginners om deze denkwijze te begrijpen en volgt finance een cursus vastgoedontwikkeling om de projectontwikkelaar beter te begrijpen. Of zoals de 7 habits van Stephen Covey vermeldt: ‘eerst begrijpen en dan begrepen worden’. De directie is verantwoordelijk voor de aansturing van dit proces waarin beide disciplines als een sterk team samenwerken.
Laatste nieuws
- 23-10-2026 16:40 GMVM Real Estate koopt kantoorgebouw in Maastricht
- 23-10-2026 15:50 WDP boekt meer winst en investeert netto bijna half miljard euro
- 23-10-2026 15:30 Nieuwe ceo Pierre Nolte: ‘Ik ben hier om Cushman & Wakefield te laten groeien’
- 23-10-2026 14:07 Netcongestie als bouwvertraging: Waarom een beroep op overmacht niet vanzelfsprekend is
- 23-10-2026 12:04 Urban Industrial koopt EOS-portefeuille van EQT Real Estate
- 23-10-2026 11:37 Bram Linnartz nieuwe voorzitter raad van commissarissen Boei
- 23-10-2026 11:23 Woningbouw op locatie oud HagaZiekenhuis op zijn vroegst in 2030
- 23-10-2026 10:32 Rijksvastgoedbedrijf betaalt 75 mln voor Daalse Kwint in Utrecht
- 23-10-2026 10:27 ING: Bestaande bouw voelt hogere rente in prijzen, nieuwbouw in verkopen
- 23-10-2026 09:48 NHG-grens stijgt ruim vier keer zo hard als gemiddelde hypotheek
- 23-10-2026 09:39 De gemeente als concurrent: De Wet markt en overheid wordt permanent
- 23-10-2026 09:13 Floris van der Wilden wordt junior consultant bij Dils
- 23-10-2026 08:53 Blend Wonen huurt ruimte in zorgpaviljoen in Huizen
- 22-10-2026 16:44 JLL verlengt huur hoofdkantoor in Atrium op Zuidas
- 22-10-2026 16:26 Necron koopt distributiecentrum in Almere
- 22-10-2026 15:58 CityLink breidt logistieke portefeuille uit met bedrijfsgebouw in Almere
- 22-10-2026 15:19 Chantal de Bree neemt leiding Vastgoed Syndicering Nederland over
- 22-10-2026 14:53 Bata huurt kantoor en showroom van Jamestown in Amsterdam
- 22-10-2026 13:18 Modulair Nederland presenteert ‘Het 30-30-30-Plan’ als uitvoeringsagenda voor het 50-puntenplan van het ministerie van Volkshuisvesting
- 22-10-2026 12:18 Tenzin Vastgoed koopt honderd appartementen in Roermond
- 22-10-2026 11:50 Rendement infrastructuur 56 procent in vijf jaar, op vastgoed slechts 4 procent
- 22-10-2026 11:49 Drentse ondernemer Lammert Tel koopt landgoed van Hennie van der Most
- 22-10-2026 11:29 Drenthe helpt bedrijventerreinen met verduurzaming en herontwikkeling
- 22-10-2026 11:20 161 nieuwe woningen gepland op voormalig hockeyterrein in Schiedam
- 22-10-2026 11:09 Ivo van der Mark (Jajo): 'Veel ontwikkelaars en bouwers denken nog te traditioneel'
- 22-10-2026 11:08 EIB: Personeelstekort zet woningbouw en infrastructuur onder druk






.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.