MVA: 'De urgentie voor meer woningaanbod in Amsterdam blijft toenemen'
Het aanbod in de Amsterdamse woningmarkt is in het vierde kwartaal sterk gedaald, transactieprijzen blijven stijgen. De urgentie voor meer woningaanbod blijft toenemen. MVA roept het nieuwe kabinet op taakstellend te werk te gaan.
De Makelaarsvereniging Amsterdam (MVA) geeft feiten over de woningmarkt in de gemeente Amsterdam en de stadsdelen.
Ontwikkelingen in het aanbod en de vraagprijzen in de gemeente Amsterdam
Het totale woningaanbod in de gemeente Amsterdam bedroeg aan het einde van het vierde kwartaal van 2021 979 woningen. 84% van dit aanbod bestaat uit appartementen. T.o.v. van het vierde kwartaal 2020 is het aanbod met 38% gedaald en vergeleken met het derde kwartaal van 2021 met 8%. De vraagprijs van een woning (mediaan) is met 8% gedaald naar €607.900,- t.o.v. het derde kwartaal van 2021. Gemiddeld staan woningen 24 dagen te koop (verkooptijd). Dit is extreem kort, maar wel gelijk aan de looptijd van het derde kwartaal van 2021.

Jerry Wijnen, voorzitter MVA: "Het lijkt op een stuk gedraaide grammofoonplaat, maar ook dit kwartaal zien we dat de mogelijkheden om een huis te kopen in de gemeente Amsterdam weer is afgenomen. Er staan weer minder woningen te koop en worden wederom voor meer geld verkocht. Elk kwartaal worden de prijzen hoger en neemt het aantal transacties verder af. Hierdoor is het kopen van een woning voor veel mensen in Amsterdam onbereikbaar geworden waardoor veel hoofdstedelijke bewoners, geheel tegen hun zin, uitwijken naar andere steden en dorpen."
Stadsdelen
In nagenoeg alle stadsdelen zien we een daling van het aanbod, de stadsdelen waar deze daling het sterkste is t.o.v. een kwartaal eerder zijn Nieuw-West (-22%) en Zuid (-28%). Alleen in stadsdeel Centrum bleef het aanbod gelijk. Het meeste aanbod zien we terug in stadsdeel Zuid: 22% van het totale aanbod in de gemeente Amsterdam staat hier te koop. Het aanbod bestaat voornamelijk (59%) uit appartementen gebouwd voor 1945
Op stadsdeelniveau zien we duidelijke verschillen in de ontwikkeling van de vraagprijs. In stadsdeel Centrum daalde deze met -11% en in stadsdeel West met -5% terwijl in stadsdeel Zuidoost de vraagprijs met 10% is gestegen t.o.v. het derde kwartaal van 2021. De vraagprijs van de woningen in stadsdeel Centrum in Q3 waren nog met 11% gestegen t.o.v. Q2 2021. De verschillen in verkooptijd zijn klein, van 27 dagen in stadsdeel Centrum tot 23 dagen in stadsdeel West.
Ontwikkelingen in het aantal verkochte woningen in de gemeente Amsterdam
In de gemeente Amsterdam verkochten MVA-makelaars in het vierde kwartaal 2.160 woningen (voorlopig cijfer). Dit is een daling van 22% t.o.v. een jaar eerder, en t.o.v. een kwartaal eerder een stijging van 10%. De mediane transactieprijs bedraagt €601.500,-. Dit is een stijging van 21% t.o.v. een jaar eerder en een stijging van 6% t.o.v. een kwartaal eerder. De gemiddelde stijging over de afgelopen 2 jaar (8 kwartalen) bedraagt 3% per kwartaal. De gemiddelde m² prijs in de gemeente Amsterdam is licht gestegen t.o.v. het derde kwartaal van 2021 (+3%).

Transactieprijs stadsdelen
T.o.v. Q3 2021 zien we ook in de meeste stadsdelen een beperkte stijging in de transactieprijzen (mediaan). Dit kwartaal zien we de stijging wel terug in alle stadsdelen. De sterkste stijging zien we terug in Stadsdeel Centrum en Zuid (beide +11%). In beide stadsdelen zien we de grootste prijsstijging in de woningen die onder het type ‘tussenwoning’ geschaard worden.
Transactieprijzen vs verkoopprijzen
In de gemeente Amsterdam werd het afgelopen kwartaal 11,6% meer betaald voor een woning dan de vraagprijs. 83% van het totaal aantal verkochte woningen werd boven de vraagprijs verkocht. Kijkend naar de getallen voor Nederland zien we geen hele grote verschillen. 80% van het totale aantal woningen werd in Nederland boven de vraagprijs verkocht en gemiddeld werd er 8,8% meer betaald voor een woning.
Prijs per m² stadsdelen
De m² prijs in alle stadsdelen is gestegen t.o.v. zowel een kwartaal als een jaar eerder. In stadsdeel Centrum stegen de m² prijzen naar een gemiddelde van €8.743,- (+4% t.o.v. het 3e kwartaal 2021) en in Noord naar €5.889,- (+6% t.o.v. het 3e kwartaal 2021). De laagste m² prijzen zien we nog steeds terug in stadsdeel Zuidoost: €4.204,-. Het totale aantal woningen in aanbod in Zuidoost is laag, er werden afgelopen kwartaal 54 woningen verkocht. Dit is slechts 5% van het totale aantal verkopen in de gemeente Amsterdam.
Krapte indicator
De krapte indicator is afgelopen kwartaal iets gedaald en staat op 1,4 voor de gemeente Amsterdam. Dit betekent dat een potentiële koper in Amsterdam het vierde kwartaal gemiddeld uit slechts 1,4 woningen kon kiezen. Mensen hebben onveranderd extreem weinig woningen waaruit gekozen kan worden. We zien wel verschillen op stadsdeel niveau. De krapte indicator voor stadsdeel Centrum is 2,4 en voor Nieuw-West slechts 1. Dit is de laagste indicator die we de afgelopen jaren in één van de stadsdelen terug zien.

Jerry Wijnen, voorzitter MVA: "De afgelopen tijd hebben veel partijen de schuld gekregen van het vastlopen van de woningmarkt, makelaars, de media en zelfs ouderen, maar de oorzaak ligt toch echt bij de door de politiek gemaakte keuzes. Ook de snelheid waarmee de diverse gemeenten de vergunningsaanvragen behandelen komt nog niet in aanmerking voor een olympisch ticket. Ik hoop dat er na de gemeenteraadsverkiezingen iets drastisch gaat veranderen. Ik zou de politiek in overweging willen geven om ook op MRA niveau een BouwStimuleringsTeam te formeren zodat er nu eens echt wat gaat gebeuren. De tijd van plannen en afspraken maken ligt achter ons, het is tijd voor actie."
"Want deze woningnood is een heel groot probleem. Het is belangrijk dat er goed gekeken wordt naar alle verschillende oplossingen die in gezamenlijkheid bij kunnen dragen aan een gezondere woningmarkt. Dit moet zowel op lokaal als landelijk niveau gebeuren en het is van belang dat alle stakeholders in de processen betrokken worden zodat de effecten ook vooraf goed inzichtelijk gemaakt kunnen worden. Niemand zit nog te wachten op papieren oplossingen voor de bühne, laten we stoppen met wijzen naar andere die het fout doen. Laten we het probleem nu gaan oplossen, los van partijpolitiek maar in het belang van alle Amsterdammers."
Laatste nieuws
- 14-09-2026 15:23 Eerste huurcontracten getekend voor Creative Valley at the Park
- 14-09-2026 15:05 Floors & Living vult laatste winkelruimte op Palazzo Lelystad
- 14-09-2026 14:37 Woonpartners en Waddinxveen willen tot vijftig woningen bouwen op locatie Oude Spijsfabriek
- 14-09-2026 14:20 Juridisch Loket breidt kantoor in Groot Handelsgebouw uit
- 14-09-2026 13:56 BPD stapt in grote herontwikkeling in Eindhoven
- 14-09-2026 13:38 IVBN en Neprom: 'Prinsjesdag-maatregelen voor woningmarkt volstrekt onvoldoende'
- 14-09-2026 12:24 3W koopt voormalig VodafoneZiggo-kantoor in Maastricht voor woningtransformatie
- 14-09-2026 12:11 Experts over weerbare wijken: ‘Samenredzaamheid moet onderdeel zijn van gebiedsontwikkeling’
- 14-09-2026 12:02 Hypotheekrente loopt verder op, groot aantal banken verhoogt tarieven
- 14-09-2026 12:00 Drie particuliere investeerders kopen bedrijvenpark van 116.000 m2
- 14-09-2026 11:25 Oss en provincie steken 100 mln in uitbreiding Pivot Park
- 14-09-2026 11:09 DHG verhuurt 16.500 m2 in Smartlog Roosendaal II aan bestaande huurder
- 14-09-2026 11:01 Bezwaar vertraagt laatste 94 woningen in Berkel en Rodenrijs
- 14-09-2026 10:19 Fakton versterkt partnerteam met corporatiespecialist
- 14-09-2026 06:00 Jan Kroese en Patrick Paternotte: Hoe een werkhuwelijk tot 40 jaar succes leidt
- 12-09-2026 10:17 Gelekt uit Belastingplan: Besluit over box 3 in voorjaar, objectsubsidie voor middenhuur
- 11-09-2026 15:21 Oss maakt ruimte voor 800 woningen in Raadhuiskwartier
- 11-09-2026 15:01 Werkgever mag huur straks niet meer inhouden op minimumloon arbeidsmigrant
- 11-09-2026 14:12 Spaarneboog op de schop: Tot 750 woningen, winkels en horeca
- 11-09-2026 13:54 Erik Buitenkamp start als senior ontwikkelaar bij DID
- 11-09-2026 13:48 Wibra opent nieuwe winkel in vesting Elburg
- 11-09-2026 13:43 Raad van State geeft groen licht voor zorgcomplex in Ens
- 11-09-2026 12:35 Ugg opent eerste eigen winkel van Nederland in Amsterdam
- 11-09-2026 12:05 Hoge Raad beslist over latente verliezen bij aandeelhouderswisselingen
- 11-09-2026 11:11 NLV verkoopt portefeuille met 70 appartementen
- 11-09-2026 10:56 Ten Brinke ontwikkelt 62 appartementen in Weesp








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.