'Duurzaamheid is ook topsport op Papendal'
Op Papendal heerst een topsportklimaat. Iedereen wil winnen en heeft daar alles voor over. Die mentaliteit huist ook in het sportcentrum zelf. Zo zijn ze bloedfanatiek als het gaat om duurzaamheid. Papendal wil Nederlands meest duurzame sportcentrum zijn én vooral ook blijven.
Voortdurend kijken zij naar mogelijkheden om voorop te blijven lopen, zelfs in Europa. Eneco is hierin de ideale teamgenoot. Roelof-Jan Vink, Segment Lead Warmte Zakelijk en Jochem Schellens, Directeur Papendal, nemen u mee in een verhaal over continu de limiet opzoeken en het invullen van een gezamenlijke duurzame ambitie.
#nieuwewarmte
Papendal is 120 hectare groot en telt de meest diverse in- en outdoor sportaccommodaties, een hotel en congreszalen. Elke dag trainen en verblijven er op het energieke complex zo”n 550 topsporters. Het energieverbruik is vergelijkbaar met ongeveer 400 huishoudens. Jochem: “Onze kerntaak is simpel: zorgen voor de allerbeste trainingsfaciliteiten voor topsporters en continuïteit van de exploitatie. Ons complex ligt midden in een Natura 2000-gebied, waar stikstof een serieus aandachtspunt is. Ook daarom valt er veel te winnen op het gebied van duurzaamheid.”
Eneco haakt in 2014 aan als officiële partner. Roelof-Jan: “Die topsportmentaliteit past wel bij ons. Topsporters zijn fanatiek en compromisloos. Ze geven nooit op en leggen de lat steeds hoger. Ook spreken ze elkaar aan op verantwoordelijkheden. En zit het tegen? Dan moet je tegen een stootje kunnen.”
Een compleet energie-ecosysteem
“We zitten in de groei”, vervolgt Jochem. “Op aanraden van Eneco kozen we voor een grotere Warmte Koude Opslag, kortweg WKO. Dan kun je er later meer panden op aansluiten. Ik wil altijd logisch combineren met ideologisch. Daarin kun je nooit te ver gaan. We willen straks compleet zelfvoorzienend zijn met wat er al staat als basis.”
Roelof-Jan vult aan: “Dan moet je een systeem bouwen met een WKO en zoveel mogelijk zonnepanelen, nu al meer dan 3.500. Bovenal moet het stabiel én berekend zijn op wisselende piekuren in al die verschillende gebouwen. Ook heb je een opslag voor de overtollige zonne-energie nodig. Papendal heeft een eigen dynamiek en dat vraagt om een uniek systeem, echt maatwerk.” (tekst gaat verder onder de afbeelding)

Winnen én inmiddels ook winst maken
“Klopt, het is een fantastisch trainingscomplex”, aldus Jochem, “en dat geldt ook voor de energievoorziening. We hebben waterstof en een eigen moestuin voor voedsel in het hotel. Voedselafval verwerken we tot energie voor het Topsportrestaurant en zo kijken we continu naar mogelijkheden. Ook hebben we LED-lantaarnpalen met doppler en natuurlijk een heel arsenaal laadpalen op de parkeerterreinen.”
Roelof-Jan: “Ik heb echt diep respect voor het hoge ambitieniveau en de integrale aanpak. Jochem zit ook in de positie om keuzes te kunnen maken. Er is één opdrachtgever op één terrein. Je hoeft geen compromissen te sluiten met andere gebruikers.”
De komende jaren blijft Papendal innoveren in haar energiehuishouding. Het plan voor de toekomst: het gehele complex moet in 2035 energieneutraal zijn. Inmiddels zijn er al prachtige resultaten behaald. Jochem: “Hoge gasprijzen spelen hier geen enkele rol. Het Hotel & Congrescentrum Papendal verbruikt nu bijvoorbeeld 85% minder aardgas. Het klopt dat WKO-pompen meer stroom nodig hebben, maar het gaat om het totaalplaatje. Samen hebben we een mooie energiereductie gerealiseerd en het verdienen is ook al begonnen.”
Creatief, maar wel realistisch
Het verduurzamen is een voortdurend proces. Jochem: “We sparren met grote regelmaat. De technici van Papendal gaan vaak op bezoek bij Eneco en komen dan terug met fantastische, maar wel altijd doenbare ideeën.”
“Dat is ook ons credo”, zegt Roelof-Jan. “We denken out of the box, maar blijven realistisch en eerlijk en direct over de verwachtingen. Dat werkt het beste. Zeker als alle makkelijke en voor de hand liggende oplossingen al zijn gedaan.”
Zo wordt er straks ook volop geëxperimenteerd in de nieuwe Multihal, waar geblesseerde sporters werken aan hun revalidatie. Bijzonder zijn de sensorische vloeren, waarin licht is verwerkt. Ook zie je straks realtime hoeveel zonne-energie de hal oplevert. Jochem: “Zo inspireren we anderen. Maar eigenlijk is dat niet eens echt nodig. De jonge generatie is veel bewuster bezig met duurzaamheid dan 15 jaar geleden. En dat snap ik wel, want zij ervaren echt de consequenties.” (tekst gaat verder onder de afbeelding)
Jochem heeft daarbij nog een laatste tip: “Denk in mogelijkheden. Vaak zien bedrijven vooral de bergen, de problemen. Maar duurzame doelen halen en daarin steeds verder gaan, kan wel. Het is een geweldig proces. Het beste bewijs is ons Papendal.”
Bekijk de video en beluister de podcast rondom dit project op Papendal op de website.
Laatste nieuws
- 06-04-2026 06:00 Debbie Ginter: ‘Bij iedere woning die we bouwen, hoort een arbeidsplaats’
- 04-04-2026 14:00 NDSM-werf heeft smoel, maar mist nog steeds de basis voor prettig wonen
- 03-04-2026 16:33 'Peek & Cloppenburg vertrekt mogelijk uit monumentaal pand op de Dam'
- 03-04-2026 16:02 EY verlengt huur bij Edge in Cross Towers op Amsterdamse Zuidas
- 03-04-2026 14:57 Nieuwe huurcontracten en verlengingen voor winkelcentrum Makado Beek in Beek
- 03-04-2026 14:15 Braintown koopt retailpark AaBe Fabriek in Tilburg van Savills IM
- 03-04-2026 11:30 'Het plan klopte, de omstandigheden niet' – transformatielessen in Schiedam
- 03-04-2026 11:20 Leegstand in België blijft stijgen
- 03-04-2026 10:23 Zuidas: Van zakelijke droom van de jaren negentig naar een wijk die nog altijd zoekt naar zichzelf
- 03-04-2026 10:00 Topvacature: Accountmanager bij Mosaic World
- 03-04-2026 10:00 Tussen financiering en executie: Waarom de executieveiling een structureel onderdeel is van vastgoedfinanciering
- 03-04-2026 09:49 Investeerders geven Vesteda uitstel in redemptieproces
- 03-04-2026 09:08 VEH: 'Makelaar heeft de plicht om funderingsrisico vóór een bod te delen'
- 03-04-2026 06:00 ‘Van ongewenst jongetje in de klas naar samenwerkingspartner’: Zo veranderde het vak van de financieringsintermediair
- 03-04-2026 00:10 Hypotheekaanvragen stabiliseren, huizenkopers zijn terughoudend geworden
- 02-04-2026 17:49 'Netcongestie regelrechte crisis voor woningbouw' Netbeheerders, gemeenten en markt vragen om crisisaanpak
- 02-04-2026 17:38 Particuliere belegger verhuurt distributiecentrum in Tilburg aan Amerikaans techbedrijf
- 02-04-2026 16:06 Aantal bezoekers van winkelstraten daalt in eerste kwartaal
- 02-04-2026 15:19 ERA Contour wint tender voor 867 woningen in Den Haag Zuidwest
- 02-04-2026 14:47 Woningcorporatie Area krijgt nieuwe voorzitter van raad van commissarissen
- 02-04-2026 14:08 Mogelijk Vastgoedfinancieringen breidt uit naar Duitsland; nieuwe kansen voor ondernemers en investeerders
- 02-04-2026 14:06 Particuliere belegger koopt Jumbo in Mook en KFC in Cuijk
- 02-04-2026 12:18 Overname Leen Bakker en Kwantum is afgerond
- 02-04-2026 12:02 Vesteda trekt nieuwe voorwaarden voor obligatiehouders in na gebrek aan steun
- 02-04-2026 11:41 Adelaer Financial Architects viert 10-jarig jubileum
- 02-04-2026 11:35 Liander zet megatender uit voor 750 MW flexibel vermogen tegen netcongestie




.jpg)
.jpg)
.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.