Een groenere wereld in 2020: Made in Holland
De gevolgen van klimaatverandering zijn steeds tastbaarder, vooral voor de vele slachtoffers van de natuurrampen die de wereld teisteren. Maar Nederlanders kunnen én maken al een verschil. Een nieuwjaarscolumn van Annemarie van Doorn, voorzitter van Dutch Green Building Council.
In Jakarta verdrinken tientallen mensen door overstromingen en raken nog eens duizenden hun huis kwijt door een kolkende watermassa. Bosbranden in Australië jagen mensen de zee in. Letterlijk. Reddingswerkers zijn in de Filipijnen nog steeds bezig met het zoeken naar overlevenden nadat opnieuw een orkaan over de archipel jaagde. Dit is wat ik las toen ik op 1 januari de bekende nieuwssites opende. De gevolgen van klimaatverandering zijn steeds tastbaarder, vooral voor de vele slachtoffers van de natuurrampen.
Justdiggit
Donkere wolken pakken zich samen boven de aarde. Onze globe warmt op. De gevolgen zijn in Nederland al te merken, maar op andere plekken op de wereld brengt het mensenlevens in gevaar. Hoe nijpend de situatie ook is, toch geloof ik dat mijn hoop op betere tijden gegrond is. Want zoals het Nederlandse initiatief Justdiggit zegt: "Als we de aarde kunnen opwarmen, kunnen we haar ook weer afkoelen.” En dat laten ze zien in Afrika. Uitgedroogde en uitgeputte grond wordt weer vruchtbaar gemaakt, waardoor ter plekke temperatuurdaling wordt ingezet en regenwater beter wordt vastgehouden. Lokale bevolking profiteert, net als het klimaat.
'Vergeten' landbewerkingsmethodes
Daarvoor gebruikt Justdiggit geen state-of-the-arttechnogie om het land klimaatadaptief te maken, maar grijpt het initiatief juist terug op eeuwenoude ‘vergeten’ landbewerkingsmethodes. Lees: met een schep aan de slag. Net zoals in Spanje waar miljoenen bomen worden geplant. Opnieuw Nederlanders die aan de slag gaan, samen met lokale bevolking. Of in de (sub)Sahara waar een Nederlandse uitvinding duizenden bomen in gortdroog gebied laat groeien en daardoor het land klimaatbestendiger maakt.
Exportproduct rijker
Dus of wij als klein landje het verschil kunnen maken? Ja, natuurlijk! En daar mogen we trots op zijn en ook geld aan verdienen. Het zorgt ervoor dat Nederland een exportproduct rijker is: het vergroenen en verduurzamen van onze aarde. Ook binnen DGBC merken we dat wij een voortrekkersrol hebben. De World Green Building Council en verschillende landelijke councils volgens ons met veel interesse. Het Paris Proof-plan wordt al geadopteerd in verschillende landen. De initiatieven van DGBC om circulariteit in gebouwen meetbaar te maken, kunnen ook rekenen op veel interesse. En dat geldt ook voor initiatieven op het gebied van gezondheid en klimaatadaptatie.
Zon gaat weer schijnen
Als we de genoemde initiatieven optellen bij de enorme verduurzamingswinst die we samen met onze achterban het komende decennium boeken, dan zie ik in de jaren 20 de zon weer schijnen! Het zal nog (te) lang duren voordat de mensen in Oceanië en Zuidoost-Azië dat ook merken, maar ons werk heeft op den duur ook nut voor hen!
Laten we daarom niet wachten op initiatief van de wereldpolitiek, maar de politici juist inspireren. In oktober komt er een internationale klimaattop naar Nederland. Thema: klimaatadaptatie. En daar blinken wij in uit. We hebben een ‘waterrijke’ historie. Maar het klimaatadaptief en duurzaam maken van onze wereld gaat verder dan dijken bouwen, zo laten Nederlanders over de hele wereld zien. Van de bijna 400 participanten van DGBC zijn er tientallen die slimme toepassingen maken om de aarde beter bestendig te maken tegen weersextremen. Uitvindingen en ontwikkelingen met de stempel: Made in Holland.
Een bijdrage van Annemarie van Doorn, voorzitter van Dutch Green Building Council.
Laatste nieuws
- 16-09-2026 15:49 Provincies missen financiële slagkracht voor infrastructuur rondom woningbouw
- 16-09-2026 14:47 Klein Plaspoelpolder groeit naar plan met 653 woningen
- 16-09-2026 14:13 Gelderland trekt 50 miljoen extra uit voor verduurzaming woningen in stikstofgebieden
- 16-09-2026 12:57 Consortium koopt kantoorgebouw van Novaxia in Den Haag
- 16-09-2026 11:36 Oogkliniek huurt in Hoge Erasmus Offices Rotterdam
- 16-09-2026 11:28 Frans CDC zet eerste stap in Nederland met aankoop 37.300 m2 in Bleiswijk
- 16-09-2026 10:00 RNHB verstevigt positie in commercieel vastgoed: ‘Wij bieden een gespecialiseerd alternatief naast de traditionele bank’
- 16-09-2026 09:03 Department store van 7.000 m2 van The Sting Companies naar Kalverpassage Amsterdam
- 16-09-2026 08:51 Prinsjesdag 2026: Dit zijn de belastingplannen waar de vastgoedsector rekening mee moet houden
- 16-09-2026 06:00 Provincie Flevoland: ‘We bouwen hier aan leefomgevingen en gemeenschappen’
- 15-09-2026 21:14 Heinen en Eerenberg van Financiën over box 3: ‘We horen de zorgen van vastgoedbeleggers’
- 15-09-2026 16:38 Verhuurders: 'Deze miljoenennota verbetert ons investeringsklimaat niet'
- 15-09-2026 16:32 Minister Boekholt O’Sullivan: ‘We moeten focussen op locaties die wél kunnen’
- 15-09-2026 16:12 Prinsjesdag 2026: Jaarlijks 1 mld voor woningbouw, middenhuursubsidie en afschaffing ATAD voor corporaties
- 15-09-2026 15:39 Neprom en WoningbouwersNL over miljoenennota: 'We zijn er nog niet'
- 15-09-2026 15:30 Aedes tevreden over miljoenennota
- 15-09-2026 14:01 Koning Willem-Alexander in troonrede: 'Zet in op pragmatische versnelling woningbouw'
- 15-09-2026 13:23 Oplopende kapitaalmarktrentes naar een nieuw evenwicht?
- 15-09-2026 12:21 Marcus Zorn nieuwe ceo Advisory Europa bij BNP Paribas Real Estate
- 15-09-2026 11:33 290-ruimte of 230a-ruimte: Wanneer geldt welk huurregime?
- 15-09-2026 11:28 Baker McKenzie naar mixed-use ontwikkeling van Zadelhoff aan Zuidas
- 15-09-2026 11:02 Vlietvoorde-EVE komt tot leven
- 15-09-2026 10:38 Economie Metropoolregio Amsterdam loopt tegen grenzen aan
- 15-09-2026 10:10 Versterk je concurrentiepositie met verduurzamingssubsidies
- 15-09-2026 07:26 Voorwoord: Een hoogwaardige samenleving kan niet bestaan uit alleen ruimte om te wonen
- 15-09-2026 07:00 Tweederde aspirantkopers op woningmarkt stelt levenskeuzes uit








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.