‘Financiering en verduurzaming van vastgoed gaan goed samen’
Verduurzaming van vastgoed kan geld opleveren. In directe zin door bijvoorbeeld energiebesparende maatregelen, maar ook indirect door middel van stimulerende subsidies en fiscale kortingen. Koers Groep uit Barendrecht en IMC uit Sliedrecht werken al jaren samen om, door slimme inzet van subsidies en fiscale maatregelen, onder andere verduurzaming van vastgoed aantrekkelijk te maken.
Vastgoedjournaal spreekt erover met Roland van der Hoek, commercieel manager bij Koers Groep, en Roland van de Graaf, managing director bij IMC.
Kostenplaatje
Als vastgoed in aanmerking komt voor een BREEAM, GPR, LEED of groencertificaat, dan levert dit een fiscale subsidie op van maar liefst 3, 6, of 9% van de bouwkosten. Bij gebruik van zonnepanelen kan de SDE+ subsidie gedurende de exploitatie oplopen tot meer dan de helft van de aanschafkosten.
Is de energieprestatie van een gebouw lager dan de norm of is er sprake van een aantoonbare verbetering van het energielabel, dan verstrekt de overheid een groenverklaring waarmee banken rentekorting verlenen.
Daarnaast kan gebruik worden gemaakt van een fiscale subsidie van 6,6% van de bouwkosten. Daarnaast zijn er ook tal van subsidies beschikbaar voor duurzame warmteopwekking, zoals een zonneboiler, warmtepomp, biomassaketel of pelletkachel.
De druk om commercieel vastgoed te verduurzamen wordt steeds groter. Niet alleen van overheidswege, maar ook verschillende banken hebben al aangegeven dat ze de commerciële vastgoedportefeuille binnen tien jaar volledig willen vergroenen. Dit willen ze bewerkstelligen door verplichte energielabels te introduceren bij het verstrekken van nieuwe financieringen. Naar verwachting zullen gebouwen die niet verduurzaamd zijn, binnen vijf tot tien jaar sterk in waarde dalen.
Subsidies en regelingen
De overheid oefent niet alleen druk uit om te verduurzamen; ze subsidieert het ook. Zowel bij grootschalige ontwikkelingen als bij reguliere vervangingen, liggen er flinke subsidies en fiscale regelingen te wachten om duurzaam vastgoed te realiseren. De veelheid aan subsidies en fiscale regelingen is echter zo groot, dat je, om er optimaal van te kunnen profiteren wel een specialist zoals IMC bij moet halen.
Roland de Graaf van IMC: “Wij regelen als subsidie- en fiscaal adviesbureau voor Koers Groep en klanten van Koers alle zaken die te maken hebben met subsidiemogelijkheden en fiscale kortingen op het gebied van verduurzaming van vastgoed. Er zijn op dit moment heel veel mogelijkheden die het interessant maken om zowel nieuwbouw als vernieuwbouw duurzamer en energiezuiniger te realiseren. Zo leveren energiebesparende maatregelen of verbetering van het energielabel een flinke fiscale EIA-subsidie (EIA staat voor energie investerings aftrek, red.) op van 13,75% van de investeringskosten.”
Duurzaamheid
Voor Koers Groep is duurzaamheid één van de grootste uitdagingen van de komende decennia. Roland van der Hoek: “Wij dragen als onderneming vanzelfsprekend graag bij aan het halen van duurzaamheidsdoelstellingen. Daarnaast adviseren we ook onze klanten over verantwoord en duurzaam materiaalgebruik. We hebben hiervoor twee duurzaamheidsconcepten ontwikkeld: het Duurzaam Schil Concept en een circulair onderhoud- en beheerprogramma.”
Bij het eerstgenoemde wordt de gebouwschil (dak en gevel) gebruikt voor een duurzame (her)ontwikkeling van vastgoed. Bij de tweede wordt onnodig gebruik van primaire grondstoffen zoveel mogelijk beperkt. Belangrijk hulpmiddel daarbij is het gebouwenpaspoort, waarin nauwkeurig in kaart is gebracht waar in een gebouw, welke circulaire onderdelen zich bevinden.
Van der Hoek: “Als strategisch partner worden we sowieso graag betrokken bij de hele levenscyclus van een gebouw. Om daarbij samen met de opdrachtgever naar de best mogelijke oplossing te zoeken om een gebouw in alle opzichten optimaal te laten renderen. IMC helpt ons daarbij met slimme adviezen op het gebied van subsidies en fiscale maatregelen, zodat ook het financiële plaatje zo aantrekkelijk mogelijk wordt.”
Geïnteresseerd?
Meer weten hoe Koers Groep zich inzet voor financieel aantrekkelijke verduurzaming? Neem dan contact op met Roland van der Hoek, commercieel manager bij Koers Groep. U kunt hem bereiken op: 06 51517087. Mailen kan ook: rolandvanderhoek@koers.com.
Laatste nieuws
- 27-08-2026 16:29 Tijdelijke woningverhuur, wat kan er nog wel?
- 27-08-2026 16:17 Levitudo breidt portefeuille uit met IOS-locatie in Wijchen
- 27-08-2026 15:53 Onderzoekers zetten vraagtekens bij gangbare oplossingen voor woningtekort
- 27-08-2026 14:35 LX Pantos verlengt huur kantoorruimte in Hoofddorp
- 27-08-2026 14:24 Topvacature: Vastgoedbeheerder Zorgvastgoed
- 27-08-2026 12:53 'Bezwaargegevens geven nog te weinig inzicht in vertraging woningbouw'
- 27-08-2026 11:48 ABB huurt kantoorruimte op Lotus Office Campus in Rotterdam
- 27-08-2026 11:14 Particuliere belegger koopt kinderdagverblijf in Kortenhoef
- 27-08-2026 10:32 Raad van State laat vergunning voor 50 woningen in Beverwijk in stand
- 27-08-2026 10:03 'Uitpondcijfers blijven stijgen en overtreffen van tevoren ingecalculeerde scenario's'
- 27-08-2026 09:24 Mijdrecht wil 88 woningen en nieuwe bibliotheek in centrum
- 27-08-2026 09:01 Lieven de Key koopt 79 sociale huurwoningen op NDSM-werf
- 27-08-2026 00:00 Woningverkopen groeien verder, huurmarkt blijft krapper worden
- 26-08-2026 16:50 Centrummanager Leiden: 'Economie moet niet afhankelijk zijn van alleen Biosciencepark'
- 26-08-2026 15:37 Provincie Noord-Brabant wil 150 mln investeren in zorgvastgoedfonds Achmea
- 26-08-2026 15:30 Topvacature: Business improvement lead bij Build Finance
- 26-08-2026 15:17 Maarten Donkers nieuwe directeur Research bij Capital Value
- 26-08-2026 14:52 TWA huurt kantoorruimte in Leusden
- 26-08-2026 14:00 Verbouwen zonder chaos: Waarom coördinatie het verschil maakt tussen een succesvol project en een nachtmerrie
- 26-08-2026 12:33 Dirk Brounen benoemd tot lid van de RvC van Amvest
- 26-08-2026 11:00 Bestemmingsplan stationsgebied Hoorn definitief
- 26-08-2026 10:21 Aantal jongeren dat verhuist naar universiteitsstad blijft jaren ongeveer gelijk
- 26-08-2026 09:58 Ondernemersvertrouwen detailhandel gestegen en 3 procent meer omzet
- 26-08-2026 09:48 Hoogleraar transportbeleid: ‘Juist meer geld voor onderhoud, desnoods ten koste van nieuwe projecten’
- 25-08-2026 16:58 CSafe Global huurt op Schiphol
- 25-08-2026 16:10 Gamma en Jysk huren op Spaklerweg van Kroonenberg








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.