Zijn projectontwikkelaars toekomstproof?
De marktsituatie is in korte tijd behoorlijk veranderd voor projectontwikkelaars. De bouwkosten zijn enorm gestegen, er is tekort aan capaciteit en de concurrentie bij het verwerven van projecten is snel toegenomen. Hoe ga je daar als organisatie mee om? Vastgoedjournaal in gesprek met algemeen directeur Phillip Smits van projectontwikkelaar Blauwhoed. “Naast de korte termijn, sorteren we ook voor op de toekomst, door te blijven vernieuwen, maar ook door het directieteam uit te breiden.”
VJ: Wat merken jullie van de veranderde markt?
Phillip Smits: "Het is evident dat de ontwikkelingen in de bouwkosten razendsnel gaan, dat er op alle fronten een capaciteitsinfarct is en dat de acquisitiemarkt een battlefield is. Het kost meer tijd en aandacht om projecten te verwerven. Om dit alles te managen brengen we volledige focus aan in de organisatie. We zitten op koers en de veranderingen in de markt blijven niet onopgemerkt."
Hoe gaan jullie als organisatie om met de veranderende markt?
"Blauwhoed is een compacte, flexibele organisatie zonder managementlagen, dat maakt de organisatie snel en wendbaar. We spelen daardoor adequaat in op (nieuwe) marktontwikkelingen, waarbij onze ontwikkel doorlooptijden kort zijn. We werken al jaren met zelforganiserende projectteam en sinds vorig jaar ook met zelforganiserende teams van ontwikkelmanagers. Iedereen in onze organisatie vult zijn rol in vanuit zijn competenties. Door deze van elkaar te kennen en te respecteren kunnen we creatief, slagkrachtig en vanuit eigen ondernemerschap werken. We blijven ons als organisatie altijd aanpassen om toekomstproof te blijven met onder andere als resultaat dat we de afgelopen twee jaar, in winstgevendheid en aantallen, met 40% zijn gegroeid."
Zijn jullie al klaar voor die toekomst?
"Het gaat goed met Blauwhoed. Maar de ontwikkelingen gaan snel. Nu gaan de verkopen nog heel goed, maar we kunnen erop wachten dat ook die onder druk komen te staan. Maar ook andere ontwikkelingen gaan exponentieel snel, bijvoorbeeld op technologisch gebied. Anticiperen op de toekomst is geen keuze maar een must. We moeten ons constant blijven aanpassen om ons merk blijvend te versterken en onderscheidend vermogen vast te houden."
"Nieuwe spelers als Amazon, Google en veel innovatieve startups zorgen voor veel vernieuwing en ontwikkelingen. Een bedreiging voor de ontwikkelaars die blijven doen wat ze altijd al deden. Het is daarentegen een kans voor partijen die doelstellingen en aandacht hebben voor de lange termijn en weten dat je voor de oplossingen voor morgen anders moet durven denken en doen."
Hoe anticiperen jullie op die ontwikkelingen?
"Voor Blauwhoed staat de stip op de horizon op 2025. Hoe de wereld er dan uitziet, is niet op alle gebieden te voorspellen. Maar je kunt er met een flexibele organisatie wel op voorsorteren. Op basis van onze visie en de ontwikkelingen die we zien, hebben we een strategie uitgestippeld en een actieplan opgezet met concrete stepping stones op weg naar 2025."
"Zo leggen we bijvoorbeeld voor de korte termijn nog meer focus op data, door samen te werken met startups en een nieuwe datamarketeer. Ook is er binnen Blauwhoed een nieuwe rol gecreëerd voor een investeringsmanager, die zich gaat focussen op financieringen en structurering daarvan voor nieuwe acquisities. Daarnaast gaan we het directieteam uitbreiden met een directeur ontwikkeling. Zo kunnen we meer focus leggen op acquisitie en (uit)ontwikkeling van projecten. Daarnaast kunnen we meer tijd en aandacht besteden aan de lange termijn, zoals de huidige ontwikkelingen vereisen."
Wat houdt die uitbreiding van het directieteam precies in?
"De kracht van Blauwhoed zit naast haar wendbaarheid en snel handelen zeker ook in de werkwijze van de ontwikkelingsmanagers. Onze ontwikkelingsmanagers zijn verantwoordelijk voor hun projecten van acquisitie tot oplevering. De directie faciliteert en inspireert hen in dat traject vanuit hun verschillende rollen. Deze werkwijze willen we behouden zonder een managementlaag toe te voegen. We willen meer focus aanbrengen en bovendien iedereen maximaal in zijn kracht zetten. Daarom zetten we een nieuwe vacature uit in de markt voor een directeur ontwikkeling."
"Binnen het directieteam werken we nauw samen, voornamelijk op basis van rollen en focusgebieden. Zo komen de competenties van alle leden het beste tot zijn recht. Flexibiliteit en aanpassingsvermogen zijn daarbij cruciaal. Met de komst van de nieuwe directeur ontwikkeling, gaat de directeur wonen zich meer focussen op de acquisitie om zo de portefeuille van de toekomst zeker te stellen. De directeur ontwikkeling richt zich op het (uit)ontwikkelproces. Met de nieuwe verdeling binnen de directie kunnen we de organisatie met meer tijd en aandacht ondersteunen. Zo groeien we duurzaam en sorteren we voor op de toekomst."
Laatste nieuws
- 25-08-2026 11:45 2.215 m2 kantoorruimte verhuurd in Munthof Amsterdam
- 25-08-2026 11:17 Omgevingsvergunning verleend voor Citywall aan het Stadhuisplein in Eindhoven
- 25-08-2026 11:01 Zorgen over verkeer en parkeren bij ontwikkeling woontorens in Leidschenveen
- 25-08-2026 10:36 Twintig woningen op voormalige Biotrading-locatie in Mijdrecht
- 25-08-2026 10:26 Bridges koopt Vredenburg 17-19 in Utrecht
- 25-08-2026 10:03 Overdekte winkelcentra profiteren van hitte
- 25-08-2026 09:57 Scapino zet verdere groei in en mikt op 230 vestigingen: ‘Onze klant zoekt betaalbare schoenen en kleding in de directe omgeving’
- 25-08-2026 09:33 Amerikaans bedrijf huurt bedrijfsruimte in Velp
- 25-08-2026 09:14 Vastgoed blijft een people’s business
- 24-08-2026 15:23 Sander Dekker nieuwe algemeen directeur Van Gelder Groep
- 24-08-2026 14:09 Drie vestigingen New York Pizza failliet
- 24-08-2026 13:19 Maximale piekbelasting nieuwbouwwijken extra voorwaarde bij nieuwbouwwijken
- 24-08-2026 12:22 Twee Rotterdamse ambtenaren ontslagen na nieuwe onthullingen over bouwprojecten
- 24-08-2026 12:09 EIB: Kabinet rekent zich rijk met transformatie, splitsen en optoppen
- 24-08-2026 11:33 Pieces opent vestigingen in Middelburg en Maastricht
- 24-08-2026 11:21 Opvallende paradox in bouwsector: Betaalbaarheid topzorg, maar niet voor eigen bedrijf
- 24-08-2026 10:49 Groningen profiteert van krapte op Amsterdamse datacentermarkt
- 24-08-2026 10:42 Hypotheekrente 10 jaar vast met NHG stijgt naar hoogste niveau van 2026
- 24-08-2026 10:35 Portaal koopt woningproject in Nieuwegein met 189 sociale huurwoningen
- 21-08-2026 16:58 Het Rijk heeft geen geld voor tramlijn naar nieuwe woonwijk Rijnenburg Utrecht
- 21-08-2026 16:21 RvS veegt bezwaren van tafel, na 12 jaar toch longstayhotel in Amsterdam-West
- 21-08-2026 13:39 Montea ziet vraag naar grote logistieke locaties aantrekken en houdt vast aan groeistrategie
- 21-08-2026 12:57 Johanna Hirscher per 1 oktober bestuurder bij Rochdale
- 21-08-2026 11:48 WSP zet overnamepoging Arcadis door
- 21-08-2026 10:50 Woningaanbod groeit, maar Jan Modaal kan minder kopen
- 21-08-2026 10:20 Lelystad en Centrada maken afspraken tegen woonfraude








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.