VJ Commentaar: Redt Unilever de vastgoedsector?
Gaat het helpen, die open brief van de zeven CEO’s van beursgenoteerde vastgoedfondsen in het FD en Telegraaf eerder deze week? Ze vrezen de afschaffing van de fbi maar het is niet duidelijk wat ze van de staatssecretaris willen.
Ik had die brief bijna gemist omdat het eerst alleen werd gepubliceerd in de papieren edities van het FD en Telegraaf terwijl ik die media uitsluitend online lees. Wel jammer. Door alleen te publiceren in kranten benadrukken de vastgoedfondsen dat ze nog altijd een product van de ‘oude’ economie zijn. Wat let hen om alle relevante online media een berichtje hiervan te sturen? Uiteindelijk kwam de brief ook op Linkedin langs en kon ik van de inhoud kennis nemen.
U weet al wat in de brief staat. De zeven beursgenoteerde vastgoedfondsen vrezen voor een verslechterd vestigingsklimaat voor beleggen in Nederlands direct vastgoed als de fiscale beleggingsinstelling wordt afgeschaft. En dus zouden ze voortaan gewoon winstbelasting (vpb) moeten gaan betalen.
Aantal opvallende zaken
Er vielen me wat zaken op. Ten eerste de zeven ondertekenaars. Waarom staat daar de naam van de CEO van Unibail-Rodamco-Westfield? Dat winkelfonds is al bijna negen jaar lang geen fbi meer en wordt dus ook niet getroffen door de kabinetsplannen. En wat doet Eurocommercial Properties daar? Dat is wel een fbi maar heeft geen beleggingen in Nederland en wordt evenmin geraakt. Wie het meeste last van gaat krijgen is alleen NSI: dat fonds heeft al haar vastgoed in ons land. Vastned en Wereldhave zitten met 45% respectievelijk 40% Nederlands vastgoed ook in de gevarenzone.
De brief roept het kabinet ‘passende maatregelen’ te nemen om te voorkomen dat ons land op achterstand komt te staan in Europees opzicht. Daar ben ik wel benieuwd naar maar vooralsnog zie ik vanuit Den Haag nog maar weinig dat op een ‘passende maatregel’ lijkt.
Lobbywerk
Uiteraard vindt, sinds de plannen voor de afschaffing van de fbi in oktober vorig jaar bekend werden, al op hoog niveau het nodige lobbywerk plaats in de Haagse kringen om de scherpe kantjes af te slijpen. Maar concrete resultaten blijven echter uit terwijl we een jaar verder zijn.
Een jaar waarin tal van alternatieve constructies konden worden uitgedacht als alternatief voor vastgoedbeleggen via een fbi. Maar ik zie nog niks. Nu krijgt de vastgoedsector het op haar heupen nu de afschaffing onontkoombaar is sinds de verschijning van de Miljoenennota ruim twee weken geleden.
Slachtoffer
Het eerste slachtoffer is al bekend: het nieuwe blockchainvastgoedfonds van Annexum en Bloqhouse. Die komt er niet omdat het rendement door het aankomende fbi-verbod te laag uitkomt. Het is Annexum zeer te prijzen dat zij als één van de weinige ‘traditionele’ vastgoedpartijen openstaan voor innovatieve toepassingen maar het nieuws over de afschaffing van de fbi was al een jaar geleden bekend. Kort erna hebben ze de pilot aangekondigd die nu wordt teruggetrokken.
Terug naar de brief. De vastgoedfondsen steken hun hand uit naar staatssecretaris Snel om samen de een ‘transparante vastgoedsector te behouden’ voor Nederlandse beleggers. Het zou sterker geweest zijn als ze duidelijk hadden gemaakt wat ze dan wel willen als de fbi niet meer mogelijk is. Bijvoorbeeld omzetting naar een fiscaal transparant fonds waarbij het vastgoed niet met vpb wordt belast maar alleen bij de participanten. Dat lijkt een beetje wat we al hebben met de fbi. Toch is het nog niet helemaal ideaal, zo schrijft een fiscalist van KPMG.
Unilever
Het is nog maar de vraag of vastgoedbeleggen via de fbi gaat verdwijnen. Vanochtend werd bekend dat Unilever haar verhuisplannen afblaast. Daarmee valt de grond weg voor het afschaffen van de dividendbelasting die bedoeld was om grote bedrijven binnen onze landsgrenzen te houden. In het kielzog daarvan zou de fbi gehandhaafd kunnen worden.
Mocht vastgoedbeleggen via de fbi toch niet doorgaan: zijn er fiscalisten met alternatieven hiervoor? Ik nodig u graag hiervoor uit om uw fbi-alternatief via Vastgoedjournaal te presenteren. U kunt verzekerd zijn van de nodige publiciteit.
Rogier Hentenaar
Hoofdredacteur Vastgoedjournaal
Laatste nieuws
- 27-03-2026 16:23 AEW: 'Europese huizenmarkt blijft naar verwachting veerkrachtig'
- 27-03-2026 15:31 Larendael, ABF Energy en FV Real Estate huren kantoorruimte aan Apollolaan 171 in Amsterdam
- 27-03-2026 15:11 Buko Infrasupport huurt kantoorruimte in Barendrecht van SynVest
- 27-03-2026 14:38 Lokale family office koopt tweede deel Archimedes-portefeuille ASR
- 27-03-2026 14:02 Netbeheerders willen harde grens aan stroomverbruik nieuwe woonwijken
- 27-03-2026 12:01 Partnership CBRE IM en De Gezonde Stad: 'Werken aan projecten die direct voelbaar zijn in de buurt'
- 27-03-2026 11:47 RvS laat seniorencomplex met 138 woningen in Groningen toe, maar eist extra parkeerplaatsen
- 27-03-2026 11:09 Nederlands e-commercebedrijf huurt bedrijfsruimte in Eindhoven van Urbz Capital
- 27-03-2026 10:46 De Suikerzijde in Groningen zet al tijdens de bouw in op wijkvorming
- 27-03-2026 10:27 Arkey Systems koopt kantoorvilla in Veenendaal
- 27-03-2026 10:09 Stikstof zet rem op bouw van 270 woningen in Zeewolde
- 27-03-2026 09:39 Levitudo verwerft 20.815 m2 grond in IJsselstein
- 27-03-2026 09:16 ING: Midden-Oostenoorlog stuwt hypotheekrente op, effect op woningmarkt nog beperkt
- 27-03-2026 09:00 Topvacature: Assistent Assetmanager
- 27-03-2026 08:00 ‘Je kunt in vastgoedbeheer niet in silo’s werken’
- 26-03-2026 15:55 VVS Group koopt kantoorgebouw Luna in Amersfoort
- 26-03-2026 15:42 Directeur ouderenbond: ‘Seniorenwoningen zijn lokaal, dus ga met ouderen in gesprek’
- 26-03-2026 15:26 Solid Public haalt Monika Verlaan binnen als business unit manager
- 26-03-2026 15:08 Action zet koers naar VS
- 26-03-2026 14:28 Nieuwbouwproject HutSpot brengt 350 woningen naar Leiden
- 26-03-2026 13:43 Ontwikkeling hoogbouwlocatie Bellevue in Den Haag dichterbij
- 26-03-2026 12:08 Coco & Sebas sluit bijna helft van de winkels
- 26-03-2026 12:02 RJB Group koopt Hema-pand aan Grote Staat in Maastricht
- 26-03-2026 11:43 Lego kiest Rotterdam voor nieuwe winkel: ‘Gaat nieuwe bezoekers voor Koopgoot trekken’
- 26-03-2026 11:27 Brink stelt nieuwe raad van toezicht aan
- 26-03-2026 11:08 Topvacature: Senior Strateeg








Reacties
Gustaaf Vons
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.