Makelaar en bedrijfsauto: kies je voor zakelijk, privé of leasen?
Als zelfstandig makelaar maak je jaarlijks waarschijnlijk veel kilometers. Je bezoekt klanten en gaat naar woningbezichtigingen. Een auto is dan niet alleen praktisch noodzakelijk, maar is tegelijkertijd ook het visitekaartje van het bedrijf. Logisch dat het aanschaffen van een bedrijfsauto dan een belangrijke beslissing is. Ga je de privéauto zakelijk gebruiken? Of kies je voor leasen? En wat zijn de voor- en nadelen van een bedrijfsauto kopen?
Privévoertuig als bedrijfsauto: hoe werkt het?
Je kunt een privévoertuig gebruiken als bedrijfsauto. In dat geval mag je per zakelijke kilometer 0,19 euro aftrekken van de winst van de onderneming. Wel moet je een gedetailleerde kilometerregistratie bijhouden, waarbij het onderscheid tussen zakelijk en privé rijden duidelijk is. Woon-werkverkeer valt onder privégebruik.
Gebruik je de privéauto voor zakelijke afspraken, dan mag je de btw op deze kosten aftrekken van de belasting. Rijd je minder dan 500 kilometer per jaar privé, dan wordt het voertuig door de Belastingdienst sowieso gezien als auto van de zaak.
Bedrijfsauto: voor- en nadelen?
Een groot voordeel bij het aanschaffen van een bedrijfsauto is een fiscaal voordeel. Wanneer de auto op de balans van de onderneming staat, mag je de jaarlijkse kosten voor bijvoorbeeld brandstof, wegenbelasting, apk en onderhoud plus de verzekering aftrekken van de winst van het bedrijf.
Verder is ook de btw die je betaalt over de aanschafwaarde, het onderhoud en de benzine aftrekbaar. Tegenover deze fiscale voordelen, staat een eventuele bijtelling. Deze bijtelling geldt wanneer je jaarlijks meer dan 500 kilometer privé rijdt met een bedrijfsauto omdat de Belastingdienst dit als inkomen ziet waar je belasting over moet betalen.
De bijtelling, meestal 25 procent, wordt vastgesteld op basis van de catalogusprijs. Rijd je met de bedrijfsauto minder dan 500 kilometer per jaar privé, dan geldt de bijtelling niet. Wel moet je dan nog steeds een uitgebreid rittenoverzicht bijhouden om aan te kunnen tonen welke ritten zakelijk en welke privé zijn.
Auto leasen voor de onderneming
Een bedrijfsauto aanschaffen is een grote investering. Leasen is dan mogelijk een goedkoper alternatief. Dit kun je doen via private lease, maar ook financial en operational lease zijn opties.
Private lease
Bij private lease huur je feitelijk een auto voor een periode van minimaal een jaar tot maximaal vijf jaar. Je betaalt elke maand een vast bedrag voor het leasen van de auto, de wegenbelasting, de verzekering en reparatie plus onderhoud.
Een voordeel is dat je geen tijd kwijt bent aan een autoverzekering vergelijken en afsluiten zoals je dit bij een eigen auto wel moet doen. Ook geldt hier geen fiscale bijtelling. Nadelig is dat het leasen van een auto invloed kan hebben op het afsluiten van een hypotheek. De hypotheekverstrekker kan 65 procent van het maandelijkse leasebedrag in mindering brengen op de maximale maandelijkse woonlasten.
Ook loop je het risico om opgebouwde schadevrije jaren kwijt te raken wanneer je drie jaar geen eigen auto rijdt. Wel geldt bij private lease dat je per zakelijke kilometer 0,19 euro mag aftrekken.
Financial en operational lease
Operational lease lijkt qua voorwaarden op private lease. Ook hier betaal je elke maand een vast bedrag voor het leasen van de zakelijke auto, de verzekering, de motorrijtuigenbelasting en het onderhoud. Bij financial lease regel je deze zaken zelf. Je moet dus een autoverzekering vergelijken en afsluiten en gewoon wegenbelasting betalen zoals je dit bij een eigen voertuig doet. Dit is zo omdat je economisch eigenaar bent. Gedurende een afgesproken looptijd betaal je de auto af.
Een belangrijk verschil tussen deze twee zakelijke leasevormen is dat je bij financial lease recht hebt op investeringsaftrek omdat de auto op de balans van de onderneming staat. Dat is bij operational lease niet zo. Bij beide leasevormen mag je wel de btw op de kosten voor zakelijk rijden als voorbelasting aftrekken.
Welke vorm van zakelijk rijden voor jou interessant is, hangt dus erg af van de situatie. Maak voor jezelf een keuze die past.
Dit is een bijdrage van Pricewise
Laatste nieuws
- 15-07-2026 16:22 Eqwal Ability huurt kantoorgebouw in Delft van gemeente
- 15-07-2026 15:07 Linq bouwt 71 houten woningen in Utrechtse wijk Haarrijn
- 15-07-2026 14:41 IWG opent Regus-locatie in Orato Offices Amsterdam
- 15-07-2026 14:00 IPP Haaglanden koopt De Martinifabriek in Rijswijk
- 15-07-2026 13:53 Harold de Witte naar Juffer Vastgoed
- 15-07-2026 12:44 Blauwhoed wint tender in Zoetermeer
- 15-07-2026 12:40 New York zet bouw hyperscale-datacenters jaar stil
- 15-07-2026 11:58 Wernink (ACE): ‘Kantoren steeds meer visitekaartje, mixed-use werkt niet voor iedereen’
- 15-07-2026 11:46 Bestemmingsplan voor 350 woningen aan Leidse Watergeuskade definitief
- 15-07-2026 11:00 Woningbouw Carnisse Eiland in Rotterdam wordt minstens 15 mln euro duurder
- 15-07-2026 10:32 NSI verlaagt winstverwachting door trage verhuur
- 15-07-2026 09:56 Q Hospitality Group neemt exploitatie Hotel Monastère in Maastricht over
- 15-07-2026 09:34 Peter Klevering divisiedirecteur Vastgoed bij Dura Vermeer
- 15-07-2026 09:29 EIB: Orderportefeuilles in bouw lopen verder op
- 15-07-2026 09:15 Aedifica koopt woonzorgcomplex Sinnehiem in Haulerwijk van Habion
- 15-07-2026 09:09 'Voorzichtigheid blijft vastgoedmarkt bepalen'
- 15-07-2026 08:56 Facima Nederland huurt kantoorvilla in Rotterdam
- 15-07-2026 06:00 Huib Boissevain: 'Minder politieke reflex, meer economische rationaliteit'
- 14-07-2026 16:58 Winkelruimte aan de Rozengracht Amsterdam verhuurd
- 14-07-2026 16:46 Kabinet investeert 420 mln euro extra in ouderenhuisvesting
- 14-07-2026 15:55 Sporttechbedrijf huurt in A-Factorij in Schinkel District in Amsterdam
- 14-07-2026 15:40 Particulier koopt beleggingsobject aan Emmastraat in Arnhem
- 14-07-2026 15:31 DHS koopt kantoorgebouw van 7.000 m2 in Den Haag
- 14-07-2026 15:10 Piet Adema keert terug als interim-voorzitter bij WoningBouwersNL
- 14-07-2026 13:35 Ook voor Henk Harms moet de uitkomst van een integriteitsonderzoek tellen
- 14-07-2026 12:55 Lotte van Basten Batenburg verantwoordelijk voor grondzaken en Kavish Partiman voor volkshuisvesting in Den Haag






Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.