Pak de bevolkingskrimp aan: sloop de grenzen van Limburg
Marktpartijen laten Zuid-Limburg links liggen en Den Haag behandelt Zuid-Limburg bijna als een links thema. Maandagavond besteedde Tegenlicht van de VPRO aandacht aan bevolkingskrimp. Woningcorporaties zitten in die gebieden met de handen in het haar hoe ze hun bezit op waarde houden en gemeenten staan voor ongelooflijk lastige keuzes omdat bevolkingskrimp nu eenmaal niet in het gemeentelijke huishoudboekje past. Wordt het nog wat met deze door iedereen als ultieme krimpgebied omschreven regio? Ik denk het wel, maar dan moet je het wel anders aanpakken.
Om te beginnen moeten de grenzen verdwijnen. Daar zijn twee zaken primair voor nodig. Op de eerste plaats moeten jongeren in Limburg verplicht Duits en Frans leren omdat het buitenland zeker op die plek groter is dan het binnenland. Op de tweede plaats moet het immigratiebeleid nog selectiever gemaakt worden. Mensen die in Duitsland en België wonen, moeten eenvoudiger over de grens kunnen werken. Iedereen die werkelijk toegevoegde waarde meebrengt, moet welkom zijn.
Eigenlijk is er nog een derde punt. Den Haag moet haar nieuwe aanpak van ontwikkelingssamenwerking ook van toepassing verklaren op Zuid-Limburg. Dan zouden ondernemers in deze provincie makkelijker microkredieten kunnen krijgen om te ondernemen en ondernemers met steun van Den Haag werkelijk investeren in de Limburgse economie.
Zo wordt het ondernemerschap in internationaal verband gestimuleerd. Ga je nog een stap verder, dan heeft Limburg alle potentie om haar aloude industriële karakter weer terug te krijgen. Industrie leggen we in deze tijd uit als innovatie en techniek. Dat kan en moet heel schoon. Limburg heeft veel in huis om enkele grote productielocaties te realiseren. Daarvoor is nodig dat gemeenten bereid zijn grondprijzen fors te laten zakken. Nu kosten op arbeid eigenlijk overal in Europa redelijk gelijk getrokken worden, is de prijs voor de grond ineens een echte bepalende factor in de productiekosten geworden. Daar kan Limburg op in spelen.
Oud-Rijksbouwmeester en Limburger Jo Coenen suggereerde in Tegenlicht dat de steden Luik, Maastricht, Parkstad Limburg en Aken een stedenband aan moeten gaan. Naast de Randstad krijgen we dan de ‘Bandstad'. Ik vind dat een briljante zet. Luik is de ‘economische hoofdstad'. Zorg voor een vlekkeloze infrastructuur tussen de steden. Aansluitingen om snel- en autowegen, hoogwaardig openbaar vervoer, goede treinverbindingen. En waarom geen nieuwe grote internationale brainport met de universiteiten en hogescholen uit de diverse steden?
Wanneer de inhoud op orde is, komt het aan op het vermarkten. Zuid-Limburg heeft een actieve Regiobrandingorganisatie die in twee jaar tijd al veel bereikt heeft met een duidelijke bottom up strategie. Provincie, gemeenten en bedrijven werken hierin samen. Bij een dergelijke strategie breng je Limburgers in beeld met hun verhaal. Bouw deze strategie uit naar ondernemers die laten zien hoe je in Zuid-Limburg kunt ondernemen.
Door het blikveld te verbreden en out of the box te kijken naar de potentie van Zuid-Limburg, is er veel mogelijk met het gebied. Pak het op vanuit ondernemerschap en dan biedt krimp veel kansen.
Luc Dietz, communicatiestrateeg bij Dietz Communicatie BV
www.twitter.com/lucdietz
Laatste nieuws
- 27-08-2026 16:29 Tijdelijke woningverhuur, wat kan er nog wel?
- 27-08-2026 16:17 Levitudo breidt portefeuille uit met IOS-locatie in Wijchen
- 27-08-2026 15:53 Onderzoekers zetten vraagtekens bij gangbare oplossingen voor woningtekort
- 27-08-2026 14:35 LX Pantos verlengt huur kantoorruimte in Hoofddorp
- 27-08-2026 14:24 Topvacature: Vastgoedbeheerder Zorgvastgoed
- 27-08-2026 12:53 'Bezwaargegevens geven nog te weinig inzicht in vertraging woningbouw'
- 27-08-2026 11:48 ABB huurt kantoorruimte op Lotus Office Campus in Rotterdam
- 27-08-2026 11:14 Particuliere belegger koopt kinderdagverblijf in Kortenhoef
- 27-08-2026 10:32 Raad van State laat vergunning voor 50 woningen in Beverwijk in stand
- 27-08-2026 10:03 'Uitpondcijfers blijven stijgen en overtreffen van tevoren ingecalculeerde scenario's'
- 27-08-2026 09:24 Mijdrecht wil 88 woningen en nieuwe bibliotheek in centrum
- 27-08-2026 09:01 Lieven de Key koopt 79 sociale huurwoningen op NDSM-werf
- 27-08-2026 00:00 Woningverkopen groeien verder, huurmarkt blijft krapper worden
- 26-08-2026 16:50 Centrummanager Leiden: 'Economie moet niet afhankelijk zijn van alleen Biosciencepark'
- 26-08-2026 15:37 Provincie Noord-Brabant wil 150 mln investeren in zorgvastgoedfonds Achmea
- 26-08-2026 15:30 Topvacature: Business improvement lead bij Build Finance
- 26-08-2026 15:17 Maarten Donkers nieuwe directeur Research bij Capital Value
- 26-08-2026 14:52 TWA huurt kantoorruimte in Leusden
- 26-08-2026 14:00 Verbouwen zonder chaos: Waarom coördinatie het verschil maakt tussen een succesvol project en een nachtmerrie
- 26-08-2026 12:33 Dirk Brounen benoemd tot lid van de RvC van Amvest
- 26-08-2026 11:00 Bestemmingsplan stationsgebied Hoorn definitief
- 26-08-2026 10:21 Aantal jongeren dat verhuist naar universiteitsstad blijft jaren ongeveer gelijk
- 26-08-2026 09:58 Ondernemersvertrouwen detailhandel gestegen en 3 procent meer omzet
- 26-08-2026 09:48 Hoogleraar transportbeleid: ‘Juist meer geld voor onderhoud, desnoods ten koste van nieuwe projecten’
- 25-08-2026 16:58 CSafe Global huurt op Schiphol
- 25-08-2026 16:10 Gamma en Jysk huren op Spaklerweg van Kroonenberg








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.