Gebrek aan effectief leiderschap leidt tot lage verandercapaciteit corporaties
Woningcorporaties moeten meer doen aan hun verandercapaciteit om nieuwe ontwikkelingen effectief het hoofd te kunnen bieden. Landelijk heeft slechts één op de vijf corporaties werkelijk geleerd van de afgelopen ontwikkelingen in de sector, waardoor zij voldoende in staat zijn om verandertrajecten succesvol af te ronden. Gemiddeld scoren corporaties een verandercapaciteit van slechts 47%. De belangrijkste oorzaak van de tegenvallende uitkomsten blijkt een gebrek aan effectief leiderschap om cultuurverandering teweeg te brengen én te borgen.
Dat concludeert BDO Accountants & Adviseurs op basis van onderzoek naar de verandercapaciteit van Nederlandse woningcorporaties. Aan het onderzoek namen 65 corporaties deel. BDO voerde het onderzoek uit samen met prof. dr. Anton Cozijnsen, emeritus hoogleraar Verandermanagement aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Het is voor het eerst dat op systematische wijze onderzoek is gedaan naar de verandercapaciteit van Nederlandse woningcorporaties.
Gebrek aan ‘change leadership’
“Woningcorporaties zijn continu in transitie, maar nog niet flexibel genoeg,” aldus Erik Schijvens, partner bij BDO Advisory en veranderdeskundige. Uit het onderzoek blijkt dat veel corporaties hun financiële ratio’s hebben versterkt, zakelijker werken en handen en voeten geven aan nieuwe regelgeving. “Maar de ontwikkelingen in de samenleving gaan door,” legt Schijvens uit. “De overheid stelt dat de sector te rijk is. Bovendien ligt de legitimiteit onder het vergrootglas in het publieke debat. Kortom, zowel politiek als publiek stellen continu eisen. Verandering is de nieuwe realiteit.”
Vooral het gebrek aan ‘change leadership’ in de corporatiesector baart Schijvens en zijn collega’s zorgen. Uit het onderzoek van BDO blijkt dat bestuurders en managers het moeilijk vinden om hun visieplannen snel concreet te maken en te vertalen naar heldere doelen en praktische acties; te veel communicatie vindt nog steeds plaats in grote, abstracte begrippen. Dat leidt tot onbegrip en weerstand bij bewoners, medewerkers en stakeholders, wat cultuurverandering juist bemoeilijkt. “Een cultuur die nieuwe ideeën snel omarmt en vertaalt naar actie is cruciaal voor effectieve verandering,” aldus Schijvens.
Grootstedelijke corporaties wijken af
Corporaties in de G4-steden (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht) wijken op meerdere vlakken af van de kleinere corporaties elders in het land. Zo weet gemiddeld maar liefst 71% van alle corporaties de veranderurgentie op een geloofwaardige manier in de organisatie duidelijk te maken, terwijl dat onder grootstedelijke corporaties slechts 20% is. Met 27% scoren zij gemiddeld ook het laagst op verandercapaciteit. Grootstedelijke corporaties zijn wel relatief goed in verbinden: medewerkers worden op alle niveaus binnen de organisatie voldoende bij veranderingen betrokken.
“Het is niet gek dat grootstedelijke corporaties relatief veel moeite met verandering hebben,” aldus Schijvens. “Door hun grotere omvang lopen er vaker meerdere programma’s naast elkaar en hebben zij te maken met meerdere afdelingen en langere ‘lijnen’. Daardoor is het moeilijker om best practices organisatiebreed te borgen en te delen.” G4-corporaties worstelen ook meer met complexe grootstedelijke vraagstukken en het grote aantal samenwerkingspartijen.
Eerste veranderstappen
Woningcorporaties in middelgrote gemeenten (exclusief krimpgebieden) scoren met hun verandercapaciteit vrijwel gemiddeld en ervaren over het algemeen minder risico’s dan corporaties in de G4-steden. Corporaties in kleinere gemeenten worstelen vooral met de eerste veranderstappen, zoals het verankeren van nieuw gedrag. Daardoor komt verandering bij hen vaak niet op gang. In krimpgebieden hebben corporaties een opvallend hoge verandercapaciteit van 62% (15 procentpunt boven het landelijk gemiddelde). Zij moeten vooral investeren in leiderschap om de grote uitdagingen aan te kunnen.
Het volledige onderzoeksrapport ‘Veel veranderd, nog veel te leren…’ is te downloaden via https://www.bdo.nl/nl-nl/perspectieven/verandercapaciteit-woningcorporaties-nog-ondermaat.
Laatste nieuws
- 03-11-2026 15:38 Particuliere belegger koopt schippersinternaat in Terneuzen
- 03-11-2026 15:30 Van vastgoedsoftware die registreert naar software die meedenkt én handelt
- 03-11-2026 15:14 Topvacature: Vastgoedmanager gemeente Diemen
- 03-11-2026 13:52 Uitponden fors toegenomen, particuliere verhuurders verliezen 7 procent aan huurwoningen in 2025
- 03-11-2026 13:45 Kabinet past voorstel voor box 3 aan: Vermogenswinstbelasting per 2029
- 03-11-2026 13:13 NRVT heeft toezicht op taxateurs versterkt maar is er nog niet helemaal
- 03-11-2026 12:16 Topvacature: Vastgoedbeheerder bij gemeente Haarlem
- 03-11-2026 12:00 'Zorgportefeuilles geschikt voor institutionele beleggers zijn schaars'
- 03-11-2026 11:41 Canvas en Klaeser kopen 234 woningen van Greystar in Den Haag
- 03-11-2026 11:34 The Urban Woods: Biobased bouwen vraagt om een financier die verder wil kijken
- 03-11-2026 11:22 Bram Coops benoemd tot head of Corporate & Client Finance Asset Services van C&W
- 03-11-2026 11:19 Juwelier huurt aan Oudegracht in Utrecht
- 03-11-2026 11:14 DHG en Oudendal verwerven 800 verplaatsbare woningen
- 03-11-2026 11:08 Particuliere beleggers verwerven Haarlemse horeca-portefeuille
- 03-11-2026 11:03 Adidas huurt in Alexandrium Rotterdam
- 03-11-2026 10:58 Hogere huurinkomsten voor Wereldhave
- 03-11-2026 09:54 BCN huurt 2.000 m2 in Eurogate II in Rotterdam
- 03-11-2026 09:22 Betaalde het RVB met 75 mln te veel voor Daalse Kwint in Utrecht?
- 03-11-2026 09:15 Weer minder transformatie naar woningen
- 02-11-2026 15:34 Woondiensten Aarwoude, Woningstichting Nieuwkoop en WYwonen gaan fuseren
- 02-11-2026 15:28 Belegger koopt winkelruimte in Dieren
- 02-11-2026 15:22 Ilona Simons wordt commissaris van Habion
- 02-11-2026 15:13 Conclusion verlengt huur in gebouw Antonian in Amsterdam
- 02-11-2026 15:08 Heembouw start bouw van logistieke megahub in Amsterdam: Necron Group is de koper
- 02-11-2026 13:21 Themamaand november: Zorgvastgoed
- 02-11-2026 13:17 VodafoneZiggo wil dat medewerkers drie dagen op kantoor zijn








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.