Huurkosten onder voorwaarden aftrekbaar voor thuiswerkende zzp'er
Op 12 augustus 2016 heeft de Hoge Raad een uitspraak gedaan voor thuiswerkende zzp’ers met een huurwoning. De Hoge Raad heeft namelijk geoordeeld dat thuiswerkende zzp’ers de volledige huurkosten in aftrek mogen brengen op de winst, onder gelijktijdige bijtelling van een bedrag voor privégebruik. Voorwaarde is wel dat minimaal 10% van de huurwoning zakelijk wordt gebruikt. Bij een koopwoning die minimaal 10% zakelijk wordt gebruikt kan etikettering plaatsvinden aan het ondernemingsvermogen. Voor (het huurrecht van) een huurwoning is dit nu ook bevestigd door de Hoge Raad.
De zaak betreft een proefprocedure waarin X vanuit zijn eenmanszaak werkzaamheden in de bouw verricht. Voorbereidende en ondersteunende werkzaamheden als acquisitie, het plannen van werkzaamheden en het bijhouden van de administratie verricht hij in een werkkamer in zijn gehuurde woning. X wenst het volledige bedrag van de huisvestingskosten op de winst in mindering te brengen, onder gelijktijdige bijtelling van een bedrag voor privégebruik. De vraag is of een huurrecht tot het ondernemingsvermogen kan worden gerekend en dus of de huurkosten in mindering kunnen worden gebracht op de winst.
Het oordeel van de Hoge Raad
Het onderscheid tussen ondernemingsvermogen en niet-ondernemingsvermogen kan bij huurwoningen alleen op het huurrecht zien, aangezien de woning (de stenen) überhaupt geen vermogen van de huurder is en dus ook geen privé- of ondernemingsvermogen kan zijn. De Hoge Raad oordeelt dat een huurrecht dat (mede) voor de ondernemingsuitoefening wordt gebruikt, ondernemingsvermogen kan vormen.
Volgens vaste rechtspraak kan de ondernemer bij minstens 10% zakelijk gebruik van een bezitting kiezen voor etikettering tot ondernemingsvermogen. Bij een woning is het aantal m2 dat wordt gebruikt voor de onderneming een goed uitgangspunt hiervoor.
De etikettering van het huurrecht als ondernemingsvermogen leidt ertoe dat het gehele bedrag van de huur ten laste van de winst kan worden gebracht. Daartegenover staat echter wel dat een bedrag aan de winst dient te worden toegevoegd vanwege het privégebruik van de woning. Het huurrecht vormt echter geen (activeerbaar) bedrijfsmiddel waarop kan worden afgeschreven.
Reactie staatssecretaris
De staatssecretaris heeft in een reactie laten weten dat volgens hem de uitspraak een bevestiging is van de wet, zoals die door de Belastingdienst in het algemeen al wordt uitgevoerd. Bij het ministerie van Financiën verwachten ze dat de uitspraak daarom niet leidt tot grote kosten voor de schatkist. Veel ondernemers maken volgens het ministerie al gebruik van de ‘regeling’.
Wat betekent dit voor u als (startende) zzp’er?
Bent u zzp’er of bent u voornemens om als zzp’er aan de slag te gaan en heeft u een huurhuis? Dan is het van belang om te bekijken of het huurrecht kan worden geëtiketteerd aan uw ondernemingsvermogen. Bij het starten van de onderneming moet per bedrijfsgoed worden gekeken of het verplicht privé- of ondernemingsvermogen is of dat er sprake is van keuzevermogen. Een bedrijfsgoed is keuzevermogen bij minstens 10% zakelijk gebruik. In dat geval kan dus het huurrecht volledig tot het ondernemingsvermogen worden gerekend. De huurkosten zijn dan aftrekbaar van de winst, onder gelijktijdige bijtelling van een bedrag voor privégebruik. Let wel, heeft u uw huurrecht niet tot het ondernemingsvermogen gerekend in het verleden, dan bestaan er wellicht nog mogelijkheden om dit alsnog te doen. Iedere situatie moet in detail worden bezien, raadpleeg tijdig uw adviseur.
Een bijdrage van Arjan Endhoven, BDO Accountants & Belastingadviseurs.
Laatste nieuws
- 16-03-2026 10:57 Jagersvereniging huurt kantoorruimte in Baarn
- 16-03-2026 10:42 Stoneweg koopt gekoeld logistiek complex in Waddinxveen
- 16-03-2026 10:20 Samenwerking van Duncan Stutterheim met SOM en Minerva Development voor Sloterdijk
- 16-03-2026 09:52 Hypotheekrentes stijgen door oorlog in Iran
- 16-03-2026 09:04 Wanneer is bij erfpachtwijziging overdrachtsbelasting verschuldigd?
- 16-03-2026 06:00 To Be At bouwt ecosystemen rond woongebouwen: ‘Het liefst al vóór de oplevering’
- 16-03-2026 06:00 Wethouder new town Capelle: ‘Ik ben geen voorstander van het bouwen van tien nieuwe steden’
- 13-03-2026 15:48 Eindhoven zet in op 5.400 studentenwoningen met Beethoven-geld
- 13-03-2026 14:25 Presenteer uw bedrijf op COMVAST – sluit aan bij het Regio-Paviljoen
- 13-03-2026 13:26 Jaap van der Bijl (Altera): ‘Vaak wordt vergeten dat wij woningbouw mogelijk maken’
- 13-03-2026 13:21 Cepezed ontwerpt nieuw collectiecentrum in Deventer
- 13-03-2026 13:05 Gemeente Rotterdam verkoopt Maassilo aan Maassilo / Now&Wow
- 13-03-2026 11:57 Fortus vastgoedfondsen huurt kantoorruimte van Amsterdam Marina
- 13-03-2026 11:34 Savills-onderzoek: Onveilig gevoel raakt verblijfsduur en gebruik van voorzieningen
- 13-03-2026 10:54 WP Retail Invest en gemeente Duiven tekenen anterieure overeenkomst voor winkelcentrum in Duiven
- 13-03-2026 10:40 Eerste op grote schaal: Vesteda experimenteert met thuisbatterij in 500 huurwoningen
- 13-03-2026 10:18 Omgevingsvergunning voor The Triplets in Amsterdams stadsdeel Oostenburg onherroepelijk
- 13-03-2026 09:58 Topvacature: Technisch manager bij Holland2Stay
- 13-03-2026 09:37 Raad van State laat streep door bedrijventerrein Venray in stand
- 13-03-2026 09:00 Ontwikkelaars en gemeente tekenen intentieovereenkomst voor maximaal 1.000 woningen in Someren
- 12-03-2026 16:00 Verduidelijking opkoopbescherming: In gebruik geven zonder vergunning
- 12-03-2026 15:16 De Omgevingswet geëvalueerd: Gaan gemeenten de deadline voor overgang naar integraal omgevingsplan halen?
- 12-03-2026 14:26 Kabinet onderzoekt versoepeling kostendelersnorm om woningdelen te stimuleren
- 12-03-2026 13:31 Faillissementsgraad in februari opnieuw lager dan een jaar eerder
- 12-03-2026 13:19 Sofidy en Unifore kopen twee winkelobjecten in Rhoon en Helden-Panningen
- 12-03-2026 12:53 Vastgoedaandelen Dubai onder druk door oplopende spanningen

.jpg)






Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.