'Corporaties zijn nog altijd slechter af dan commerciële vastgoedbeleggers'
Onlangs deed een commerciële vastgoedcollega van IVBN de oproep om te komen tot een 'level playing field’ tussen corporaties en vastgoedbeleggers. Als corporatiemedewerker ben ik het daarmee roerend eens. Die level playing field is er inderdaad nog niet. Die is nog steeds in het nadeel van de corporaties. Ria Koppen-Kreyne, directeur bedrijfsvoering van corporatie Haag Wonen, legt uit waarom corporaties in hun functioneren – vooral fiscaal - juist veel meer wordt beperkt dan gewone vastgoedbeleggers.
De terechte inzet van de IVBN om een level playing field te scheppen, is nu verder weg dan ooit. Ten nadele van de corporaties. Wat is er namelijk gebeurd sinds de IVBN deze klacht heeft geuit? De corporatiesector vond de klacht ten aanzien van de goedkope financiering van commercieel vastgoed door corporaties een terechte. Dat kon dan ook snel recht gezet worden.
Flink uitgeleefd
Op fiscaal gebied heeft men zich echter flink uitgeleefd. Er staat nog steeds in onze grondwet, dat ingezetenen van Nederland recht hebben op woonruimte. En niet zomaar woonruimte. In de bouwvoorschriften staat aangegeven waaraan een woning moet voldoen en dat leidt tot een behoorlijke kwaliteit en niet tot een plaggenhut of een golfplatenwoning. Vervolgens heeft men via Woningwet en BBSH (ik gebruik de oude terminologieën, omdat er formeel nog niets anders is vastgesteld) toegelaten instellingen in het leven geroepen om de laagste inkomens onder ons ook van een voor hen betaalbare woning te voorzien. Men heeft kortweg gezegd de uitvoering van deze wetten en regels gedelegeerd naar corporaties. Daarbij zijn weer andere wetten ontworpen om te bepalen hoe hoog de huur van zo’n betaalbare woning maximaal mag zijn en om te bepalen of ondanks de zeer redelijke huren deze landgenoten niet toch nog extra inkomensondersteuning nodig hebben om ook geld beschikbaar te houden voor andere zaken van het levensonderhoud.
Door dit zo te regelen in wetten heeft de overheid expliciet de verantwoordelijkheid naar zich toegetrokken voor deze groep landgenoten. Is het dan niet bijzonder, dat diezelfde overheid tegelijkertijd heeft geregeld, dat corporaties vennootschapsbelasting moeten betalen over de resultaten die zij behalen op de exploitatie van hun sociale bezit? Ik hoor u zeggen: nou dan richt je toch een fiscale beleggingsinstelling op. Dan kun je die belasting vermijden. Helaas, die mogelijkheid wordt corporaties expliciet ontzegd in de regels die voor hen gelden rondom de vennootschapsbelasting (Vpb). Uit een onderzoek in lidstaten van de EU blijkt ook dat de sociale huisvestingsbranche nergens zo zwaar fiscaal belast wordt als in Nederland.
Naar buitenland sluizen
Ook de fantastische fiscale route van Patrizia kunnen corporaties niet bewandelen. Dat wordt al snel beoordeeld als het naar het buitenland sluizen van maatschappelijk kapitaal. Dat Patrizia dat feitelijk ook doet, beschouw ik toch echt als een gebrek aan level playing field.
En dan heb ik het nog niet gehad over de extra belasting verpakt in de verhuurdersheffing. Weliswaar geldt die voor alle verhuurders van woningen met een huur onder de liberalisatiegrens; met de beperking van het werkterrein van corporaties en de mogelijkheid van particuliere verhuurders om hier tegenover geliberaliseerde woningen te verhuren, worden corporaties ook in dit debat op achterstand gezet. En het is nogal wrang, dat met de stapeling van maatregelen ten aanzien van de corporatiesector de rekening voor een deel moet worden neergelegd bij de mensen met de laagste inkomens in onze samenleving. Dat begint toch echt te lijken op fiscale regelgeving à la Bush junior. Voor degenen die niet weten waarover ik het heb: miljardairs betalen in de VS minder belasting dan werkenden in loondienst.
Kortom, ik ben het helemaal eens met de oproep om een level playing field te scheppen tussen de commerciële en sociale verhuurders. Hierboven heb ik de onderdelen genoemd waarop tot dit gelijke speelveld kan worden gekomen.
Ria Koppen-Kreyne is directeur bedrijfsvoering van Haag Wonen
Laatste nieuws
- 07-10-2026 16:38 De Verfzaak huurt bedrijfspand in Venlo van Intervest
- 07-10-2026 15:39 Salsa Shop huurt locatie in centrum Breda
- 07-10-2026 14:46 Cushman & Wakefield benoemt drie nieuwe partners
- 07-10-2026 13:55 Expo Real laat zien dat kapitaal niet op vastgoed wacht
- 07-10-2026 12:07 Nick Grootveld nieuwe asset manager Science Park bij a.s.r. real assets
- 07-10-2026 11:38 Joëlle Lokhorst nieuwe ceo Sustainer
- 07-10-2026 11:16 Groen licht voor 199 woningen in Rijswijks Havenkwartier
- 07-10-2026 11:07 Holland Property Plaza bouwt verder aan een sterk en toekomstgericht netwerk
- 07-10-2026 10:46 Verzwaring box 3 blijft staan na nipte stemming in Tweede Kamer
- 07-10-2026 10:41 Zes bouwverenigingen waarschuwen voor hogere kosten door nieuwe EU-regels over kozijnen
- 07-10-2026 10:05 Pararius: Uitponding verschuift naar duurste huursegment
- 07-10-2026 09:20 Awot huurt logistieke ruimte van Segro in Hoofddorp
- 07-10-2026 09:12 Reload Longevity Wellness koopt ruimte in De Zalmhaven in Rotterdam
- 07-10-2026 08:50 DHG sluit huurovereenkomst met Eland Cables in Smartlog Hellevoetsluis
- 06-10-2026 15:47 Baker Tilly breidt kantoor in Breda flink uit
- 06-10-2026 15:36 Stantec verlengt huur van 1.500 m2 kantoorruimte in Delft
- 06-10-2026 15:24 Nieuw foodconcept Nooré opent in Leische Rijn Centrum
- 06-10-2026 15:14 StiVAD vernieuwt bestuur met Jansen en Oremus
- 06-10-2026 15:08 Woningbouw ziet werkvoorraad dalen naar 14,5 maanden
- 06-10-2026 14:56 Aham Vastgoed koopt Werf35 in Hilversum van Medianest
- 06-10-2026 14:43 VanHaren koopt buurpand in binnenstad Deventer
- 06-10-2026 13:06 Brancheorganisaties roepen op: 'Stop verhoging forfait in box 3'
- 06-10-2026 12:07 Minister wil projecten in G5 bundelen voor buitenlandse pensioenfondsen: ‘Investeerders zijn geïnteresseerd’
- 06-10-2026 12:03 Benkey koopt America Tower van PingProperties
- 06-10-2026 12:02 RN3 koopt via sale-en-leaseback van DHL in Bemmel
- 06-10-2026 11:49 Woonhave koopt ruim 100 huurwoningen in Bredase gebiedsontwikkeling





.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.