Wie krijgt zwartepiet in Vestia-beerput? Beschuldigende vingers naar Londense banken en Minister Spies
Volgens Greeven hebben de banken, zoals Deutsche Bank, die derivaten verkochten aan Vestia en andere corporaties daar zelf honderden miljoenen euro's mee verdiend, terwijl ze wisten dat hun producten vol risico's zaten.
Greeven wordt gehoord door de enquêtecommissie omdat hij als 'bemiddelaar' optrad tussen de corporaties en de banken. Die betaalden hem een provisie als er een derivatencontract was gesloten. Zo kreeg hij naar eigen zeggen 30 miljoen euro, waarvan 20 miljoen voor de contracten met Vestia.
Jarenlang had hij met de financiële man bij Vestia, Marcel de Vries, de afspraak deze provisie te delen. "Vestia profiteerde van de goedkope leningen, hij had dat allemaal bedacht, en hij vond dat hij daar wat extra's mee mocht verdienen." Hij sluisde in de loop der tijd 10 miljoen euro door naar De Vries.
In die jaren gingen ook steeds meer andere corporaties over op derivaten, en kwamen er meer bemiddelaars op de markt. Het Waarborgfonds Sociale Woningbouw, de financier van corporaties, was er enthousiast over: de leningen om te bouwen werden steeds goedkoper.
De banken op hun beurt waren blij met nieuwe klanten in deze betrouwbare sector.
Traktaties
De Vries en andere corporatiemensen werden regelmatig door de banken getrakteerd. "Wimbledon, voetbalwedstrijden, concerten, diners, seminars in Monaco. Marcel zat op een gegeven moment met iemand van het Waarborgfonds Sociale Woningbouw in een helikopter van een bank, op weg naar de Tour de France."
Greeven wordt nu verdacht van omkoping. "Ik vind zelf niet dat ik hem heb omgekocht, omdat hij er zelf om vroeg. En hij zei dat het mocht volgens zijn arbeidscontract bij Vestia en dat hij het netjes aan de belastingdienst zou opgeven."
Vanaf 2008 kwamen woningcorporaties door de derivaten in de problemen en moesten ineens tientallen miljoenen euro's bijstorten. "Achteraf denk ik dat we allemaal te weinig wisten van derivaten. Alleen de banken hadden er genoeg verstand van."
Volgens Greeven hebben diezelfde banken ook een oogje toegeknepen bij de afspraak tussen hem en Marcel de Vries. "Een keer in Londen zei een topman van Deutsche Bank 'als we in de markt iets over jullie terughoren moeten we stoppen'. Ze wisten het dus."
Banken deden geen moeite
Ook de andere banken hebben volgens Greeven geen enkele moeite gedaan om meer informatie te krijgen over de afspraken tussen hem en De Vries. En ondertussen kochten Vestia en andere corporaties voor tientallen miljarden euro's aan derivatencontracten.
Begin 2010 wilde Greeven ermee stoppen. "Ik voelde me er niet meer comfortabel bij. De bedragen werden steeds groter. Maar De Vries zei dat híj wel uitmaakte wanneer er gestopt werd." Eind 2010 kwam er dan toch een eind aan de samenwerking. "De Vries wilde nog een afkoopsom van 500.000 euro van mij. Die heb ik gegeven."
Greeven is naar het Openbaar Ministerie gestapt met zijn verhaal. "Als het derivatenverhaal onverwacht naar boven was gekomen, dan was Vestia failliet gegaan. Dat wilde ik niet op mijn geweten hebben.
Greeven vindt dat de Enquêtecommissie de verantwoordelijke banken ook moet verhoren. "Waar zijn hier de banken? Waar zijn al die Londense heren?"
Geen spijt
Ook hoofdverdachte Marcel de Vries deed opvallende uitspraken in zijn verhoor. De schade van 2,1 miljard euro in de Vestia-affaire is volgens hem te wijten aan oud-minister Liesbeth Spies (CDA) van Binnenlandse Zaken. Dat zei de ontslagen kasbeheerder van de woningcorporatie, gisteren tegen de parlementaire enquêtecommissie die schandalen bij corporaties onderzoekt.
De Vries sloot bij Vestia voor miljarden aan risicovolle renteverzekeringen af. Toen de rente scherp daalde door de eurocrisis, eisten de banken meer onderpand op en ging Vestia bijna failliet. Minister Spies drong aan op een snelle oplossing en het afkopen van de derivaten. Na zware onderhandelingen gingen de banken akkoord met een afkoopsom van 2,1 miljard euro, waarvan de sector 675 miljoen euro betaalt.
De Vries, die zelf tien miljoen euro verdiende aan de transacties en van fraude wordt verdacht, meent dat het niet nodig was geweest om de derivaten af te kopen. Als Vestia meer had mogen lenen met garantstelling door de toezichthouder, had de corporatie de banken wel kunnen betalen, meent hij.
De 2,1 miljard euro schade is te wijten aan de „grootspraak” van Spies die de zaak wel zou regelen, zei de Vries. "Ik heb er geen spijt van. Ik voel mij niet verantwoordelijk voor die twee miljard. U moet bij de minister zijn”, zei hij.
Laatste nieuws
- 17-06-2026 14:08 Dit zijn de voorlopige plannen van de Taskforce Versnelling Woningbouw
- 17-06-2026 12:55 Ymere verkoopt voormalig KHL-koffiehuis in Amsterdam aan huurder
- 17-06-2026 11:52 Savills: Herontwikkeling neemt de regie in logistiek vastgoed
- 17-06-2026 11:35 Omzet detailhandel stijgt met 2,2 procent, ondernemersvertrouwen naar laagste niveau in drie jaar
- 17-06-2026 11:33 Bouwinvest wil fiscaal gelijk speelveld voor pensioenfondsen in Canada
- 17-06-2026 11:03 Woningbouw op vliegbasis Soesterberg komt dichterbij
- 17-06-2026 10:51 'Experts en publiek vinden fabriekswoningen wél mooi'
- 17-06-2026 10:20 Omgevingsvergunning Soza Den Haag met bijna 1.200 woningen onherroepelijk
- 17-06-2026 09:49 Twee verlengingen en twee nieuwe huurovereenkomsten in winkelcentrum Hoge Vucht Breda
- 17-06-2026 09:38 WOZ-waarde woning in jaar tijd 10,3 procent gestegen
- 16-06-2026 16:22 Kamer steunt ingreep in middenhuur
- 16-06-2026 15:29 De Geus Bouw, HBB Groep en Woningstichting Het Grootslag tekenen overeenkomst voor honderd woningen
- 16-06-2026 15:20 Nijkerk koopt industrieel kantoorgebouw van Tristan en Timeless
- 16-06-2026 15:02 Corum verwerft Malietoren van Duitse institutionele belegger
- 16-06-2026 13:22 Greystar verkoopt OurCampus in Diemen aan Luwe Capital Partners
- 16-06-2026 13:04 Prop in woningpijplijn groeit fors: Ruim 226.000 woningen wachten op oplevering
- 16-06-2026 12:02 Aedes waarschuwt: Splitsing vastrecht kan warmtetransitie stilzetten
- 16-06-2026 11:30 Rudius Vastgoed koopt kantoorgebouw in Arnhem
- 16-06-2026 10:11 Storage Share koopt twee bedrijfsgebouwen in Assen
- 16-06-2026 10:03 Constant IT verlengt huur in Kauwgomballenfabriek
- 16-06-2026 09:55 Bankinter neemt Tulp Group over
- 16-06-2026 09:39 Aandeel woonlasten op inkomen gedaald
- 16-06-2026 09:15 Passanten in winkelgebieden blijven onder niveau van voor corona
- 15-06-2026 16:33 Enschede zoekt ontwikkelaars voor Kop Boulevard
- 15-06-2026 16:19 Kantoorgebouw in Houten verkocht
- 15-06-2026 15:51 Hadoks huurt kantoorruimte op Wassenaarseweg in Den Haag








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.