De huurrechtperikelen in retail: leegstand biedt huurders en verhuurders ook kansen
Leegstand. Rij van A naar B en je kan er niet omheen; schreeuwende borden hoeveel m2 er op deze mooie plek nog beschikbaar zijn. Niet alleen kantoorpanden, maar ook steeds meer winkels staan leeg. Welke kansen biedt dit de huurders en verhuurders van deze wereld?
Mr. Bart Sprangers en drs Arjan Endhoven van BDO Accountants & Belastingadviseurs (Branchegroep Vastgoed) zetten in een artikel in VJ uiteen dat huurders niet vast hoeven te zitten aan het huidige huurcontract maar dat ook voor verhuurders de leegstand nieuwe mogelijkheden biedt.
Huurbescherming als boemerang
Het huurrecht, zoals dat in de wet is opgenomen, is erop gericht om de huurder te beschermen. Vooral huurders van middenstandsbedijfsruimte worden goed “beschermd”. Steeds vaker blijkt deze “bescherming” echter een gouden kooi, zeker wanneer de winkelier in zijn tweede (huur)jaar wil stoppen, maar contractueel nog 3 jaar door moet. Maar ook de huurprijs en andere afspraken “uit het verleden” die nu in de huurovereenkomst staan (of juist ontbreken) worden steeds vaker ter discussie gesteld. Logisch; een huurovereenkomst is een bijzondere vorm van samenwerking.
Veranderende tijden vragen om een flexibele benadering
“Met de wet in de hand” kunnen partijen bijvoorbeeld een aanpassing van de huurprijs, herstel van (achterstallig) onderhoud, stipte betaling van huurtermijnen, een verbod op het veranderen van de overeengekomen bestemming van het gehuurde, ontruiming van het pand etc. eisen. De wet biedt echter ook volop mogelijkheden om flexibel op de marktontwikkelingen in te springen. Wanneer partijen de huurovereenkomst benaderen als een bijzondere samenwerkingsvorm, kunnen de mooiste constructies ontstaan. De verhuurder heeft immers belang bij het ontvangen van huur en het correct gebruik van zijn pand, de huurder bij een rendabele exploitatie in het gehuurde.
Huurprijzen onder druk
De crisis op de vastgoedmarkt heeft ook de huurprijzen zwaar onder druk gezet. Over de afgelopen 5 jaar zijn de huren van winkel- en horecapanden zelfs met gemiddeld 10-15% gedaald. Veel huurders denken dat dit geen invloed heeft op de huurprijs die zij overeen zijn gekomen. De wet biedt echter de mogelijkheid om tijdens de looptijd van een huurovereenkomst, de huurprijs aan te passen.
Voor huurders en verhuurders van zogenaamde 290-bedrijfsruimte (winkel, horeca, hotel en ambachtsbedrijven) bestaat de mogelijkheid om periodiek de overeengekomen huurprijs opnieuw vast te (laten) stellen. Is de huurovereenkomst voor bepaalde tijd aangegaan of is er 5 jaar verstreken na de laatste aanpassing van de huurprijs, dan kan de huur omhoog of omlaag worden bijgesteld. De jaarlijkse indexatie wordt overigens niet gezien als een aanpassing van de huurprijs.
Het systeem van de wet is dat partijen eerst in overleg moeten treden om gezamenlijk tot een nieuwe huurprijs te komen. Komen zij hier niet uit, dan kunnen zij de rechter verzoeken de nieuwe huurprijs vast te stellen. Voordat zij dit verzoek bij de rechtbank in kunnen dienen, moeten zij eerst een deskundige vragen om een advies uit te brengen wat de nieuwe huurprijs zou moeten worden. Worden partijen het niet eens over een aan te wijzen deskundige, dan kan ook die door de rechter worden aangewezen. De deskundige zal een rapport opstellen en een vergelijking maken van de gemiddelde huurprijzen van vergelijkbare bedrijfsruimte over de afgelopen 5 jaar. Gelet op de daling van de huurprijzen over de afgelopen 5 jaar, resulteert dit momenteel vaak in een lagere huurprijs.
Huurcontract als kans
Afspraken rond (flexibele) huurprijzen, herverdeling van onderhoud(skosten), flexibele huurperioden, zekerheidstellingen, koopopties en onderhuur kunnen oplossingen zijn om gezamenlijk de komende jaren door te komen.
Huurcontracten en fiscale perikelen
Kijk dan ook gelijk naar de Btw clausules in de huurovereenkomst. Kan er niet met btw worden verhuurd, dan staat er vaak een btw compensatieclausule in het contract. Te vaak moet in praktijk worden geconstateerd dat geen van de betrokkenen weet hoe die is berekend. En dus is deze vaak niet dekkend voor het btw nadeel van onbelaste verhuur.
Bij verhuurd vastgoed wordt de verhuurder geconfronteerd met fiscale afschrijvingsbeperkingen. De huurder niet. Veel huurcontracten kennen ‘standaard’ bepalingen over verdeling van kosten van onderhoud tussen huurder en verhuurder. Door deze te optimaliseren, rekening houdend met de fiscaliteit, kunnen beide partijen beter af zijn.
Kansen
Dit is hét moment om de balans op te maken en nieuwe afspraken te maken voor de toekomst. Biedt dit niet de (gezamenlijke) oplossing, dan is daar altijd nog het oude vertrouwde huurrecht. Waar een wil is, is doorgaans een strategische of juridische weg om er te komen. Grijp je kans!
Dit artikel betreft de prestatievelden ‘Wet en regelgeving’ en ‘Strategie’ uit de BDO Rendementsmonitor. Om uw verbeterpotentieel op een eenvoudige manier kwalitatief en kwantitatief in beeld te brengen heeft BDO de Rendementsmonitor ontwikkeld. Dit instrument toont middels negen prestatievelden het verbeterpotentieel van uw onderneming. De komende maanden publiceren onze specialisten artikelen over deze negen prestatievelden, toegespitst op de vastgoedmarkt. www.bdo.nl/rendement
Bart Sprangers en Arjan Endhoven
BDO Accountants & Belastingadviseurs
Branchegroep Vastgoed
Mr. Bart Sprangers, Senior Jurist BDO Ondernemingsrecht
T 020-5432100
Drs Arjan Endhoven – partner BDO Belastingadvies
T 020-5432100
Laatste nieuws
- 29-07-2026 14:53 'Gefaseerde BOPA' voor het eerst getoetst door de bestuursrechter
- 29-07-2026 13:49 Vastned ziet portefeuillewaarde stijgen
- 29-07-2026 13:23 Aedes-voorzitter Liesbeth Spies: 'Schaf de vennootschapsbelasting af, anders stokt de woningbouw'
- 29-07-2026 12:54 Vergunning voor huisvesting 500 arbeidsmigranten in Veghel blijft overeind
- 29-07-2026 12:45 Oorlog stuwt hypotheekrente naar hoogste niveau van 2026
- 29-07-2026 12:29 Bouw van ruim 240 woningen op voormalig Philipsterrein Eindhoven kan door
- 29-07-2026 11:41 Luxemburgse dochter bouwconcern Rizzani de Eccher failliet
- 29-07-2026 10:44 Renovatie Rotterdams postkantoor kan in september worden hervat
- 29-07-2026 10:05 Meierijstad wil 350 modulaire woningen versneld plaatsen
- 29-07-2026 09:02 NRVT: Onderbouwing rendementseisen schiet vaak tekort bij taxaties
- 28-07-2026 15:02 Plus huurt supermarkt in Someren van particuliere belegger
- 28-07-2026 14:02 Europarlementariër Dirk Gotink: 'Het probleem zit niet in Brussel, maar in Den Haag'
- 28-07-2026 13:27 Arcadis heeft stevige verdedigingslinie tegen Canadese overname
- 28-07-2026 12:40 Maikel Staps naar BanGroep
- 28-07-2026 10:57 Tuinmeubelshop opent zeventiende winkel
- 28-07-2026 10:27 Opkoopbescherming hielp starters, maar verliest aan betekenis
- 28-07-2026 09:41 ING verwacht recordjaar: 245.000 woningen wisselen van eigenaar
- 27-07-2026 15:24 Faceland en Budget Plaza huren in Stadshart Zoetermeer
- 27-07-2026 14:55 Ontwikkelconsortium gaat 2.800 woningen bouwen in Kop van Isselt
- 27-07-2026 14:33 Maxaro huurt winkelruimte op Woonboulevard Nijmegen
- 27-07-2026 13:22 Alliander investeert 1,1 miljard euro, maar wachtlijst groeit naar 8.907 bedrijven
- 27-07-2026 12:43 Vernieuwing winkelcentrum Ardèchelaan in Eindhoven na 25 jaar van start
- 27-07-2026 11:58 Prins Bernhard verkoopt al zijn vastgoed
- 27-07-2026 11:33 Verhuurder Kijkduin in conflict met ondernemers + reactie van Kijkduinse Retail Ontwikkelingsmaatschappij (KROM)
- 27-07-2026 10:43 COA: Eind zomer tekort van 6.000 opvangplekken
- 27-07-2026 10:04 Hypotheekrentes stijgen, ECB houdt rente ongewijzigd

.jpg)






Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.