Dynamis Congres: Huidige systeem van gedwongen veilingen disfunctioneert
Lege stenen zijn geen cent waard en aan de straatstenen niet kwijt te raken. Dat zei Paul Schepel curator van Eurocommerce vorige week tijdens het Dynamis congres over gedwongen verkopen. Veilingen zijn immers momentopnames. “De kwaliteit van de taxateur is bij gedwongen verkoop cruciaal. Een A4tje met een benadering van de marktwaarde en de groeten voldoet echt niet meer.”
Veilingen zijn immers momentopnames. Taxaties zoals bij de nieuwe lege panden van Eurocommerce gaan uit van hypothetische kopers en toekomstige huuropbrengsten. “Die aannames dienen dan ook goed onderbouwd te zijn met argumentatie en ervaringscijfers”, aldus Schepel.
De overige sprekers op het congres, Meindert Krans, notaris bij Van der Stap en Baldwin Poolman, directeur Dynamis Taxaties Nederland zijn het met Schepel eens dat het gewicht van taxatierapporten bij veilingen groot is. "Te lage taxatiewaarden leiden tot ongewenst extra verlies bij verkoop. Te hoge taxatiewaarden kunnen tot een niet verkoop resultaat leiden’’, aldus Poolman. "Panden staan hierdoor langdurig te koop met oplopende achterstanden en in het uiterste geval zelfs verkoop via een executieveiling. De kwaliteit en informatie bij deze taxaties zijn daarom zeer belangrijk en vormen de basis in het beslissingstraject voor diverse partijen.’’
“In het geval van een faillissement is de executiewaarde de toetssteen bij de beoordeling van een onderhands bod door de voorzieningenrechter of de rechter commissaris”, vertelt Schepel. Immers als een onderhandse bieding zelfs maar een paar duizend euro lager uitvalt dan de executiewaarde wordt het niet geaccepteerd door de rechter.
Regelgeving mag hier en daar wel wat soepeler
Deelnemers aan het congres vinden dat de regelgeving bij gedwongen verkoop hier en daar wat minder rigide mag. “Een veiling geeft ook niet altijd de zekerheid dat de opbrengst hoger zal zijn dan de executiewaarde. De vrijheid voor onderhandse biedingen mag best wat ruimer.”
Notaris Meindert Krans is groot voorstander van internetveilingen. Hij is ervan overtuigd dat de opbrengst bij dit soort veilingen hoger zal zijn dan bij zaalveilingen. Stemmingmakerij en intimidatie vanuit de zaal, die nu vaak de prijs drukken en gegadigden afschrikken, is dan uitgesloten. Hij vertelt dat de notaris bij gedwongen verkoop sterk in zijn schoenen moet staan. “Wij hebben een wettelijke functie. Zijn geen verlengstuk van de opdrachtgever. Onze taak is om een zo hoog mogelijke opbrengst te garanderen. Maar het huidige systeem leidt tot te lage opbrengsten.”
Gedwongen verkoop nu nog last resort voor banken
Hij pleit dan ook voor volledige transparantie om zo een breder publiek te trekken. De kosten moeten compleet helder zijn, het veilingpand moet zo aantrekkelijk mogelijk worden gepresenteerd door een makelaar en eigenaren zouden moeten worden gedwongen om mee te werken aan bezichtigingen zodat geïnteresseerde partijen precies weten wat ze kopers. “Internet biedt de mogelijkheid om een veiling compleet transparant te maken. Dan wordt het ook echt een serieuze optie voor de banken in plaats van een last resort. Nieuwe wetgeving is in de maak.”
Volgens Paul Wanders, advocaat bij Boekel de Nerée en adviseur van Amsterdamse Makelaars Vereniging, is er best een markt voor bedrijfs onroerend goed uit gedwongen verkoop maar ziet ook dat banken liever hun kruit droog houden en wachten op betere tijden om te veilen of te verkopen. De aanwezigen zeggen dat de manier waarop veilingen worden aangekondigd niet bijdraagt aan een hogere opbrengst. “De aanplakking van een zogenoemd biljet op de gevel straalt af op het pand en de omgeving. Is feitelijk een economische guillotine.”
Dennis van Rij, manager bijzonder beheer bij Syntrus Achmea Real Estate and Finance voorziet dat het aantal gedwongen verkopen bij woninghypotheken zal afnemen. “Banken veilen bijna niet meer. Dat betekent echter niet dat het aantal probleemgevallen afneemt, dat aantal zal alleen maar stijgen.”
Barbara Sanders
Op de foto vlnr: Paul Wanders (Boekel de Nerée), Dennis van Rij (Syntrus Achmea Real Estate and Finance), Meindert Krans (Van der Stap Notarissen) en Paul Schepel (JPR Advocaten). Gastheer Baldwin Poolman staat niet op de foto.
Laatste nieuws
- 04-11-2026 16:58 Gemeente Enschede wil voormalig V&D-pand kopen voor 11,2 mln, verbouwing onzeker
- 04-11-2026 16:42 Yilmaz Heftrucks huurt bedrijfsruimte in Vlaardingen
- 04-11-2026 16:28 RJB Group koopt monumentale kantoorvilla in Amsterdam
- 04-11-2026 16:10 Gelderland koopt gemeentegrond om woningbouw te versnellen
- 04-11-2026 13:37 Bouw 76 koopwoningen Maasterras West fase 2 van start
- 04-11-2026 13:31 Voor iedere toegevoegde studentenwoning verdwijnen er twee
- 04-11-2026 13:13 Contactpoging met concurrent kost BOEi plek in verkoop bunker Clingendael: Wat gebeurde er?
- 04-11-2026 12:42 Afgesplitst groepje NVM-makelaars lanceert concurrent voor Funda
- 04-11-2026 12:04 Transformatie Stadshart Amstelveen bekroond met Mapic-award
- 04-11-2026 11:19 DCM Investment Group koopt IOS-locatie in Oud Gastel met TPG Angelo Gordon
- 04-11-2026 11:11 Anne-Roos van der Elst naar Turner & Townsend
- 04-11-2026 10:57 Bouwend Nederland ziet perspectief in stikstofplannen kabinet
- 04-11-2026 10:06 Inflatie stijgt verder tot 3,7 procent
- 04-11-2026 10:00 WDL: Creatief en slimme structureringen
- 04-11-2026 09:41 Beleggingsvolume zorgvastgoed daalt in derde kwartaal met 53 procent
- 04-11-2026 09:39 TTEP huurt kantoorruimte in WTC Amsterdam
- 04-11-2026 09:00 Vastgoed Belang 'opgelucht' over schrappen forfaitverhoging, maar ‘spoedreparaties nodig’
- 03-11-2026 15:38 Particuliere belegger koopt schippersinternaat in Terneuzen
- 03-11-2026 15:30 Van vastgoedsoftware die registreert naar software die meedenkt én handelt
- 03-11-2026 15:14 Topvacature: Vastgoedmanager gemeente Diemen
- 03-11-2026 13:52 Uitponden fors toegenomen, particuliere verhuurders verliezen 7 procent aan huurwoningen in 2025
- 03-11-2026 13:45 Kabinet past voorstel voor box 3 aan: Vermogenswinstbelasting per 2029
- 03-11-2026 13:13 NRVT heeft toezicht op taxateurs versterkt maar is er nog niet helemaal
- 03-11-2026 12:16 Topvacature: Vastgoedbeheerder bij gemeente Haarlem
- 03-11-2026 12:00 'Zorgportefeuilles geschikt voor institutionele beleggers zijn schaars'
- 03-11-2026 11:41 Canvas en Klaeser kopen 234 woningen van Greystar in Den Haag








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.