Modulair Nederland presenteert ‘Het 30-30-30-Plan’ als uitvoeringsagenda voor het 50-puntenplan van het ministerie van Volkshuisvesting
De ambitie van minister Elanor Boekholt-O'Sullivan om vanaf 2030 de helft van alle nieuwbouwwoningen industrieel te bouwen, kan alleen worden gerealiseerd als die ambitie wordt vertaald naar concrete productieafspraken op woningbouwlocaties. Daarom presenteert branchevereniging Modulair Nederland het 30-30-30-plan: op dertig nationale woningbouwlocaties moet minimaal dertig procent van de woningen worden gerealiseerd met 3D-modulaire bouwsystemen.
Volgens de vereniging ligt de grootste uitdaging niet langer bij het ontwikkelen van nieuwe plannen, maar bij de daadwerkelijke uitvoering. 'Het kabinet stelt terecht dat vanaf 2030 vijftig procent van de woningen industrieel gebouwd moet worden. Dat doel ondersteunen wij volledig. Maar dan moeten we nu durven kiezen voor de bouwmethode die dat mogelijk maakt. De productiecapaciteit bestaat al. De fabrieken staan er al. De woningen worden vandaag al gemaakt', aldus Bram van Rijt, voorzitter Modulair Nederland.
Het voorstel van Modulair Nederland sluit rechtstreeks aan op het recente vijftigpuntenplan van de ministeriële Taskforce Versnelling Woningbouw. Daarin worden industrialisatie, standaardisering, typegoedkeuringen, innovatie en vraagbundeling expliciet genoemd als sleutels om de productie op te voeren naar 100.000 woningen per jaar.
Van beleidsdoel naar uitvoeringsdoel
Waar het kabinetsplan de richting bepaalt, wil Modulair Nederland de uitvoering organiseren. De vereniging stelt voor om op dertig grootschalige woningbouwlocaties die door het Rijk zijn aangewezen minimaal dertig procent van de woningen via 3D-industriële woningbouw te realiseren. Dat komt neer op circa 60.000 woningen vóór 2030. De aangesloten bouwers beschikken gezamenlijk over een productiecapaciteit van ongeveer 40.000 woningen per jaar.
Volgens de vereniging biedt dit niet alleen zekerheid over aantallen, maar ook over snelheid. Onderzoek laat zien dat industrieel geproduceerde woningen tot circa vijftig procent sneller gerealiseerd kunnen worden dan traditionele bouwmethoden. Daarnaast leiden vergaande prefabricage en industriële productie tot minder bouwafval, minder transportbewegingen en lagere CO2- en stikstof-emissies.
Placemaking en innovatieve netcongestie oplossingen
Door middel van placemaking, het plaatsen van verplaatsbare modulaire woningen van permanente kwaliteit op woningbouwlocaties, kunnen de eerste bewoners al op korte termijn hun intrek nemen en ontstaat er direct leven in het gebied. Zo kan de omgeving geleidelijk wennen aan de nieuwe woonfunctie, terwijl de verdere ontwikkeling van de wijk doorgaat. Tegelijkertijd kan de benodigde infrastructuur, zoals nutsvoorzieningen, wegen en groenvoorzieningen, gefaseerd worden aangelegd.
Placemaking biedt bovendien ruimte om innovatieve oplossingen voor netcongestie vroegtijdig in de gebiedsontwikkeling te integreren, bijvoorbeeld door slimme energiesystemen, lokale opslag en duurzame opwekking direct mee te nemen in het ontwerp van de wijk. Op deze manier krijgt een locatie vanaf dag één een waardevolle maatschappelijke invulling en wordt een soepele, toekomstbestendige gebiedsontwikkeling mogelijk gemaakt.
Woningcrisis vraagt om industrieel denken
Modulair Nederland ziet in de huidige woningbouwopgave veel overeenkomsten met andere sectoren waar industrialisatie eerder tot grote productiviteitsverbeteringen leidde. De brancheorganisatie wijst erop dat Nederland al jarenlang kampt met een structureel tekort aan uitvoeringscapaciteit, terwijl tegelijkertijd sprake is van stijgende bouwkosten, personeelstekorten, stikstofbeperkingen en netcongestie. Juist onder die omstandigheden biedt industriële woningbouw volgens de vereniging schaalbaarheid en voorspelbaarheid.
De vereniging ondersteunt daarom nadrukkelijk de kabinetsvoornemens rond typegoedkeuringen, standaardisatie en vereenvoudiging van vergunningprocedures. Veel modulaire bouwsystemen werken reeds met gecertificeerde en gestandaardiseerde concepten die aansluiten op deze ontwikkeling.
Wie is Modulair Nederland?
Modulair Nederland is de onafhankelijke branchevereniging voor 3D-industriële woningbouw. De leden zijn Daiwa House Modular Europe, Plegt-Vos, Barli, VDL De Meeuw, Adapteo, De Groot Vroomshoop, geWOONhout, Hodes Huisvesting, Klein Groep, Ursem en The New Makers. Samen vertegenwoordigen zij een substantieel deel van de Nederlandse industriële woningbouwcapaciteit en bundelen zij hun kennis, ervaring en belangen binnen de vereniging.
Als centraal aanspreekpunt voor overheid, opdrachtgevers en andere stakeholders werkt Modulair Nederland aan heldere beeldvorming, kennisdeling, standaardisatie en passende wet- en regelgeving. Met één gezamenlijke stem wil de vereniging de voorwaarden creëren om 3D-industriële woningbouw verder op te schalen en zo bij te dragen aan snellere, betaalbare, circulaire en toekomstbestendige woningbouw van permanente kwaliteit.
Modulair Nederland. Het logische woningbouw alternatief.
Laatste nieuws
- 22-10-2026 12:18 Tenzin Vastgoed koopt honderd appartementen in Roermond
- 22-10-2026 11:50 Rendement infrastructuur 56 procent in vijf jaar, op vastgoed slechts 4 procent
- 22-10-2026 11:49 Drentse ondernemer Lammert Tel koopt landgoed van Hennie van der Most
- 22-10-2026 11:29 Drenthe helpt bedrijventerreinen met verduurzaming en herontwikkeling
- 22-10-2026 11:20 161 nieuwe woningen gepland op voormalig hockeyterrein in Schiedam
- 22-10-2026 11:09 Ivo van der Mark (Jajo): 'Veel ontwikkelaars en bouwers denken nog te traditioneel'
- 22-10-2026 11:08 EIB: Personeelstekort zet woningbouw en infrastructuur onder druk
- 22-10-2026 10:51 Onderzoek: Nieuwbouw inmiddels ruim 8 procent duurder dan vergelijkbare bestaande bouw
- 22-10-2026 10:32 Achmea Real Estate koopt 131 huurwoningen in Dordrecht voor BPL Pensioen
- 22-10-2026 09:56 Blauwhoed en Dura Vermeer kopen grondpositie in Zaandam
- 22-10-2026 09:43 Hoe ondernemingsstrategie en vastgoedbeslissingen de toekomst van een gebouw bepalen
- 22-10-2026 09:36 TKB verlengt huurovereenkomst in Adam Smith Building in Amsterdam
- 22-10-2026 09:18 Higuita huurt kantoorruimte in Amsterdamse Houthavens
- 22-10-2026 06:30 Prijsstijging koopwoningen zwakt verder af, ook minder transacties
- 22-10-2026 06:00 'Nederlandse bedrijven reserveren extra kantoorruimte ondanks opkomst AI'
- 21-10-2026 17:30 Wybrand Gorter commercial development manager bij Vastint Netherlands
- 21-10-2026 13:26 Ovb commercieel vastgoed kan van 10,4 naar 3,7 of zelfs 2,8 procent
- 21-10-2026 13:18 Europese vastgoedfinancieringsmarkt biedt nieuwe kansen: Financieringen vanaf 2 procent marge
- 21-10-2026 12:50 Stahlberg ontwikkelt 74.000 m2 logistiek vastgoed in Alphen aan den Rijn
- 21-10-2026 12:28 Vertrouwen Amerikaanse woningbouwers daalt naar laagste niveau in veertien jaar
- 21-10-2026 11:58 Bouw nieuwe woonwijk Weidse Peel in Sint Anthonis van start
- 21-10-2026 11:56 Gemeente Assen koopt NAM-hoofdkantoor na ingreep met voorkeursrecht
- 21-10-2026 10:32 VNG wil snelle aanpassing Omgevingswet
- 21-10-2026 09:31 AWOT Global huurt bedrijfsruimte van Segro in Hoofddorp
- 21-10-2026 09:23 Margriet Krüse, director business unit property & buildings bij HPP-LID WSP: De kunst van het verbinden





.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.