Verhuur squash- of padelbaan btw-vrijgesteld

Verhuur squash- of padelbaan btw-vrijgesteld

Op 7 april 2026 heeft de rechtbank Den Haag uitspraak gedaan in een tweetal zaken over de vraag of de verhuur van squash- of padelbaan is aan te merken als de btw-vrijgestelde verhuur van onroerend goed.

1. Casus
In beide zaken exploiteert de belanghebbende een squash- en padelcentrum. Bij de belanghebbende kan via een online reserveringssysteem voor een bepaalde tijdsduur, tegen een bepaald tarief per tijdseenheid of op basis van een abonnement een squash- of padelbaan worden gehuurd.

Naast de verhuur van squash- en padelbanen verricht belanghebbende ook een combinatie van onder andere de volgende diensten: het exploiteren van de horecavoorzieningen, het geven / organiseren van squash- en padellessen, het bespannen van rackets en de verkoop van sportartikelen en kleding. Niet in geschil is dat de hiervoor genoemde activiteiten voor de btw (afzonderlijke) belaste activiteiten zijn.

In beginsel worden de squash- en padelbanen op basis van een VSO met de Belastingdienst verhuurd met 9% btw onder het standpunt dat sprake is van het gelegenheid geven tot sport beoefening. In beide zaken heeft de belanghebbende bezwaar gemaakt tegen dit standpunt met als motivering dat sprake is van btw-vrijgestelde verhuur van onroerend goed. De Belastingdienst heeft dit bezwaar ongegrond verklaard waarop beroep is ingesteld bij de rechtbank.

2. Verhuur of sportbeoefening
De belanghebbende stelt dat de verhuur van de squash- en padelbanen aan particuliere sporters is aan te merken als passieve btw-vrijgestelde verhuur van onroerende goed. Dit wordt gemotiveerd door te stellen dat door het huren van een squash- of padelbaan de huurder gedurende een vooraf bepaalde tijd het exclusieve gebruiksrecht tot een baan verkrijgt.

De Belastingdienst stelt zich op het standpunt dat bij de verhuur van squash- en padelbanen sprake is van het gelegenheid geven tot sportbeoefening belast tegen het 9% btw-tarief. Dit gelet op het feit dat er aanvullende diensten ten behoeve van de sportbeoefening worden verleend, zoals het beschikbaar stellen van kleed- en doucheruimte, sanitair en horecagelegenheid, zodat er geen sprake is van (kale) verhuur van onroerende goed.

3. Beoordeling
Voor de beoordeling of sprake is van btw-vrijgestelde verhuur of het btw-belast gelegenheid geven tot sportbeoefening is met name het samenstel van de dienst van belang.

Naar het oordeel van de rechtbank is in het onderhavige geval sprake van vrijgestelde verhuur van onroerend goed aan de particuliere sporters. Hierbij acht de rechtbank van belang dat de particuliere sporter door het maken van een reservering in het online reserveringssysteem een exclusief gebruiksrecht verkrijgt om op een bepaalde datum en gedurende een bepaalde tijd gebruik te maken van een bepaalde squash- of padelbaan. Het gebruik van die betreffende baan is gedurende die gereserveerde tijd voor anderen uitgesloten.

De stelling van de Belastingdienst dat een particuliere sporter een complex van diensten afneemt en er een vorm van toezicht aanwezig is waardoor de diensten van de belanghebbende moeten worden aangemerkt als het gelegenheid geven tot sportbeoefening volgt de rechtbank niet. Het feit dat er toiletten en kleed- en doucheruimten aanwezig zijn en een sporter in uitzonderlijke gevallen een horecamedewerker kan aanspreken, maakt naar het oordeel van de rechtbank niet dat de verhuur van de squash- of padelbanen meer inhoudt dan het passief ter beschikking stellen van een baan aan de sporter. Het feit dat de banen worden verhuurd aan personen die voornemens zijn om daar te gaan squashen of padellen (sporten), maakt het voorgaande niet anders.

4. Conclusie
Op basis van deze uitspraken kan het standpunt worden ingenomen dat bij de verhuur van squash- of padelbaan sprake is van btw-vrijgestelde verhuur van onroerend goed. Echter, dit is wel afhankelijk van het verdere samenstel van prestaties die een exploitant verricht aan de huurder van de baan.

Als u padelbanen, squashbanen, tennisbanen, sporthallen of een andere sportaccommodatie verhuurd, dan adviseren wij om uw btw-positie opnieuw te beoordelen. Deze uitspraken kunnen gevolgen hebben voor uw btw-aangifte, de mogelijke aftrek van btw op kosten en eventueel terug te vragen btw.

Foto: Joris van Wamelen- HVK Stevens



Reacties


Laatste nieuws