'Over twee jaar AI-tool voor taxaties, maar gevoel blijft noodzakelijk'
Flux wil binnen twee jaar een AI-chatbot op de markt hebben waarmee vastgoedtaxateurs aan de slag kunnen. De NRVT ziet voordelen van dit soort ontwikkelingen in artificial intelligence, maar blijft voorzichtig.
Nieuw is AI niet voor Flux, al 16 jaar maker van taxatie-applicaties en dochterbedrijf van de NVM. Ruben Troostwijk, commercial lead bij Flux: ‘Of je het nu machine learning noemt of artificial intellegence, het komt op hetzelfde neer.’ Volgens Troostwijk geldt voor beide termen dat het gaat om het herkennen van patronen uit data, iets dat Flux al lang toepast. AI als term is nu echter een hype geworden nu het voor een veel breder publiek beschikbaar is gekomen en reden voor Flux om er onlangs een bijeenkomst over te organiseren. VJ vroeg Troostwijk uit te leggen wat er speelt en aan de NRVT hoe deze toezichthouder tegen dergelijke AI-ontwikkelingen aankijkt.
Boost
Wat de term ook is, Troostwijk, die een achtergrond heeft als techondernemer, denkt in elk geval dat AI het taxatievak een boost kan geven. ‘Dan gaat het vooral om het versnellen en verbeteren van de workflow. Taxeren zoals wij bij Flux ernaar kijken bestaat uit drie onderdelen: de eerste is de data zelf en het integreren van die data. Dat gebeurt bij onze zus Brainbay, die alle mogelijke data als prijzen en lokale factoren van de Nederlandse vastgoedmarkt verzamelt en interpreteert voor verder gebruik.
Het tweede onderdeel van het taxeren zijn de taxatiemodellen. Die kunnen verschillen, zegt Troostwijk: ‘Een taxatiekantoor kan verschillende taxatiemodellen gebruiken, Flux heeft voor elke type commercieel vastgoed een gecertificeerd en gevalideerd rekenmodel.'
Derde element is de workflow. Troostwijk noemt dat ‘het invullen van de veldjes’. ‘Dan maak je het eigenlijke taxatierapport en krijg je inzicht in wat je nog mist, wat je bijvoorbeeld nog bij een locatiebezoek moet verifiëren.’ AI kan hier een toegevoegde waarde hebben doordat de AI-tool informatie aan de gebruiker kan voorstellen aan de hand van analyses die het maakt op basis van de data. Troostwijk: ‘Er zijn een hoop generieke vragen per taxatie die AI veel sneller kan beantwoorden dan de mens. Hoe meer referenties er zijn voor een taxatie, hoe beter de antwoorden. In deze gevallen kan de door de taxateur met AI gemaakte taxatie ook beter zijn omdat het minder afhangt van interpretatie waardoor toevalligheden en fouten eruit gefilterd worden.’
Gevoel ontwikkelen
Flux denkt binnen twee jaar een dergelijke tool op de markt te kunnen brengen. Zo’n chatbot zou dan zo aangepast kunnen worden dat die aan de slag kan met elk gewenst taxatiemodel. ‘Ook kan de chatbot externe bronnen gebruiken, dat kan een taxatierapport verbeteren. Wel moet zoals nu ook bij elk taxatierapport alles geverifieerd, nagerekend en uitgelegd kunnen worden en is de taxateur nog steeds verantwoordelijk voor de taxatie.’
Wat dat betreft gelooft Troostwijk niet dat taxaties ooit helemaal geautomatiseerd gaan worden: ‘Zelfs als de taxateur vergaand geautomatiseerd gaat werken, moet hij begrijpen wat er gebeurt als hij AI gaat gebruiken. Hij moet daarbij een gevoel voor de markt hebben.’ Het zou daarom voor beginnende taxateurs die gelijk veel met AI gaan werken, best een uitdaging kunnen zijn dat gevoel te ontwikkelen, tekent Troostwijk aan.
Professioneel oordeel
Dat is eigenlijk ook zoals de NRVT, de vereniging van vastgoedtaxateurs en inmiddels formeel aangewezen als onafhankelijke toezichthouder, erin staat. De vereniging denkt dat ontwikkelingen rond AI en digitalisering kunnen bijdragen aan efficiëntere processen en betere data-analyse. Beleidsadviseur Rene Wiggerts van de NRVT: ‘Tegelijkertijd blijft de kern van taxeren meer omvatten dan alleen het verwerken van data. Het gaat ook om interpretatie, professioneel oordeel en het wegen van maatschappelijke en economische context.’
Toch denkt Troostwijk dat een gedeelte van de taxaties wel degelijk uiteindelijk geautomatiseerd kunnen worden zonder dat een locatiebezoek noodzakelijk is. ‘Dat geldt zeker voor woningen die voor hypotheken onder een bepaald bedrag getaxeerd moeten worden, hybride taxaties (desktop taxaties -red) worden daar nu al toegepast. Daar is zoveel data over beschikbaar dat dit kan.’ Nog meer automatisch taxeren zou volgens Troostwijk bovendien als voordeel hebben dat het personeelstekort in de taxatiebranche wat minder nijpend wordt dan het nu is.
Fysieke opname
Ook in de meer geautomatiseerde taxaties kan de NRVT zich vinden: ‘Of een fysieke opname van het object altijd noodzakelijk is, hangt af van de taxatievorm en het doel van de taxatie. Voor bepaalde doeleinden kan een hybride waardering passend zijn.’ Maar Wiggerts waarschuwt wel dat voor veel situaties een fysieke opname essentieel is. Ook Troostwijk geeft aan dat als er minder data beschikbaar is, zoals voor bijzondere kantoren op bijzondere plekken, een locatiebezoek essentieel zal blijven.
De NRVT geeft in elk geval aan blijft de ontwikkelingen op AI-gebied te blijven volgen en waar nodig te verwerken in regelgeving.
Laatste nieuws
- 25-08-2026 10:36 Twintig woningen op voormalige Biotrading-locatie in Mijdrecht
- 25-08-2026 10:26 Bridges koopt Vredenburg 17-19 in Utrecht
- 25-08-2026 10:03 Overdekte winkelcentra profiteren van hitte
- 25-08-2026 09:57 Scapino zet verdere groei in en mikt op 230 vestigingen: ‘Onze klant zoekt betaalbare schoenen en kleding in de directe omgeving’
- 25-08-2026 09:33 Amerikaans bedrijf huurt bedrijfsruimte in Velp
- 25-08-2026 09:14 Vastgoed blijft een people’s business
- 24-08-2026 15:23 Sander Dekker nieuwe algemeen directeur Van Gelder Groep
- 24-08-2026 14:09 Drie vestigingen New York Pizza failliet
- 24-08-2026 13:19 Maximale piekbelasting nieuwbouwwijken extra voorwaarde bij nieuwbouwwijken
- 24-08-2026 12:22 Twee Rotterdamse ambtenaren ontslagen na nieuwe onthullingen over bouwprojecten
- 24-08-2026 12:09 EIB: Kabinet rekent zich rijk met transformatie, splitsen en optoppen
- 24-08-2026 11:33 Pieces opent vestigingen in Middelburg en Maastricht
- 24-08-2026 11:21 Opvallende paradox in bouwsector: Betaalbaarheid topzorg, maar niet voor eigen bedrijf
- 24-08-2026 10:49 Groningen profiteert van krapte op Amsterdamse datacentermarkt
- 24-08-2026 10:42 Hypotheekrente 10 jaar vast met NHG stijgt naar hoogste niveau van 2026
- 24-08-2026 10:35 Portaal koopt woningproject in Nieuwegein met 189 sociale huurwoningen
- 21-08-2026 16:58 Het Rijk heeft geen geld voor tramlijn naar nieuwe woonwijk Rijnenburg Utrecht
- 21-08-2026 16:21 RvS veegt bezwaren van tafel, na 12 jaar toch longstayhotel in Amsterdam-West
- 21-08-2026 13:39 Montea ziet vraag naar grote logistieke locaties aantrekken en houdt vast aan groeistrategie
- 21-08-2026 12:57 Johanna Hirscher per 1 oktober bestuurder bij Rochdale
- 21-08-2026 11:48 WSP zet overnamepoging Arcadis door
- 21-08-2026 10:50 Woningaanbod groeit, maar Jan Modaal kan minder kopen
- 21-08-2026 10:20 Lelystad en Centrada maken afspraken tegen woonfraude
- 21-08-2026 10:00 2 tips om de verkoop van je woning te bevorderen met je tuin
- 21-08-2026 09:40 Koopwoningen 4 procent duurder, prijsstijging vlakt verder af
- 21-08-2026 09:40 Nacex huurt 1.404 m2 logistieke ruimte van Segro in Hoofddorp








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.