Overheid onderzoekt vakantieparken als mogelijke oplossing voor woningnood
Met de zomer in volle gang vinden zowel binnen- als buitenlandse toeristen weer hun weg naar de Nederlandse vakantiehuisjes. Het recente Vakantieonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) toont aan dat Nederlanders na de coronaperiode meer vakanties in het buitenland doorbrengen. Ondanks deze trend blijft bijna de helft van de 21,2 miljoen vakanties die vorig jaar zijn geboekt, gericht op bestemmingen in eigen land.
Hoewel de interesse in recreatiewoningen dit jaar een lichte afname vertoont, blijven vooral de goedkopere vakantiehuisjes gewild. Het jaaroverzicht recreatiewoningen van NVM rapporteerde een daling van 7 procent in de verkoop van vakantiewoningen vorig jaar. Tegelijkertijd steeg de gemiddelde verkoopprijs met 25 procent ten opzichte van het voorgaande jaar, waarmee deze nu op €223.000 ligt. De vraagprijs stijgt naar een gemiddelde van €237.000, mede door een groter aandeel duurdere recreatiewoningen in het aanbod. In de lagere prijsklassen (minder dan €100.000) neemt het aantal beschikbare woningen af.
De onbalans tussen vraag en aanbod zorgt ervoor dat duurdere recreatiewoningen minder snel een nieuwe eigenaar vinden, maar er zijn toch nog relatief veel recreatiewoningen verkocht in 2022, namelijk ruim 5.600. Deze toename kan deels worden toegeschreven aan de veranderde wetgeving, waarbij beleggers hun aankopen naar voren hebben gehaald vanwege de wijzigingen in de regels rond overdrachtsbelasting, die per 1 januari 2023 van kracht werden.
Het merendeel (meer dan driekwart) van de recreatiewoningen die NVM-makelaars verkopen, bevindt zich op een vakantiepark. Er zijn grote regionale verschillen zichtbaar. Vakantiewoningen aan de kust blijven onverminderd populair, met name op de Waddeneilanden is een opmerkelijke stijging van 37 procent in het aantal transacties te zien. Ook de kustgebieden van Zuid-Holland en Zeeland vertonen een toename in verkopen. De Veluwe blijft echter de meest gewilde regio, waar maar liefst 21 procent van alle transacties in recreatiewoningen plaatsvond.
Vakantieparken als oplossing voor woningnood
De overheid ziet mogelijkheden in minder goedlopende vakantieparken als een oplossing voor het aanhoudende woningtekort. Het ministerie van Volkshuisvesting heeft een plan van aanpak opgesteld om zestig vakantieparken om te vormen tot woonwijken. Deze parken worden als niet-vitaal beschouwd, hetgeen betekent dat er sprake is van permanente bewoning door kwetsbare groepen en vaak ook door arbeidsmigranten. Als er bovendien een gebrek aan toezicht heerst en wantrouwen jegens de overheid de boventoon voert onder bewoners, kan dit resulteren in vrijplaatsen voor criminele activiteiten.
Voorafgaand aan de daadwerkelijke transformatie wil de overheid een duidelijk beeld krijgen van de situatie in de niet-vitale vakantieparken en welke verbeteringen mogelijk zijn. Hiervoor zijn gegevens van provincies gebruikt om een overzicht te verkrijgen van de bekende vakantieparkadressen. Uit CBS-cijfers van maart blijkt dat er geen landelijke registratie bestaat van vakantieparken en hun bijbehorende adressen.
Om de transformatie naar woonwijken mogelijk te maken, heeft het ministerie een budget van een half miljoen euro vrijgemaakt voor een expertteam dat zich richt op het omvormen van vakantieparken. Het is echter niet de bedoeling dat elk park met problemen wordt omgebouwd tot woonwijk. Gemeenten kunnen in overleg met ondernemers tot een plan komen om verbeteringen door te voeren op vakantieparken.
Uitdagingen bij de ombouw van vakantieparken
Hoewel het idee om vakantieparken om te bouwen tot woonwijken veelbelovend klinkt, zullen er bij de daadwerkelijke transformatie uitdagingen zijn. In de provincie Gelderland staan de meeste vakantieparken, waarvan er 25 overwegen om een woonwijk te worden. Van de woningen op deze parken worden er al 354 (semi)permanent bewoond, en er zijn nog eens 236 extra woningen die mogelijk bewoond kunnen worden.
Niet alle provincies zijn echter even enthousiast over de ombouwplannen. Vier provincies zien helemaal geen mogelijkheden om recreatieparken om te bouwen. Volgens Hans van Leeuwen van toeristisch adviesbureau Pleasureworld is dit onzin. Hij beweert dat het aantal niet-vitale parken veel hoger is dan de provincies beweren en benadrukt dat er dringend behoefte is aan extra woningen. Met de bouwstop vanwege de stikstofcrisis en een gevallen kabinet zullen nieuwbouwprojecten naar verwachting nog vele jaren op zich laten wachten.
Terwijl de overheid de mogelijkheid van vakantieparken als woonwijken onderzoekt, is de wereld van interieurontwerp en inrichting ook volop in beweging. Binnen deze context speelt de keuze voor de juiste vloeren een cruciale rol bij het creëren van een sfeervolle en comfortabele leefruimte. Vloerenspecialisten zijn voortdurend op zoek naar nieuwe trends en ontwikkelingen in de branche om hun klanten te voorzien van de best passende oplossingen.
Het concept van fabrieksverkoop is vooral aantrekkelijk voor klanten die op zoek zijn naar kwaliteitsvloeren tegen betaalbare prijzen. Vloerenspecialisten die deze trend omarmen, kunnen hun klanten een breed scala aan opties aanbieden, variërend van prachtige houten vloeren tot duurzaam laminaat, modern vinyl en stijlvolle tegels, allemaal verkrijgbaar tegen aantrekkelijke prijzen. Hiermee versterken zij hun reputatie als betaalbare en betrouwbare vloerenspecialist en trekken zij mogelijk nieuwe klanten aan.
Een ander voordeel van fabrieksverkoop voor vloerenspecialisten is de mogelijkheid om nauwer samen te werken met gerenommeerde fabrikanten. Door rechtstreeks van de bron te kopen, kunnen zij een dieper inzicht krijgen in het productieproces en de kwaliteit van de vloerproducten. Dit stelt hen in staat om deskundig advies te geven aan hun klanten en hen te verzekeren van de duurzaamheid en prestaties van de vloerproducten die zij overwegen.
Bovendien biedt fabrieksverkoop vloerenspecialisten de kans om exclusieve deals en aanbiedingen aan te bieden aan hun klanten. Door beperkte voorraden en speciale kortingen te promoten, kunnen zij de vraag naar hun producten vergroten en een gevoel van urgentie creëren bij potentiële klanten. Dit kan leiden tot een toename van het aantal verkopen en een positieve invloed hebben op hun bedrijfsresultaten.
Als vloerenspecialisten is het echter belangrijk om een goede balans te vinden tussen kostenbesparing en kwaliteit. Hoewel fabrieksverkoop zeker voordelen biedt, is het ook cruciaal om ervoor te zorgen dat de vloerproducten die worden aangeboden voldoen aan de hoogste normen van vakmanschap en duurzaamheid. Door de juiste balans te vinden tussen kostenbesparing en kwaliteit en hun klanten deskundig advies te geven, kunnen zij hun positie als toonaangevende vloerenspecialist versterken en een bloeiend bedrijf opbouwen in de concurrerende markt van vloeren.
Laatste nieuws
- 20-06-2025 15:15 Weer minder nieuwbouwvergunningen afgegeven
- 20-06-2025 14:00 Dunavast ontwikkelt nieuw erfgoedcentrum voor Helicon in Alphen aan den Rijn
- 20-06-2025 13:50 Van Aalst Group huurt bedrijfspand in Dordrecht
- 20-06-2025 13:40 BPD en Tilburg tekenen voor 700 tot 1.000 woningen in Stappegoor
- 20-06-2025 13:38 Kozijnspecialist huurt bedrijfscomplex in Dordrecht
- 20-06-2025 13:30 Waar was het commercieel vastgoed op de Provada?
- 20-06-2025 11:39 Ontwikkelaars niet happig op meerlaags logistiek vastgoed, maar kantelpunt in zicht
- 20-06-2025 11:00 ‘Industrieel, circulair en biobased woningen bouwen van permanente kwaliteit’
- 20-06-2025 10:19 Gemiddelde WOZ-waarde stijgt met 5 procent
- 20-06-2025 09:49 RNHB verstrekt mezzanine-financiering van 22,5 miljoen voor woningproject Robin Wood
- 20-06-2025 09:25 Raad: 'Woningbouw moet duurzamer om nieuwe bouwcrisis te voorkomen'
- 20-06-2025 09:11 Eigen Haard en Hillen & Rosen realiseren 102 woningen
- 20-06-2025 09:05 Zadelhoff, Zavier en Fris tekenen voor 84 zorgeenheden in Het Slotervaart
- 20-06-2025 08:55 VanWonen en Nijhuis Bouw realiseren samen 128 woningen in Nijmegen
- 19-06-2025 16:21 Burgemeester Halsema: 'Amsterdam heeft onvoldoende geld voor voorzieningen in publieke ruimte'
- 19-06-2025 16:14 Jos Melchers stopt als directeur Gebiedsontwikkeling bij gemeente Rotterdam
- 19-06-2025 15:50 Woonbron en Boele & van Eesteren realiseren 120 sociale huurwoningen in Delft
- 19-06-2025 15:40 Martine Huizinga wordt directeur-bestuurder van Uwoon
- 19-06-2025 15:32 Anterieure overeenkomst voor bijna 400 woningen in Apeldoorn
- 19-06-2025 15:30 Stadgenoot en Janssen de Jong Bouw realiseren 124 woningen in Amsterdam
- 19-06-2025 15:20 Leiden en Rijnhart Wonen willen samen dertig zorgwoningen realiseren
- 19-06-2025 15:00 Feestelijke lancering van Planon Real Estate op de Provada: innovatieve software voor slim portfoliomanagement
- 19-06-2025 14:56 Principeakkoord brengt komst Rivium met 5.000 woningen stap dichterbij
- 19-06-2025 14:40 Amsterdam werkt samen met zes ontwikkelpartners voor 1.200 woningen in Sloterdijk
- 19-06-2025 14:40 Blink, Lingotto en Woonforte realiseren 38 woningen in Alphen aan den Rijn
- 19-06-2025 14:24 Rijswijk, Dura Vermeer en Achmea Real Estate tekenen voor 549 woningen
Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.