Compensatie blokaansluiting: ‘Vloedgolf aan werk voor vastgoedpartijen’
Dit weekend maakte minister Rob Jetten bekend hoe de 700.000 huishoudens met een blokaansluiting tóch gecompenseerd worden voor de hoge energieprijzen. Goed nieuws, omdat zij tot nu toe niet profiteerden van het prijsplafond. ‘Maar de bekendmaking van de tijdelijke tegemoetkoming blokaansluitingen betekent óók een vloedgolf aan werk voor vastgoedeigenaren en -beheerders’, vertellen energie-experts Boris Wachters en Frits Looyé, ’terwijl veel huishoudens in energiearmoede niet langer op hun compensatie kunnen wachten.’
Wachters en Looyé hebben samen Blokaansluiting.nl opgezet om vastgoedeigenaren, vve’s, vve-beheerders, woningcorporaties, studentenhuizen en woonzorginitiatieven te helpen bij de compensatieregeling. ‘Energieleveranciers willen het niet doen en bewoners kunnen de aanvraag niet zelf doen, de tegemoetkoming moet worden aangevraagd door de houder van het energiecontract van de blokaansluiting of een gemachtigde’, legt Wachters uit. ‘Daarvoor is niet zomaar personeel en kennis aanwezig, integendeel. Daarom hebben wij een platform opgezet, om vastgoedpartijen te ontzorgen zodat bewoners snel hun geld krijgen en niemand de bijdrage misloopt.’
Talloze vragen
Er wordt momenteel massaal ‘blokaansluiting’ ingevuld in de zoekmachines. Looyé krijgt talloze vragen van vastgoedpartijen, die op hun beurt veel vragen krijgen van bewoners. ‘Hoe moet ik het aanvragen? Wat voor gegevens heb ik nodig? Hoe komt het geld bij de juiste huishoudens terecht? Onze website beantwoordt alle veel gestelde vragen, die vastgoedpartijen kunnen gebruiken voor een snel en duidelijk antwoord richting bewoners.’
De dienstverlening van Blokaansluiting.nl bestaat uit een aantal stappen, waarbij veel aandacht is besteed aan de ‘customer journey’. Bezoekers van www.blokaansluiting.nl vullen gegevens in: onder andere over de contracthouder, het soort woningen en het type energievoorziening. Daarna checkt het speciaal hiervoor opgeleide team alle gegevens, vult aan en stelt waar nodig extra vragen. Tot slot wordt de aanvraag ingestuurd.
Miljoenen
Er kan ook meteen een aantal andere zaken worden gecheckt, zoals de teruggave van energiebelasting. ‘Dat kan tot wel vijf jaar terug’, vertelt Looyé. ‘Daarnaast kun je bij ons terecht voor een second opinion wanneer al eerder energiebelasting is teruggevraagd. We merken vaak genoeg dat niet de volledige teruggave is benut. Vve’s, vastgoedeigenaren en –beheerders laten jaarlijks onbewust miljoenen liggen.’
Prijsplafond
De door Jetten aangekondigde tijdelijke tegemoetkoming voor blokaansluitingen sluit zo goed mogelijk aan bij het prijsplafond, dat maanden geleden al werd bekendgemaakt. Huishoudens met een blokaansluiting vielen tussen wal en schip, omdat zij een gas-, warmte- of stroomaansluiting delen met buren en daarom geen eigen energiecontract hebben. Dit geldt bijvoorbeeld vaak voor nieuw gebouwde studentencomplexen, waar de energieprijs veelal in de servicekosten zit, maar ook voor vve-complexen en woongroepen in zorggebouwen.
Voor de hoogte van het compensatiebedrag wordt onderscheid gemaakt tussen zelfstandige wooneenheden zoals appartementen en onzelfstandige wooneenheden zoals studentenkamers. Ook wordt er een verschil gemaakt tussen blokgas en blokelektriciteit. Zelfstandige wooneenheden met blokgas ontvangen 786 euro, onzelfstandige woonheden 329 euro voor de eerste helft van 2023. Voor blokelektriciteit zijn de bedragen respectievelijk 731 euro en 307 euro. De bedragen voor de tweede helft van het jaar staan nog niet vast. De tegemoetkoming is inclusief een compensatie voor het eerder mislopen van de vergoeding van twee keer 190 euro in november en december vorig jaar in het kader van het prijsplafond. Minister Jetten liet weten dat de regeling op 25 april wordt opengesteld. Via Blokaansluiting.nl kan de aanvraag al worden voorbereid, zodat tijd wordt bespaard en u vooraan in de rij staat als de regeling eind april beschikbaar komt. Hoe sneller de aanvraag wordt ingediend, hoe sneller de compensatie wordt uitgekeerd.
Complexe regeling
Blokaansluiting.nl werkt volgens het ‘no cure, no pay’-principe en vraagt een ‘succesfee’: een percentage van de toegewezen tegemoetkoming. De factuur kan vervolgens worden gebruikt voor de eigen (vve-)administratie of voor de servicekosten-afrekening aan huurders. De houders van het energiecontract ontvangen de subsidie en verrekenen deze met de energiekosten van de bewoners conform de reguliere verdeelsleutel en periodiciteit, zo staat te lezen in de subsidievoorwaarden.
Hoewel de regeling natuurlijk erg goed nieuws is voor huishoudens met een blokaansluiting, is er eigenlijk geen enkel voordeel voor eigenaren, beheerders en vve-besturen. ‘De bewoners zijn blij, maar het kost deze vastgoedpartijen tijd, geld en moeite. Uitbesteden is een optie, het scheelt veel arbeidsuren voor het doornemen van de veertig pagina’s tellende wettekst, het verzamelen van benodigde informatie en het invoeren van de data. Tijd die waarschijnlijk beter voor andere zaken ingezet kan worden’.
Foto: Minister Rob Jetten (Rijksoverheid)
Laatste nieuws
- 26-06-2026 00:30 Energielabel drukt zwaarder op hypotheekruimte
- 25-06-2026 17:19 ID Logistics bouwt logistieke campus van 53.000 m2 in Tiel voor uitbreiding
- 25-06-2026 16:30 Opzoek naar een cellencomplex? Diverse politiebureaus onder de digitale hamer
- 25-06-2026 13:23 Altera verkoopt appartementen in Baarn en Rotterdam aan Opus Reale
- 25-06-2026 13:13 'Rechtspraak lijkt niet op het juiste spoor bij minimale duur huurovereenkomst onbepaalde tijd'
- 25-06-2026 12:15 Elevation Group verlengt huurcontract voor 2.200 m2 in Apollo House Amsterdam
- 25-06-2026 12:00 'Zakelijke dienstverlener' huurt kantoorruimte in De Haagsche Zwaan in Den Haag
- 25-06-2026 11:34 Hoge Raad: Geen compensatie voor box 3-beleggers die geen bezwaar hebben gemaakt
- 25-06-2026 10:35 Hidde Glastra versterkt Blauwhoed als ontwikkelingsmanager
- 25-06-2026 10:30 EU wil renteaftrekbeperking herzien: Goed nieuws voor vastgoedbeleggers, maar nog veel onzekerheid
- 25-06-2026 09:44 Financiers krijgen weer meer trek in kantoren
- 25-06-2026 09:23 Zusje opent 41e vestiging in Middelburg
- 25-06-2026 09:13 Daelmans en Grouwels lid van IVBN
- 25-06-2026 09:06 Van Uffelen Mode naar Middenwaard Heerhugowaard
- 25-06-2026 06:00 Buitenlandse pensioenfondsen wachten nog even met Nederland: ‘We hebben actie nodig’
- 24-06-2026 14:51 Gemeente Rotterdam begint marktconsultatie voor drijvend park in Rijnhaven
- 24-06-2026 14:20 DCM Investment Group en TPG Angelo Gordon kopen IOS-locatie in Breda
- 24-06-2026 13:34 Acture en Moove Connected Mobility huren kantoorruimte in Utrecht van NLV
- 24-06-2026 13:22 Woonzorgcomplex met 125 woningen op plek voormalig Wijndaelercentrum in Den Haag
- 24-06-2026 13:14 Regiewet aangenomen na debat Eerste Kamer: ‘Regie mag geen synoniem worden voor vertraging’
- 24-06-2026 13:06 Werkvoorraad architectenbureaus op zes maanden, hoogste niveau sinds 2008
- 24-06-2026 12:33 Pointer: 'Verhuurders leven lang niet altijd uitspraken Huurcommissie na'
- 24-06-2026 12:09 Restaurant Neni opent tweede Amsterdamse vestiging in Kimpton De Witt hotel
- 24-06-2026 11:47 Koper schrijft koop in bij Kadaster, maar staat toch met lege handen
- 24-06-2026 11:26 Na omgevingsvergunning ook bestemmingsplan Soza Den Haag definitief
- 24-06-2026 10:26 Garbe zet in Nederland nadrukkelijker in op woningen: ‘Focus op wat wél kan’
.jpg)







Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.