Consortium opgericht om netcongestie op bedrijventerreinen op te lossen
Kuijpers, Brink, VNO-NCW Co-creatie en Essent hebben Smart Business Parks opgericht. Het consortium wil het mogelijk maken om bedrijventerreinen op een duurzame manier aan te sluiten op het net.
De toenemende netcongestie vormt een uitdaging voor bedrijventerreinen in Nederland. Momenteel kan het voorkomen dat bedrijven op bedrijventerreinen niet aangesloten kunnen worden op het net, omdat er geen ruimte is voor nieuwe aansluitingen. Daarnaast zijn er vaak geen mogelijkheden om zonnepanelen of andere duurzame oplossingen aan te sluiten op het net.
Smart Business Parks maakt wil het wel mogelijk maken om bedrijventerreinen op een duurzame manier aan te sluiten op het net. Het nieuwe consortium, bestaande uit Kuijpers, Brink, VNO-NCW Co-creatie en Essent, beschikt over alle expertises om een lokaal collectief duurzaam energiesysteem te creëren met bijvoorbeeld warmte-koude toepassingen, zonnepanelen, batterijen en laadinfrastructuur, aangestuurd door een slimme digitale laag. Deze week is door de betrokken partijen een intentieovereenkomst getekend voor dit consortium: Smart Business Parks. In deze overeenkomst hebben partijen hun intentie uitgesproken om de komende periode gezamenlijk bedrijventerreinen in de provincies Noord-Brabant en Zeeland te gaan verduurzamen.
Het bundelen van krachten zorgt voor een doorbraak in het verduurzamen van bedrijventerreinen. Het consortium wordt onderschreven door netbeheerders waaronder Enexis. Naast verduurzaming is éen van de beoogde doelen van het consortium om samen met netbeheerders te werken aan een lokaal collectief energiesysteem voor balanshandhaving van bedrijventerreinen. Om een efficiënter gebruik en beheer van het energienet te realiseren.
Onvermogen samen te werken
Stephan Segbers, COO bij Essent: “Voor het verduurzamen van bedrijventerreinen in Nederland is het essentieel dat de bedrijven op het terrein een collectief vormen. Eerdere pogingen om deze terreinen koolstofvrij te maken werden bemoeilijkt door verschillende factoren, zoals historisch lage gas- en elektriciteitsprijzen, minder strenge wetgeving of het onvermogen om samen te werken. In dit consortium wordt alle beschikbare kennis bij elkaar gebracht om verduurzaming mogelijk te maken: een succesvolle combinatie.”
Voor het succesvol verduurzamen van deze bedrijvenparken heeft het consortium een stapsgewijze aanpak ontwikkeld. VNO-NCW Co-creatie treedt op als onafhankelijke partij. Zij verkent in een vroeg stadium de benodigde samenwerking voor kansrijke oplossingen. De missie van VNO-NCW Co-creatie is het realiseren van een duurzame economie op bedrijventerreinen. Goede samenwerking aan collectieve oplossingen biedt hiervoor de sleutel. Rob Bogman, directeur van VNO-NCW Co-creatie: “Een lokaal collectief energienet slaat op veel bedrijventerreinen aan. Het consortium met Essent, Kuijpers en Brink maakt het ook mogelijk deze oplossing te realiseren.”
Brink is vervolgens gespecialiseerd in het binnen een complex stakeholdersveld uitwerken van de business case en het ontwerpen van de samenwerkingsmechanismen die daarbij passen. Kuijpers en Essent Energy Infrastructure Solutions (EIS) beschikken over energiekennis en zijn in staat om een volledig lokaal duurzaam energiesysteem te ontwikkelen, bouwen en exploiteren.
Noord-Brabant en Zeeland
De komende periode ligt de focus op de provincies Noord-Brabant en Zeeland. Dit consortium biedt lessen en ervaringen om de samenwerking te verbreden naar andere bedrijventerreinen in Nederland. Segbers: “We focussen ons nu vooral op dit specifieke gebied, zodat we daarna onze kennis kunnen delen met andere partners en samen een grote stap kunnen zetten in het verduurzamen van bedrijventerreinen in Nederland.”
Laatste nieuws
- 15-07-2026 16:22 Eqwal Ability huurt kantoorgebouw in Delft van gemeente
- 15-07-2026 15:07 Linq bouwt 71 houten woningen in Utrechtse wijk Haarrijn
- 15-07-2026 14:41 IWG opent Regus-locatie in Orato Offices Amsterdam
- 15-07-2026 14:00 IPP Haaglanden koopt De Martinifabriek in Rijswijk
- 15-07-2026 13:53 Harold de Witte naar Juffer Vastgoed
- 15-07-2026 12:44 Blauwhoed wint tender in Zoetermeer
- 15-07-2026 12:40 New York zet bouw hyperscale-datacenters jaar stil
- 15-07-2026 11:58 Wernink (ACE): ‘Kantoren steeds meer visitekaartje, mixed-use werkt niet voor iedereen’
- 15-07-2026 11:46 Bestemmingsplan voor 350 woningen aan Leidse Watergeuskade definitief
- 15-07-2026 11:00 Woningbouw Carnisse Eiland in Rotterdam wordt minstens 15 mln euro duurder
- 15-07-2026 10:32 NSI verlaagt winstverwachting door trage verhuur
- 15-07-2026 09:56 Q Hospitality Group neemt exploitatie Hotel Monastère in Maastricht over
- 15-07-2026 09:34 Peter Klevering divisiedirecteur Vastgoed bij Dura Vermeer
- 15-07-2026 09:29 EIB: Orderportefeuilles in bouw lopen verder op
- 15-07-2026 09:15 Aedifica koopt woonzorgcomplex Sinnehiem in Haulerwijk van Habion
- 15-07-2026 09:09 'Voorzichtigheid blijft vastgoedmarkt bepalen'
- 15-07-2026 08:56 Facima Nederland huurt kantoorvilla in Rotterdam
- 15-07-2026 06:00 Huib Boissevain: 'Minder politieke reflex, meer economische rationaliteit'
- 14-07-2026 16:58 Winkelruimte aan de Rozengracht Amsterdam verhuurd
- 14-07-2026 16:46 Kabinet investeert 420 mln euro extra in ouderenhuisvesting
- 14-07-2026 15:55 Sporttechbedrijf huurt in A-Factorij in Schinkel District in Amsterdam
- 14-07-2026 15:40 Particulier koopt beleggingsobject aan Emmastraat in Arnhem
- 14-07-2026 15:31 DHS koopt kantoorgebouw van 7.000 m2 in Den Haag
- 14-07-2026 15:10 Piet Adema keert terug als interim-voorzitter bij WoningBouwersNL
- 14-07-2026 13:35 Ook voor Henk Harms moet de uitkomst van een integriteitsonderzoek tellen
- 14-07-2026 12:55 Lotte van Basten Batenburg verantwoordelijk voor grondzaken en Kavish Partiman voor volkshuisvesting in Den Haag






Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.