De Jonge wil regulering middenhuur en 40% nieuwbouw voor middeninkomens
Minister maakt plannen bekend om meer mensen aan een betaalbare woning te helpen
Minister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Hugo de Jonge, heeft zijn plannen bekendgemaakt om meer mensen aan een betaalbare woning te helpen. Mensen met een middeninkomen vallen, volgens De Jonge, nu tussen wal en schip en mensen met een laag inkomen houden na het betalen van de huur soms te weinig over om van te leven. Daarom moeten er volgens de minister meer betaalbare woningen gebouwd worden en wordt de middenhuursector gereguleerd.
Minister de Jonge: “Veel mensen kunnen geen betaalbare woning vinden of hebben te hoge woonlasten. Dat raakt aan de bestaanszekerheid van mensen. Daarom moeten er meer betaalbare woningen worden gebouwd, in het sociale segment maar zeker ook in het middensegment. En daarom reguleren we de middenhuur en worden huurders en kopers straks beter beschermd.”
Regulering middenhuur
Om huurwoningen voor middeninkomens betaalbaarder te maken worden aanvangshuren in het middenhuursegment gereguleerd. Een deel van de woningen die nu in de vrije huursector valt, valt daardoor straks onder de gereguleerde middenhuur. Straks bepaalt het woningwaarderingstelsel (het puntensysteem) de huurprijs zodat een huurder een eerlijke prijs betaald die past bij de kwaliteit van de woning. De exacte bovengrens van de regulering moet nog worden bepaald, maar komt tussen de 1.000 en 1.250 euro te liggen.
Het ministerie vindt het belangrijk dat er voldoende aanbod aan middenhuur blijft en de regulering de bouw van middenhuurwoningen niet in de weg staat. Op dit moment wordt in drie gemeenten (Utrecht, Zwolle en Doetinchem) gekeken wat de effecten zijn van verschillende varianten van de regulering op onder andere de bouw van middenhuurwoningen. Op basis hiervan wordt de exacte vormgeving van de regulering bepaald, inclusief de bovengrens van de middenhuurregulering.
40% nieuwbouw voor middeninkomens
Ook wil de bewindsman dat er meer gebouwd gaat worden voor midden- en lage inkomens. In het programma Woningbouw is aangekondigd dat er tot en met 2030 900.000 woningen gebouwd moeten worden. "We streven regionaal na dat bijna veertig procent (350.000 woningen) van deze nieuw te bouwen woningen betaalbare koop of middenhuurwoningen zijn."
Het vergroten van het aanbod moet ook leiden tot een verbetering van de positie van koopstarters. Zij krijgen een extra duwtje in de rug door de inzet van goedwerkende- en nieuwe verkoopoplossingen. Door een handreiking aan gemeenten, ontwikkelaars en corporaties te doen kan het gebruik van verkoopoplossingen zoals KoopStart een impuls krijgen en leiden tot meer betaalbare koopwoningen. Met de introductie van een huisvestingsvergunning kunnen gemeenten bovendien betaalbare koopwoningen toewijzen aan mensen met een middeninkomen.
Een woning die past bij het inkomen
Een deel van de mensen met een laag inkomen zijn een te groot deel van hun inkomen kwijt aan de huur. Te hoge woonlasten worden aangepakt door huurstijgingen te beperken en door mensen een woning toe te wijzen die bij het inkomen past. Voor mensen met een laag inkomen verlagen we de huren. Hogere inkomens die in een goedkope sociale huurwoning wonen, kunnen een inkomensafhankelijke huurverhoging krijgen.
Met Aedes, VNG en IPO worden prestatieafspraken gemaakt over onder andere de bouw en verduurzaming van woningen. Een nieuw Sociaal Huurakkoord met Aedes en de Woonbond over onder andere de jaarlijks maximaal toegestane huurverhoging wordt onderdeel van deze afspraken.
Vereenvoudiging huurtoeslag
De afgelopen jaren is duidelijk geworden dat het toeslagenstelsel voor een deel van de mensen onzekerheid met zich meebrengt. We zetten daarom stevig in op het vereenvoudigen van de huurtoeslag, aldus De Jonge in zijn verklaring.
Hiervoor worden onder andere genormeerde huren ingevoerd. De hoogte van de huurtoeslag is daarmee niet meer afhankelijk van de feitelijke huurprijs, maar gaat uit van een vast, genormeerd huurbedrag. Afhankelijk van het inkomen betalen mensen een eigen bijdrage, die van dit genormeerd huurbedrag af wordt getrokken. Wat overblijft is de te ontvangen huurtoeslag.
De maximale huurgrens wordt geschrapt. Zo kunnen meer huurders huurtoeslag krijgen. Daarnaast wordt de leeftijdsgrens voor jongeren verlaagd van 23 jaar naar 21 jaar en vervalt de bijdrage aan de subsidiabele servicekosten.
Eind 2022 moet het wetsvoorstel klaar zijn en moet vanaf 2024 ingaan. De genormeerde huren worden geleidelijk ingevoerd over een periode van vijf jaar.
Betere bescherming koper en huurder
Kopers en huurders moeten goed beschermd worden. Er komt een landelijke norm om op een goede en verantwoordelijke manier met huurders om te gaan. Gemeenten kunnen inzetten op verbeterde huurprijsbescherming via gebiedsgerichte verhuurvergunningen met de voorwaarde dat de maximale huurprijzen worden gerespecteerd. Als vervolgstap moet het landelijk de norm worden dat verhuurders in de gereguleerde sector de maximale huurprijs van het woningwaarderingstelsel respecteren. Bij het kopen van een woning wordt certificering van het biedproces, en daarmee het gebruik van een (bied)logboek door makelaars, wettelijk verplicht. Daardoor wordt het koopproces transparanter en is er minder ruimte voor makelaars om niet integer te handelen.
Kansloos weer…!
— Moreel Kompas 🌶 (@MK_Denktank) May 19, 2022
Direct ingrijpen in de prijsvorming in een markt werkt altijd negatief. Zo ook hier: welke investeerder gaat hier nog instappen? Geen! Dag nieuwbouw!
Kabinet gaat middenhuur reguleren: puntensysteem bepaalt de prijs https://t.co/xOsSeGCcH5 via @telegraaf
Het beleid als je van toeten noch blazen weet, deel 7.087.
— René Dercks🚫n (@ReneDercksen) May 19, 2022
Kabinet gaat middenhuur reguleren: puntensysteem bepaalt de prijs https://t.co/GTW2txiTkB via @Telegraaf
Laatste nieuws
- 27-03-2026 16:23 AEW: 'Europese huizenmarkt blijft naar verwachting veerkrachtig'
- 27-03-2026 15:31 Larendael, ABF Energy en FV Real Estate huren kantoorruimte aan Apollolaan 171 in Amsterdam
- 27-03-2026 15:11 Buko Infrasupport huurt kantoorruimte in Barendrecht van SynVest
- 27-03-2026 14:38 Lokale family office koopt tweede deel Archimedes-portefeuille ASR
- 27-03-2026 14:02 Netbeheerders willen harde grens aan stroomverbruik nieuwe woonwijken
- 27-03-2026 12:01 Partnership CBRE IM en De Gezonde Stad: 'Werken aan projecten die direct voelbaar zijn in de buurt'
- 27-03-2026 11:47 RvS laat seniorencomplex met 138 woningen in Groningen toe, maar eist extra parkeerplaatsen
- 27-03-2026 11:09 Nederlands e-commercebedrijf huurt bedrijfsruimte in Eindhoven van Urbz Capital
- 27-03-2026 10:46 De Suikerzijde in Groningen zet al tijdens de bouw in op wijkvorming
- 27-03-2026 10:27 Arkey Systems koopt kantoorvilla in Veenendaal
- 27-03-2026 10:09 Stikstof zet rem op bouw van 270 woningen in Zeewolde
- 27-03-2026 09:39 Levitudo verwerft 20.815 m2 grond in IJsselstein
- 27-03-2026 09:16 ING: Midden-Oostenoorlog stuwt hypotheekrente op, effect op woningmarkt nog beperkt
- 27-03-2026 09:00 Topvacature: Assistent Assetmanager
- 27-03-2026 08:00 ‘Je kunt in vastgoedbeheer niet in silo’s werken’
- 26-03-2026 15:55 VVS Group koopt kantoorgebouw Luna in Amersfoort
- 26-03-2026 15:42 Directeur ouderenbond: ‘Seniorenwoningen zijn lokaal, dus ga met ouderen in gesprek’
- 26-03-2026 15:26 Solid Public haalt Monika Verlaan binnen als business unit manager
- 26-03-2026 15:08 Action zet koers naar VS
- 26-03-2026 14:28 Nieuwbouwproject HutSpot brengt 350 woningen naar Leiden
- 26-03-2026 13:43 Ontwikkeling hoogbouwlocatie Bellevue in Den Haag dichterbij
- 26-03-2026 12:08 Coco & Sebas sluit bijna helft van de winkels
- 26-03-2026 12:02 RJB Group koopt Hema-pand aan Grote Staat in Maastricht
- 26-03-2026 11:43 Lego kiest Rotterdam voor nieuwe winkel: ‘Gaat nieuwe bezoekers voor Koopgoot trekken’
- 26-03-2026 11:27 Brink stelt nieuwe raad van toezicht aan
- 26-03-2026 11:08 Topvacature: Senior Strateeg








Reacties
Joost Scholten
Kees Kemp
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.