Herontwikkeling Buikslotermeerplein in Amsterdam laat op zich wachten
Met de bouw van honderden nieuwe huurwoningen kan nog dit jaar de ergste woningnood onder Amsterdamse middengroepen worden aangepakt. Aan het Buikslotermeerplein in Noord wil vastgoedbelegger ProWinko, samen met Modalfa, liever vandaag dan morgen de eerste paal slaan voor ongeveer 450 middenhuurappartementen. Tevens is dit de langverwachte aftrap van de renovatie van het winkelcentrum.
In eerste instantie gaat het om ongeveer 450 appartementen verdeeld over drie complexen. Betaalbare huurwoningen die op korte termijn in aanbouw kunnen worden genomen en specifiek bestemd zijn voor groepen als Amsterdamse verpleegkundigen, leerkrachten, senioren en andere beroepsgroepen werkzaam in de publieke of semi-publieke sector van de hoofdstad. De gemeente kan in overleg met ProWinko maatschappelijke voorrangsgroepen aanwijzen. Deze eerste serie woningen is bedoeld als aanjager voor een veel groter aantal woningen bovenop het huidige winkelcentrum Boven ’t Y.
“Dit plan heeft hoge urgentie,” aldus Max Vorst CEO van ProWinko, initiatiefnemer van de plannen op winkelcentrum Boven ’t Y. “Het huidige plein is sterk verouderd en is toe aan een kwaliteitsimpuls. Daar werken wij al 15 jaar aan maar tot nog toe zonder resultaat. Nu kunnen we deze slag maken in combinatie met het toevoegen van woningen in het “middenhuur” segment. Wat zorgen baart is dat Amsterdamse ziekenhuizen en scholen hun vacatures niet vervuld krijgen omdat personeel hier geen woning kan vinden. Deze ontwikkeling draagt bij aan de oplossing van dit probleem.”
Voorbeeldfunctie
De appartementen komen in vier torens van maximaal 70 meter hoog die op de winkels van het Buikslotermeerplein zijn geplaatst. Vooraanstaande architecten van UN Studio en Barend Koolhaas tekenden voor een ontwerp met elan. “Wij nemen graag de voorbeeldfunctie,” zegt Vorst. “Onze ambitie is een woon-winkelgebied met allure en kwaliteit. We slaan twee vliegen in één klap. We helpen de groep die het meest lijdt onder de wooncrisis: de middengroep. Daarnaast beginnen we eindelijk met het gezond maken van winkelcentrum Boven ’t Y. Winkelpanden en puien worden fraai. Dat zal als een magneet werken en andere eigenaren motiveren te starten met hun renovaties. Straks winkelt heel Noord hier met nog meer plezier.”
De bal ligt bij de gemeente om de randvoorwaarden te leveren waarmee de bouwvergunning kan worden ingediend en het bestemmingsplan kan worden gewijzigd. Vorst: “Wij wachten daar al een hele tijd op, we willen al lang de eerste paal slaan. Iedereen weet hoe hard een kwaliteitsimpuls voor het winkelcentrum nodig is en hoe groot de vraag is naar betaalbare huurwoningen. Ik roep de gemeente op vaart te maken met de procedures zodat wij snel kunnen starten.”
Amsterdam Noord
Sinds de oplevering van de Noord/Zuidlijn in 2018 is het Buikslotermeerplein het best bereikbare stadsdeelcentrum buiten de grachtengordel. Opvallend genoeg is de geplande dichtheid lager dan in vergelijkbare subcentra. “Daar ligt een kans om de miljardeninvestering van de metro beter te benutten, zegt Estien Bicker, commercieel directeur van ProWinko: “Uit de meest recente dichtheidsvergelijking blijkt dat de bouwambitie op het Buikslotermeerplein substantieel te laag is. Qua dichtheid mag er echt een schepje bovenop.”
In Noord worden bestaande gebieden als Buiksloterham en Klaprozenkwartier volgens de transformatiestrategie her-ontwikkeld. Bicker vindt dit een aansprekende aanpak. “Geen rigide blauwdruk maar een bottom-up proces waarbij eigenaren zelf veel kunnen bepalen. Ook de transformatie van het winkelgebied kan met een beknopte ‘spelregelkaart’. Op onze kavels zijn wij volledig eigenaar, dat maakt de ontwikkeling relatief makkelijk. Hopelijk is de gemeente in staat de processen simpel te houden zodat we binnenkort aan de slag kunnen. Het Buikslotermeerplein verdient het en wij zijn er klaar voor.”
Laatste nieuws
- 23-10-2026 16:40 GMVM Real Estate koopt kantoorgebouw in Maastricht
- 23-10-2026 15:50 WDP boekt meer winst en investeert netto bijna half miljard euro
- 23-10-2026 15:30 Nieuwe ceo Pierre Nolte: ‘Ik ben hier om Cushman & Wakefield te laten groeien’
- 23-10-2026 14:07 Netcongestie als bouwvertraging: Waarom een beroep op overmacht niet vanzelfsprekend is
- 23-10-2026 12:04 Urban Industrial koopt EOS-portefeuille van EQT Real Estate
- 23-10-2026 11:37 Bram Linnartz nieuwe voorzitter raad van commissarissen Boei
- 23-10-2026 11:23 Woningbouw op locatie oud HagaZiekenhuis op zijn vroegst in 2030
- 23-10-2026 10:32 Rijksvastgoedbedrijf betaalt 75 mln voor Daalse Kwint in Utrecht
- 23-10-2026 10:27 ING: Bestaande bouw voelt hogere rente in prijzen, nieuwbouw in verkopen
- 23-10-2026 09:48 NHG-grens stijgt ruim vier keer zo hard als gemiddelde hypotheek
- 23-10-2026 09:39 De gemeente als concurrent: De Wet markt en overheid wordt permanent
- 23-10-2026 09:13 Floris van der Wilden wordt junior consultant bij Dils
- 23-10-2026 08:53 Blend Wonen huurt ruimte in zorgpaviljoen in Huizen
- 22-10-2026 16:44 JLL verlengt huur hoofdkantoor in Atrium op Zuidas
- 22-10-2026 16:26 Necron koopt distributiecentrum in Almere
- 22-10-2026 15:58 CityLink breidt logistieke portefeuille uit met bedrijfsgebouw in Almere
- 22-10-2026 15:19 Chantal de Bree neemt leiding Vastgoed Syndicering Nederland over
- 22-10-2026 14:53 Bata huurt kantoor en showroom van Jamestown in Amsterdam
- 22-10-2026 13:18 Modulair Nederland presenteert ‘Het 30-30-30-Plan’ als uitvoeringsagenda voor het 50-puntenplan van het ministerie van Volkshuisvesting
- 22-10-2026 12:18 Tenzin Vastgoed koopt honderd appartementen in Roermond
- 22-10-2026 11:50 Rendement infrastructuur 56 procent in vijf jaar, op vastgoed slechts 4 procent
- 22-10-2026 11:49 Drentse ondernemer Lammert Tel koopt landgoed van Hennie van der Most
- 22-10-2026 11:29 Drenthe helpt bedrijventerreinen met verduurzaming en herontwikkeling
- 22-10-2026 11:20 161 nieuwe woningen gepland op voormalig hockeyterrein in Schiedam
- 22-10-2026 11:09 Ivo van der Mark (Jajo): 'Veel ontwikkelaars en bouwers denken nog te traditioneel'
- 22-10-2026 11:08 EIB: Personeelstekort zet woningbouw en infrastructuur onder druk





.jpg)


Reacties
Sibrand Gratama
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.