Column Nico Rietdijk (NVB): In Duitsland gaat het wel goed
Met een investeringsimpuls hebben onze Oosterburen energiebesparende maatregelen in zowel de renovatie als de nieuwbouw succesvol gestimuleerd. Mede door een gericht investeringsbeleid staat Duitsland er veel beter voor dan wij. Helaas voor de Nederlandse nieuwbouwsector gelooft minister Blok niet in zogenoemde ‘inverdieneffecten’ zo stelt Nico Rietdijk, directeur van NVB Vereniging voor ontwikkelaars & bouwondernemers vast.
Eigenlijk is het heel eenvoudig. Wanneer je als overheid wilt dat de woningvoorraad energiezuiniger wordt, moet je dat stimuleren. De Triodosbank heeft dit goed begrepen. Niet voor niets zijn wij zo enthousiast over hun beslissing om duurzame woningen te belonen met een lagere hypotheekrente. Het wachten is op onze grootbanken ABN-Amro, Rabo en ING dat zij de Triodosbank snel volgen. Onze overheid kan daarbij een handje helpen met een gericht investeringsbeleid. En zoals zo vaak valt dan veel te leren van het buitenland. De Duitse overheid heeft reeds eerder, in 2010, € 1,4 miljard beschikbaar gesteld als stimulering voor energiebesparende maatregelen in de woningbouw (renovatie en nieuwbouw). Een groot succes zo blijkt nu uit onderzoek van de KFB Bankengruppe, omdat deze impuls de Duitsers uiteindelijk € 21,5 miljard aan extra investeringen heeft opgeleverd en de Duitse overheid maar liefst voor een bedrag van € 7,2 mljard heeft geholpen aan extra belastinginkomsten en minder werkloosheiduitgaven. Dus tel uit je winst.
Budgettair geen ruimte
Wat de Duitsers kunnen, kunnen wij toch ook, zou je zeggen? Maar onze minister Blok denkt daar toch heel anders over. Blok gelooft namelijk niet in “inverdieneffecten”, zo schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer als hij met deze Duitse successtory geconfronteerd wordt. Enigszins flauw schrijft hij hierin, dat de in het Duitse rapport geraamde opbrengsten voor de Duitse overheid niet zeker zijn en dat het geïnvesteerde geld elders net zo goed of misschien wel beter gerendeerd had kunnen hebben. Om z’n brief af te sluiten met de hem bekende passage “ik zie budgettair geen ruimte”.
Natuurlijk is in het Woonakkoord een investeringsfonds van € 150 miljoen voor energiebesparing in de gebouwde omgeving overeengekomen, maar nog los van het bescheiden bedrag, gaat daarvan, zo lijkt het, geen cent naar innovaties in de woningnieuwbouw, terwijl die toch bij uitstek de broedkamer voor innovaties in de gehele bouw biedt. De nieuwbouw van woningen kan elk steuntje in de rug nu bovendien goed gebruiken, omdat juist in dit segment van de bouw de werkloosheid het hardst om zich heen slaat, niet in het minst nota bene door het Kabinetsbeleid zelf. Neem alleen al het schrappen van 84% van de bouwplannen door corporaties als een direct gevolg van de verhuurdersheffing. De Duitse collega-minister op zijn beurt zou zich oprecht verbazen over zoveel Nederlandse ‘Blödsinn’.
Waar het uiteindelijk om gaat is dat de Duitsers het lef hebben om driedimensionaal te durven denken en dus zo investeringen genereren. Terwijl onze minister en ons Kabinet blijven hangen in tweedimensionaal boekhoudgefröbel. Het gevolg is dat de Nederlandse economie voortdurend verder achteruit kachelt. Anders gezegd: in Duitsland weten ze dat ze een spiering moeten uitgooien om een kabeljauw te vangen. In Nederland eten we de spiering op zodat we zeker geen kabeljauw zullen vangen. Ik weet het: dit laatste is geen spreekwoord. Maar er is geen spreekwoord voor de zeldzaam bekrompen politiek van het huidige kabinet.
Nico Rietdijk
Directeur NVB, Vereniging voor ontwikkelaars & bouwondernemers
Laatste nieuws
- 22-05-2026 14:25 Schuurman Schoenen huurt 402 m2 winkelruimte in Almelo
- 22-05-2026 12:47 Voetbalclub Feyenoord krijgt De Kuip in handen
- 22-05-2026 10:58 Cranendonck koopt woningen om stroomstation Maarheeze vlot te trekken
- 22-05-2026 10:32 Dycore huurt kantoorruimte in America Tower in Oosterhout
- 22-05-2026 10:27 Topvacature: Taxateur (ervaren) bij NWWI
- 22-05-2026 10:14 Gemeente Kampen maakt 68 woningen mogelijk op oud sportveld
- 22-05-2026 09:55 Blauwhoed wint tender voor Klein Plaspoelpolder Leidschendam-Voorburg
- 22-05-2026 09:14 De Hypotheker: Effect uitpondgolf neemt af, starter krijgt minder keuze
- 22-05-2026 06:30 Prijsstijging koopwoningen vlakt in april verder af
- 21-05-2026 17:27 ‘Vesteda dicht bij een deal met investeerders’
- 21-05-2026 16:54 Fortus sluit eerste vastgoedfonds af op 200 miljoen euro
- 21-05-2026 16:50 KoopStart maakt woningen al ruim 10 jaar betaalbaar
- 21-05-2026 16:09 Verdi Groep huurt kantoorruimte in Amsterdam Sloterdijk van NSI
- 21-05-2026 15:36 Ernsting’s family opent winkels in winkelcentra Arnhem en Nieuwegein
- 21-05-2026 14:38 Moerdijk kan mogelijk toch blijven bestaan
- 21-05-2026 12:28 Wonen Limburg Accent, Stayinc en Trudo onderzoeken woningfonds voor middenhuur
- 21-05-2026 11:56 Stadscafé opent in Conscious Hotel op Westergas in Amsterdam
- 21-05-2026 11:11 Raad van State: Geen recht op blijvend zonlicht voor zonnepanelen bij nieuwbouw
- 21-05-2026 10:29 Laatste grondeigenaren vechten ASML-uitbreiding in Eindhoven aan
- 21-05-2026 10:04 Zuid-Holland geeft corporatie rechtstreeks subsidie voor woningbouw
- 21-05-2026 09:57 DCM Investment Group en TPG Angelo Gordon kopen IOS-locatie in Zaltbommel
- 21-05-2026 09:46 Kamernet ziet kamerhuur en aanbod stijgen
- 21-05-2026 09:33 Prijzen bestaande koopwoningen ruim 5 procent hoger, stijging buiten Randstad het sterkst
- 21-05-2026 09:22 Avezaat Staal huurt bedrijfsruimte in Vlaardingen aan de Koningin Wilhelminahaven
- 21-05-2026 08:50 Gemeenten willen wel, maar herontwikkeling bedrijventerreinen loopt vast
- 21-05-2026 08:00 ABP en Rockfield investeren 350 mln in betaalbare woningen voor studenten en starters








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.