Definitief: Venco Campus is het energiezuinigste kantoor van Nederland
De Venco Campus in Eersel is de nieuwe nummer 1 in Kantoor & Energie Top25, de enige rangschikking die de energiezuinigheid van kantoorgebouwen in Nederland bijhoudt. Erik Souverein van adviesbureau Souverein Advies licht toe hoe dit kantoorgebouw, dat in september 2012 door Willem-Alexander werd geopend, de eerste plek wist te bereiken.
“Als tool bij de Kantoor & Energie Top25 wordt de betrouwbare en doorontwikkelde wettelijke EnergiePrestatieCoëfficient (EPC)-norm NEN7120 met alle achterliggende normen gebruikt. Een EPC-toets is voor de bouwvergunning verplicht sinds 1995. Alle opvallend energiezuinige kantoren in Nederland worden vergeleken qua gebouwgebonden energieverbruik”, zegt Souverein.
Energieplaatjes
“Deze EPC-methode komt weliswaar niet geheel overeen met het feitelijk energieverbruik maar dat is het doel ook niet. Doel is om de gebouwgebonden energieplaatjes van kantoren onderling te vergelijken met zo min mogelijk mogelijkheden voor adviseurs om de berekening met tijdelijke en/of twijfelachtige energiemaatregelen ‘op te leuken’. Daarom worden bepaalde keuzes uitgesloten of standaard aangenomen op basis van historische gegevens. Zoals standaard gebruikstijden, standaardklimaat, standaard bezettingsgraden en het niet meerekenen van kleine windturbines, computers, keukenapparatuur en telecom.”
EPC eerst verkeerd berekend
Op 11 juli jongstleden is door Souverein Advies, EPC-berekening adviseur sinds 1996, aan investeerder Van de Ven Beheer BV de definitieve EPC-rapportage uitgebracht. De EPC-berekening was namelijk in 2012 significant onjuist uitgevoerd èn onvoldoende vergeleken met wat feitelijk gemonteerd was. Dit was vervelend omdat het gebouw BREEAM Outstanding is (de EPC is ca. 19% van dit oordeel). In de Venco Campus is de Vencomatic Group BV gevestigd. Vencomatic Group is een belangrijke exporteur op het gebied van pluimvee-equipment.
Deze EPC-rapportage geeft aan dat dit gebouw niet energieneutraal is (foutieve 2012 EPC was -0.02) maar zelfs netto een energieleverancier met een EPC= - 0.298 (conform normen & software van juli 2014). Een prettige bijkomstigheid is dat dit gebouw nu zelfs het energiezuinigste kantoor van Nederland is.
Dankzij deze EPC-rapportage (21 pagina’s met daarnaast veel attesten etc. als onderbouwing) zijn voor het eerst compleet en gedegen alle relevante energieaspecten vastgelegd betreffende isolatie, beglazing, passieve zonne-energiebenutting, infiltratie, ventilatie, pompen, verwarming, koeling, warm tapwater, verlichting en zonnepanelen. Gebleken is dat de verlichting en de zonnepanelen de dominante energiefactoren zijn.
Opvallende innovatieve energiemaatregelen bij Venco Campus zijn:
-5712 zonnepanelen op het dak (het aantal is nageteld) met innovatieve Solaredge optimizers (met SDE-subsidie). Qua jaarlijkse opbrengst is het samen met Hitachi Zaltbommel de grootste PV-installatie in Nederland.
-Prachtige & energiezuinige LED-lampen. Met een 6.73 W/m2 geïnstalleerd verlichtingsniveau.
-Overal triple glas.
-All electric gebouw: dus een warmtepomp met grondbron (ook voor gebouwkoeling) zonder bijstook door gasketels.
-Ventilatie met automatische sturing op CO2 % in de lucht (in de meeste ruimten). Plus extra voorverwarmen van verse lucht uit de ventilatieterugwinunit in het atrium voordat het naar de kantoren gaat.
-Een geavanceerd Schneider StruxtureWare GBS systeem (anno 2012 het 2e gebouw in Nederland). Aangaande de verwarming, koeling, ventilatie, zonne-energie (van het dak), E-installatie, verlichting, toegangscontrole, videobewaking, energie-efficiëntie, brandmeldsysteem, inbraakinstallatie, CCTV-installatie en intercom. Tevens hebben veel kantoorplekken hierdoor een computer-app voor handmatig bijregelen van de zonwering, koude en warmte en verlichting.
-Een blowerdoortest voor het meten van de infiltratie (ongewenste ventilatie door kieren). Uniek in 2012 bij een gebouw van deze afmetingen.
-Het grote aantal tussenmeters.
-De wijze van bouwen met overeenkomsten direct tussen investeerder en onderaannemer. Hierdoor zijn kosten uitgespaard en is de kwaliteit van het bouwen vergroot. Tevens is in de optiek van Souverein Advies een erg goede bouwbegeleider ingehuurd.
Zie voor meer informatie over de Kantoor & Energie Top25: www.souvereinadvies.nl. Lees ook ons eerdere artikel hierover.
Onderste foto: rechts Erik Souverein van Souverein Advies en links directeur Cor van de Ven van Van de Ven Beheer
Laatste nieuws
- 10-04-2026 16:20 Raad van State: Verhuurder is geen functioneel dader en hoeft boete niet te betalen
- 10-04-2026 16:08 Dormio neemt Vakantiepark Schaijk over
- 10-04-2026 15:53 Van Wijnen wint tender voor 53 woningen in Arnhem
- 10-04-2026 12:30 Toonaangevende eindgebruikers versterken inhoudelijk programma COMVAST 2026
- 10-04-2026 12:27 MultiVlaai en Leonidas willen in anderhalf jaar tot tien zaken openen
- 10-04-2026 12:12 Tielen ziet geen financieringsprobleem bij renovatie verouderde scholen, wel voor het halen van klimaatdoelen
- 10-04-2026 11:53 Prologis en La Caisse bouwen aan logistiek offensief in vijf Europese landen
- 10-04-2026 11:18 Heutink wint Amsterdamse tender met toren van 100 biobased appartementen
- 10-04-2026 11:00 Topvacature: Technisch Vastgoedmanager Nieuwbouw
- 10-04-2026 10:46 'As is, where is'-clausule sluit aansprakelijkheid verkoper vaak uit, maar niet in alle gevallen
- 10-04-2026 10:10 Wereldhave koopt HEMA-unit in Overvecht met nieuw uitgegeven aandelen
- 10-04-2026 09:43 Waarom de laagste rente zelden de doorslag geeft
- 10-04-2026 09:21 Pararius: 42 procent aanbod vrije sector boven 2.000 euro per maand
- 10-04-2026 09:00 ‘Er ligt 750 miljard euro te wachten en ontwikkelaars laten het liggen’
- 10-04-2026 08:57 Meerdervoort koopt Food Village Duiven
- 09-04-2026 16:31 Coen van Rooyen verruilt WoningBouwersNL voor LTO Nederland
- 09-04-2026 16:15 BIC Eindhoven zet in op forse uitbreiding met 225.000 m2 nieuwbouw
- 09-04-2026 15:37 Netbeheer Nederland breidt kantoor in New Babylon in Den Haag uit
- 09-04-2026 15:16 Anne Koning toegetreden tot raad van commissarissen BKZ
- 09-04-2026 14:56 Bleckmann verlengt huur in Almelo bij Heylen Warehouses
- 09-04-2026 14:08 Anterieure overeenkomst getekend voor The Four in Eindhoven
- 09-04-2026 13:03 PGIM: Europese vastgoedmarkt biedt ruimte voor value-add beleggers
- 09-04-2026 12:11 Gemeenten, verkoop uw grondstoffen en verzilver de waarde
- 09-04-2026 11:44 Ixta Noa huurt kantoorvilla in Arnhem
- 09-04-2026 11:15 Synchroon en Blink breiden positie in Sluiskwartier uit met aankoop busremise
- 09-04-2026 11:10 Sociaal uitponden: Waarom steeds meer investeerders kiezen voor het ingroeimodel



.jpg)
.jpg)
.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.